E.ON··5 min

EG.D na svém distribučním území připojila v uplynulém roce téměř 14 000 fotovoltaických elektráren

E.ON

E.ON

E.ON je holdingová společnost se sídlem v Essenu, je jedním z předních světových energetických společností se silným postavením na trhu v Evropě. Firma vznikla sloučením dvou významných německých energetických firem VEBA a VIAG v roce 2000 a předmětem jejího podnikání je hlavně prodej elektřiny (výroba, distribuce) a zemního plynu.

Tisková zpráva

Menší počet solárních zdrojů, ale obdobný výkon ve srovnání s rokem předchozím. Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON v České republice, připojila v uplynulém roce do distribuční sítě 13 924 fotovoltaických zdrojů s instalovaným výkonem 310 MW. V zájmu o připojení nového zdroje stále vede jižní Morava před jižními Čechami.

V roce 2024 společnost EG.D připojila do distribuční sítě srovnatelný výkon fotovoltaických elektráren v celkové výši téměř 310 MW jako v rekordním roce 2023 a to i přesto, že došlo k poklesu celkového množství připojených zdrojů přibližně o polovinu. Oproti roku 2023, kdy společnost registrovala enormní zájem především o instalace s výkonem do 10 kW, v roce 2024 došlo k velkému nárůstu připojených fotovoltaik s výkonem od 100 do 1000 MW, kde bylo připojeno bezmála 100 MW oproti 50 MW v předminulém roce.

„Po předloňském, ve všech směrech rekordním roce, jsme loni evidovali snížení poptávky po připojování obnovitelných zdrojů zejména z řad domácností, ale stále jsme nad úrovní roku 2022 v počtu instalací a výrazně pak v instalovaném výkonu, který je více než dvojnásobný. Obdobný připojený výkon, který jsme v letošním roce zaznamenali ve srovnání s tím předchozím, pak ale ukazuje na fakt, že více než dřív byl zájem o elektrárny s vyššími výkony, což jsou typicky firemní instalace,“ připomíná Pavel Čada, místopředseda představenstva společnosti EG.D.

Zároveň dodává, že EG.D pokračovalo u instalací domácích fotovoltaik hlavně v připojování bezpřetokových zdrojů. „A to hlavně v oblastech, kde se vyčerpává kapacita sítě. To souvisí s nástroji, které jsme zavedli, aby zájemci o připojení zdroje mohli své investice lépe plánovat,“ objasňuje Pavel Čada.

EG.D jako první distributor zavedl tzv. mapu připojitelnosti. Tu společnost ještě rozšířila o další funkcionality, které zájemci o pořízení zdroje umožní si už v první fázi plánování jeho projektu informativně ověřit, jaký výkon mu EG.D v konkrétní lokalitě může připojit do distribuční sítě.

Největší počet instalací byl stále u malých střešních fotovoltaik

Z celkového počtu téměř 14 000 nově připojených elektráren bylo více než 80 % s bateriovým úložištěm a zhruba 11 000 zdrojů z celkového počtu bylo do výkonu 10 kWp - tedy domácích střešních elektráren. Největší zájem o připojení zdroje byl přitom stejně jako v předcházejících letech na jižní Moravě, kde EG.D připojilo přes 5 200 nových solárních zdrojů. Následovaly jižní Čechy se 4 000 novými fotovoltaickými elektrárnami a na Vysočině a Zlínsku EG.D připojilo v každé lokalitě okolo 2 000 nových zdrojů.

Celkem už má EG.D ve své síti ke konci loňského roku připojeno 70 790 fotovoltaických elektráren s výkonem zhruba 1 798 MW. To odpovídá hodnotě, která se blíží výkonu dvou bloků jaderné elektrárny.

V posledních dvou letech zaznamenává EG.D také významný nárůst žádostí investorů o připojení větrných elektráren. Technici řešili od roku 2023 v tomto období přibližně 100 žádostí o připojení větrných elektráren s výkonem téměř 2 500 MW. Nejčastějšími lokalitami, kam zájem investorů směřoval, byly Vysočina, okolí Znojma a Drahanská vrchovina.

Ustálení trhu s fotovoltaickými řešeními potvrzuje i dodavatel

Aktuální trend potvrzuje i dodavatel fotovoltaických řešená společnost E.ON Energie, která vidí meziroční pokles v počtu instalací oproti předloňskému rekordnímu roku zhruba o čtvrtinu. I tak se ale drží ve srovnání s rokem 2022 na dvojnásobném počtu a s rokem 2021 dokonce na čtyřnásobku při průměrném výkonu jedné instalace 8,1 kWp. Největší zájem vidí společnost v jižní části republiky. Zejména pak v Jihočeském a v Jihomoravském kraji. Nejmenší naopak v Karlovarském.

