+++ Předsériová výroba bude zahájena letos v létě +++ Nižší výrobní náklady na vozy NEUE KLASSE +++ Vedoucí výroby Nedeljković: „Strategická a flexibilní struktura výrobní sítě posiluje odolnost a konkurenceschopnost“ +++ Více než milion automobilů vyrobených v Německu v roce 2024 +++
Mnichov. Mnichovská továrna BMW Group se připravuje na spuštění výroby vozů NEUE KLASSE chystané na léto 2026. V rámci probíhající přípravy na sériovou výrobu se v současnosti stavějí tři nové výrobní haly pro karosárnu, montáž a související výrobní logistiku. „Pro zahájení výroby modelů NEUE KLASSE budeme mít v Mnichově k dispozici nejmodernější továrnu, která se vyznačuje flexibilitou, inovacemi a především efektivitou,“ říká ředitel továrny Peter Weber.
Od roku 2027 bude továrna v Mnichově vyrábět výhradně čistě elektrické vozy, což dále zvýší její celkovou efektivitu. Klíčovou roli bude hrát plánování, úzká spolupráce s vývojovými týmy a dodavateli, stejně jako integrace moderních výrobních technologií do nových struktur. „Díky NEUE KLASSE výrazně snížíme výrobní náklady v mnichovském závodě,“ říká Weber. Kromě optimalizovaných výrobních procesů a cílené automatizace bude nová architektura vozu NEUE KLASSE znamenat také lepší efektivitu. Zaměření na jedinou variantu hnacího ústrojí snižuje počet výrobních kroků a dílů, jako jsou například kabelové svazky, které se dříve lišily podle typu motoru a jejichž instalace byla často složitá.
Neobvyklý proces: Předsériová výroba na pilotní výrobní lince.
Časový harmonogram náběhu výroby v Mnichově je i z důvodu rekonstrukce továrny pečlivě synchronizován. První předsériová vozidla budou vyrobena na pilotní výrobní lince Výzkumného a inovačního centra BMW Group (FIZ) s podporou výrobního týmu továrny v Mnichově do konce roku. „Abychom zajistili hladký náběh výroby, využíváme kromě pilotní výrobní linky ve FIZ také virtuální simulace,“ popisuje Weber neobvyklou situaci v rozhodujícím roce před uvedením na trh. Dodává, že zkušený tým mnichovské továrny, který se zabývá přípravou výroby nového modelu, úzce spolupracuje rovněž s kolegy v nové továrně v maďarském Debrecíně, kde se první model NEUE KLASSE začne vyrábět koncem letošního roku.
Mezinárodní výrobní síť: Spolupráce, flexibilita a inovativní procesy.
Továrny BMW Group jsou schopny vyrábět na jedné lince různé varianty modelů s různými typy hnacích ústrojí. Vzhledem k tomu, že náběh elektromobility není lineární a bude postupovat různou rychlostí, vsadila společnost na „flexibilní závody“, které mohou vyrábět vozidla jak se spalovacími motory, tak s elektrickými hnacími ústrojími. „Tímto způsobem můžeme zajistit naši schopnost dodávek v různých situacích na trhu a udržet dobré využití kapacit v našich závodech,“ vysvětluje Milan Nedeljković, člen představenstva odpovědný za výrobu.
Do konce desetiletí BMW Group očekává výrazný nárůst podílu čistě elektrických vozidel. Z tohoto důvodu budou továrny v Debrecíně a později v Mnichově prvními závody určenými výhradně pro plně elektrická vozidla, které posílí celkové výrobní kapacity čistě elektrických vozů.
Německé továrny mají v oblasti elektromobility ve výrobní síti BMW Group vedoucí postavení – vedle tradičních druhů pohonu vyrábí každý z nich alespoň jeden čistě elektrický model určený pro globální trh. I v nestabilním prostředí pokračuje BMW Group v růstu svých domácích výrobních závodů, v nichž loni vyrobila více než jeden milion vozů. Toto množství dokonce představovalo celou čtvrtinu celkové německé výroby automobilů.
Nicméně celková výroba společnosti je závislá i na z globálního pohledu vyváženém rozložení tvorby hodnot. „Strategická a flexibilní struktura naší výrobní sítě posiluje naši odolnost a zvyšuje naši konkurenceschopnost,“ dodává Nedeljković.
Zaměření na zaměstnance: Rozvoj dovedností pro elektromobilitu.
Přechod na elektrifikované vozy přináší také změny v rolích zaměstnanců a požadovaných dovednostech. Díky flexibilnímu náběhu výroby elektrických vozů v továrnách BMW Group jsou zaměstnanci na novou náplň práce připravováni postupně.
„Navzdory technickým a konstrukčním inovacím se vždy soustředíme na lidi. Jsme hrdí na odborné znalosti a zkušenosti našich zaměstnanců a na jejich odhodlání neustále se zlepšovat. Právě díky jejich nasazení jsme schopni trvale dodávat vozy prémiové kvality,“ zdůrazňuje Weber. Další odborné znalosti budou ve společnosti rozvíjeny a udržovány prostřednictvím rozsáhlého dalšího vzdělávání a flexibility pracovních sil. Jen v loňském roce absolvovalo školení v oblasti elektromobility téměř 25 000 zaměstnanců. Továrna v Mnichově v současné době pořádá již třetí kvalifikační kurz pro průmyslové elektrikáře, který probíhá ve spolupráci s Průmyslovou a obchodní komorou (IHK).
V posledních letech bylo v celé výrobní síti BMW Group pro současnou a nadcházející generaci elektrických pohonů vytvořeno přibližně 5500 pracovních míst. Více než tři čtvrtiny těchto míst byly obsazeny prostřednictvím vnitřní restrukturalizace.
Zdroj: www.press.bmwgroup.com