V Praze se již popáté uskuteční přehlídka dokumentů a hraných filmů pod názvem Nezlomní a obětovaní. Letošním hlavním tématem tohoto mezinárodního filmového festivalu jsou filmové obrazy roku 1989 v Československu a v dalších státech sovětského bloku. Festival, který pořádá Muzeum paměti XX. století, se uskuteční v pražském Kině Atlas od 5. do 8. listopadu 2024.
Projekce dokumentárních i hraných snímků o pádu komunistických režimů a vyrovnávání se s jejich dědictvím doprovodí debaty filmových tvůrců, pamětníků a historiků. Součástí programu festivalu jsou promítání a diskuse pro školy, přehlídka studentských snímků, workshopy a semináře s ukázkami archivních filmů. Několik filmů bude uvedeno v české premiéře. Muzeum letos rovněž připravilo exteriérovou výstavu před Kinem Atlas, která mapuje pětiletou historii festivalu.
„Je nesmírně důležité a vlastně i zajímavé připomínat si to, co nám historie vzkazuje. Především dnes, když denně narážíme na překrucování dějin a zneužívání odkazu mnoha osobností, které se zasloužily o svobodu v této zemi,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.
Přehlídka filmů se koná pod záštitou místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Jitky Seitlové a náměstka primátora hl. m. Prahy Jiřího Pospíšila. „Festival nás letos zavede do doby, kdy naše země bojovala za svobodu a demokracii. Program zahrnuje autentické záběry z revolučních dnů roku 1989, které nám ukazují odvahu a vytrvalost těch, kteří se postavili za naši lepší budoucnost. Děkuji organizátorům za to, že touto živou formou připomínají důležité momenty naší novodobé historie. Z festivalu se za pět let jeho existence stala významná platforma pro otevírání a oslavování klíčových okamžiků našich dějin, které utvářejí naši národní identitu a hodnoty,“ konstatuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata Jiří Pospíšil.
Na programu budou převážně dokumenty, ale i několik hraných filmů z České republiky, Slovenska, Polska, Litvy, Ukrajiny, Německa, Rakouska a dalších zemí. Mezi pozvanými zahraničními hosty jsou režisér a ředitel partnerského polského festivalu v Gdyni Arkadiusz Gołębiewski, hlavní představitel Polsko-československé solidarity Mirosław Jasiński (na festivalu se budou promítat filmy Lesní, pouliční a sklepní hry a Střední Evropa jde na svobodu, na jejichž vzniku se autorsky podílel), ukrajinská režisérka Maryna Tkachuk (Rodinné album), slovenský režisér Robert Kirchhoff (Všichni lidé budou bratři) a rakouští režiséři Lila Schwarzenberg a Lukas Sturm (Můj otec, kníže).
Z domácích tvůrců přijdou debatovat na festival Helena Třeštíková, Pavel Štingl, Martin Vadas, Pavel Křemen, Kristina Vlachová a Olga Sommerová, jejíž nový film Juráček je můj osud bude uveden na závěr festivalu. S filmovými tvůrci budou debatovat historici Petr Koura, Petr Blažek, Michal Macháček, Petr Kopal a David Svoboda. Některých projekcí se zúčastní také pamětníci: někdejší politická vězeňkyně a současná předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová, představitel undergroundového hnutí František „Čuňas“ Stárek (bude uvádět svůj pořad Cáry starých filmů) nebo někdejší studentský vůdce Martin Mejstřík.
„Festival se zaměřuje na témata, kterým se věnuje Muzeum paměti XX. století. V současnosti se jedná o největší českou přehlídku filmů, které se věnují soudobým dějinám. Festival je unikátní tím, že umožňuje setkávání lidí, kteří se zajímají o historii a současně mají rádi filmy. Důležité místo mají v programu debaty tvůrců s diváky. Vytváří příležitost pro mladé tvůrce, aby se mohli seznámit s renomovanými režiséry. Je to prostor, který je zároveň věnován debatám o soudobých dějinách nejen v Československu, ale i v dalších státech bývalého sovětského bloku a některých západních státech,“ říká historik a ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek.
Na přípravě festivalu se podílí řada tuzemských i zahraničních partnerů. Finančně festival podpořily hlavní město Praha, Česko-polské fórum, Ústav pro studium totalitních režimů, Prague City Tourism, Pražské kolektory, a.s., a Slovenský institut v Praze. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mezi další partnery V. ročníku festivalu patří Polský institut v Praze, Národní filmový archiv, Vojenský historický ústav, Slovenský institut v Praze, Echo24, Goethe-Institut Česká republika, Lisztův institut – Maďarské kulturní centrum Praha, Velvyslanectví Litvy v České republice, Velvyslanectví Ukrajiny v Praze a další instituce.
Jedním z hlavních partnerů festivalu je Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), jehož ředitel Ladislav Kudrna uvádí důvody podpory této filmové přehlídky: „Kinematografie představuje klíčový komunikační nástroj, zdaleka se nejedná o pouhý zdroj zábavy. Česká republika má v daném ohledu velice dobrý zvuk, a to nejen doma, ale i v zahraničí. ÚSTR z podstaty svého poslání podporuje projekty, které mají potenciál oslovit nejširší veřejnost. Jsme partnery festivalu, který posouvá hranice. Zapomínat nelze. Přijďte se přesvědčit,“ zve na festival Ladislav Kudrna.
V premiéře bude na festivalu uveden film Čechoslovák Sergej Vojcechovský, který v produkci Muzea paměti XX. století natočil režisér Ludvík Franc. V rámci festivalu či doprovodného programu se uskuteční projekce pro školy a několik seminářů, které se budou věnovat tvorbě Originálního videojournalu, revolučnímu studentskému televiznímu vysílání či zpravodajství Československé televize v listopadu a prosinci 1989.
Na festivalu budou uděleny tři hlavní ceny: Cena Jaroslavy Janderové Strážce paměti, cena Tvůrce paměti a také studentská cena Budoucnost paměti za nejlepší dokument o 20. století uvedený v rámci studentské soutěže, jejímž garantem je filmový historik Jiří Voráč. Program a další informace jsou dostupné na webových stránkách festivalu www.nezlomniaobetovani.cz.
Přílohy
Zdroj: praha.eu