„Po letech 2022 a 2023, kdy jsme na trhu viděli rekordní zájem o instalace fotovoltaických řešení, se trh ustálil. Co aktuálně přibývá, to jsou instalace takzvaných bezpřetokových elektráren v oblastech, kde je vyčerpaná kapacita distribuční sítě. Panuje mýtus, že solární elektrárna bez možnosti posílat přebytky do sítě nemá smysl, nicméně tomu tak není. Hlavní přínos fotovoltaiky tkví ve využití vyrobené energie pro vlastní spotřebu v domě a potenciální přetok do distribuční sítě je jen přidaný bonus. Pokud je solární zdroj správně navržen, dává určitě ekonomický smysl i bez možnosti posílat přetoky do sítě,“ doplňuje informace k situaci Mário Franko, vedoucí produktového managementu pro fotovoltaická řešení společnosti E.ON Energie.

Zdroj: www.eon.cz

Další články

Další články od E.ON

Servis fotovoltaiky v ceně elektřiny? E.ON rozšiřuje nabídku produktů Komplet

Servis fotovoltaiky v ceně elektřiny? E.ON rozšiřuje nabídku produktů Komplet

Pravidelný servis zařízení, odborná údržba nebo pomoc s drobnými elektrikářskými pracemi – to jsou hlavní výhody produktů Komplet elektřina a Komplet plyn od společnosti E.ON Energie. Firma letos svou úspěšnou řadu Komplet rozšířila také o varianty určené majitelům solárních systémů a tepelných čerpadel. Součástí těchto produktů je kromě dodávky energie za výhodnou cenu i pravidelná odborná kontrola zařízení, která zákazníkům garantuje, že jejich systémy fungují správně a splňují všechny potřebné technické zkoušky. Produkty řady Komplet dnes využívá už téměř třetina zákazníků E.ONu a zájem o ně stále stoupá.
| E.ON
EG.D zrychluje instalaci chytrých elektroměrů: letos plánuje nasadit 100 tisíc nových kusů

EG.D zrychluje instalaci chytrých elektroměrů: letos plánuje nasadit 100 tisíc nových kusů

Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, navazuje na své pilotní projekty v oblasti instalace chytrých elektroměrů a v letošním roce zrychluje instalace tzv. smartmeterů do sítě. Od začátku letošního roku přibylo do sítě přibližně 20 000 nových přístrojů, čímž se celkový počet instalovaných zařízení vyšplhal na více než 56 000 kusů. Do konce roku plánuje EG.D nasadit dalších 80 000 elektroměrů nové generace.
| E.ON
Hlasujte o ekologický projekt tohoto roku. E.ON Energy Globe představil šestici finalistů

Hlasujte o ekologický projekt tohoto roku. E.ON Energy Globe představil šestici finalistů

Letošní, už sedmnáctý ročník prestižní soutěže v oblasti ekologie a udržitelnosti E.ON Energy Globe dospěl do finále. Ve čtvrtek 29. května odstartovalo hlasování veřejnosti, které určí, kdo se bude na začátku září radovat z vítězství v soutěži, odnese si titul nejlepšího ekologického projektu tohoto roku a částku 500 000 korun od společnosti E.ON. Odborná porota složená ze zástupců Akademie věd během jarních měsíců zhodnotila přes 200 nominací a vybrala šest finálových projektů, které teď soupeří o hlasy veřejnosti. Celkový vítěz bude vyhlášen na třetím ročníku E.ON Ekofestivalu, který se uskuteční v sobotu 6. září v Brně v areálu Nové Zbrojovky.
| E.ON
EG.D uvedlo do provozu novou transformovnu Brno-Sever. Stavba za 400 milionů korun pomůže rozvoji

EG.D uvedlo do provozu novou transformovnu Brno-Sever. Stavba za 400 milionů korun pomůže rozvoji

Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, uvedla do provozu jednu z letošních nejdůležitějších a největších investic. Nová transformovna 110/22 kV na ulici Klusáčkova v Brně významně navýší kapacitu sítě, umožní připojování dalších obnovitelných zdrojů a podpoří rozvoj elektromobility i průmyslových zón v rámci jihomoravské metropole. Součástí investice je i nové kabelové vedení velmi vysokého napětí o délce 2,7 kilometru. Stavba byla realizována v rámci přeshraničního projektu ACON. Náklady na její realizaci činily zhruba 400 milionů korun, z toho významnou část pokryla evropská dotace.
| E.ON
E.ON spouští produkt v rámci flexibility pro domácnosti s fotovoltaikou

E.ON spouští produkt v rámci flexibility pro domácnosti s fotovoltaikou

Mít na střeše fotovoltaiku, ve sklepě baterii a získávat za to pravidelnou finanční odměnu? Přijetí novely LEX OZE III otevírá domácnostem nové možnosti využití jejich obnovitelných zdrojů. Společnost E.ON proto chystá v průběhu května zavést nový produkt v oblasti obchodní flexibility. Služba je připravená pro spuštění a v první fázi ji E.ON nabídne zákazníkům, kteří mají solární elektrárnu nainstalovanou právě od něj. Od září pak rozšíří možnost zapojení i na další zákazníky, kteří odebírají elektřinu od E.ONu a mají kompatibilní zařízení.
| E.ON
Majitelé fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů, musí mít nově dva EAN kódy

Majitelé fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů, musí mít nově dva EAN kódy

Od 1. července 2025 by měly mít všechny domácnosti a firmy, které vyrábějí elektřinu a jsou připojené do distribuční soustavy, dva samostatné EAN kódy. Novelizovaná vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou nově požaduje po distributorech samostatnou evidenci dodávky do sítě a odběru ze sítě, a to ve všech případech. Samostatná evidence se děje právě prostřednictvím samostatných EAN kódů. Jen u společnosti E.ON se změna dotkne zhruba 20 000 zákazníků.
| E.ON
Češi o sdílení energií slyšeli. Obestírá ho ale spousta mýtů. Pomoc jim nabízí E.ON Partner sdílení

Češi o sdílení energií slyšeli. Obestírá ho ale spousta mýtů. Pomoc jim nabízí E.ON Partner sdílení

Už více než půl roku mohou Češi sdílet vyrobenou elektrickou energii v rámci skupin sdílení. A je na spadnutí první plnohodnotná letní sezona, kdy mohou potenciál této novinky plně využít. Nicméně stále existuje mezi lidmi řada mýtů, jež pohled na sdílení zkreslují. A řadu domácností zároveň od zapojení odrazuje poměrně složitý proces. Pro všechny, kteří si se sdílením nevědí rady, je tady nově služba E.ON Partner sdílení, která se o všechny potřebné kroky postará, a to navíc zcela zdarma.
| E.ON
Přes čtvrt miliardy na výstavbu dobíjecích hubů pro elektromobily

Přes čtvrt miliardy na výstavbu dobíjecích hubů pro elektromobily

Společnost E.ON Drive Infrastructure, která v rámci skupiny E.ON staví a spravuje veřejnou dobíjecí síť, uspěla se žádostí o dotaci z operačního programu Ministerstva dopravy České republiky a pro výstavbu veřejné dobíjecí infrastruktury v nadcházejících třech letech získá prostředky přesahující 250 milionů korun. Ty budou činit zhruba jednu třetinu všech nákladů, které společnost hodlá v rámci výstavby 81 nových lokalit v Česku zapojených do tohoto projektu zainvestovat.
| E.ON
Nechte to na nás, říká E.ON v nové kampani s hercem Martinem Myšíčkou od VCCP

Nechte to na nás, říká E.ON v nové kampani s hercem Martinem Myšíčkou od VCCP

E.ON spouští novou kampaň „Nechte to na nás“, která odráží měnící se svět energetiky a posiluje roli značky jako lídra v oboru. Kampaň opět vznikla ve spolupráci s VCCP a zdůrazňuje, že chytrá energetická řešení mohou být dostupná a snadná. V hlavní roli série televizních spotů, zaměřených na témata jako fotovoltaika, tepelná čerpadla či sdílení elektřiny, se představil Martin Myšička.
| E.ON
45 milionů EUR pro evropskou nabíjecí infrastrukturu

45 milionů EUR pro evropskou nabíjecí infrastrukturu

Konsorcium vedené společností E.ON získalo 45 milionů EUR z fondů Evropské unie na rozšíření nabíjecí infrastruktury pro elektrická osobní i užitková vozidla v Evropě. V rámci projektu Drive-E vznikne do konce roku 2027 celkem 1 400 nových veřejných dobíjecích bodů, které zahrnují také 430 dobíjecích míst pro těžká užitková vozidla, každé s výkonem 350 kW nebo více. Projekt pomůže rozšířit veřejnou dobíjecí infrastrukturu ve 13 evropských zemích. Díky společnosti E.ON Drive Infrastructure CZ půjdou prostředky i do budování veřejné dobíjecí infrastruktury v České republice, kde by mělo vzniknout 14 dobíjecích lokalit z celkového počtu.
| E.ON