Stavba Definitivního uzávěru plavebního kanálu Troja vstoupila do své druhé fáze, při které je nutné uzavření a vypuštění plavebního kanálu. Městská společnost Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v úzké spolupráci s Povodím Vltavy koordinují připravované vypuštění plavebního kanálu, které se uskuteční podle platných předpisů, dohodnutých podmínek a za stálého ekologického dozoru. Už od 1. listopadu 2024 je trojský plavební kanál uzavřen na šest měsíců pro lodní dopravu.
Stavba byla připravena a je realizována jako stavba č. 6963 „Celková přestavba a rozšíření ÚČOV na Císařském ostrově, etapa 0008, kompenzační opatření, definitivní uzávěr plavebního kanálu Troja.“
„Stavbu pro hlavní město zajišťuje Pražská vodohospodářská společnost a.s. na základě Smlouvy o spolupráci, zhotovitelem je „Společnost ÚČOV – kompenzační opatření“ tvořená firmami STRABAG Water s.r.o. a STRABAG a.s. Jedná se o další součást protipovodňových opatření, která budou chránit hlavní město a jeho klíčovou infrastrukturu. Plánované investiční náklady jsou ve výši necelých 163 milionů korun,“ uvedl Michal Hroza, radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu.
Uzávěr plavebního kanálu Troja je součástí kompenzačních opatření vyvolaných realizací Nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Ta ovlivnila odtokové poměry v Trojské kotlině při průtoku velkých vod. K jednomu z hlavních opatření patří částečné provedení povodňových průtoků plavebním kanálem Troja a plavebními komorami Podbaba, které byly dosud při takových průtocích uzavřeny.
„Úlohou uzávěru je umožnit plné otevření vrat plavebních komor před příchodem vysokých povodňových průtoků a po jejich opadnutí zajistí uzavření plavebního kanálu Troja v jeho horní části tak, aby byla umožněna revize plavebních komor, jejich eventuální vyčištění od nánosů a po zpětném uzavření komorových vrat uvedení celé soustavy do normálního provozního režimu,“ vysvětlil Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy s. p.
„Stavební práce byly zahájeny 1. prosince 2023, plánovaný termín dokončení je 30. září 2025. V první etapě byly v místě uzávěru na obou stranách plavebního kanálu provedeny jeho břehové části. V druhé etapě probíhající od 1. listopadu 2024 je nutné na šest měsíců přerušit plavbu. Plavební kanál bude pomocí štětové stěny přehrazen a vypuštěn. Ve dně budou provedeny potřebné stavební práce navazující na břehové části stavby. V závěru etapy budou osazeny vlastní pohyblivé části uzávěru, celá technologie zkompletována a vyzkoušena její funkce tak, aby nejpozději k 30. dubnu 2025 bylo možné plavební kanál opět napustit a obnovit plavbu,“ doplnil Pavel Válek, předseda představenstva a generální ředitel PVS.
V nejbližších dnech bude zahájeno vypouštění plavebního kanálu, které se uskuteční podle platných předpisů, dohodnutých podmínek a za stálého ekologického dozoru, jenž bude sledovat, zda se v sedimentech na bocích a dně kanálu nenacházejí mimo jiné jedinci kriticky ohroženého velevruba malířského. Pokud budou identifikováni, bude proveden sběr a záchranný transfer všech nalezených jedinců na náhradní lokalitu. V rámci sběru velevrubů je v plánu také sběr ostatních živých organismů, včetně eventuálního odlovu ryb. V případě výskytu invazivního druhu raka, dle odborníků lze předpokládat výskyt raka pruhovaného, budou jedinci tohoto nepůvodního druhu odloveni. Vše se uskuteční v souladu s vydaným rozhodnutím odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy k výjimce ze zákazů stanovených v ust. § 50 odst. 2 ZOPK v základních podmínkách ochrany zvláště chráněných živočichů.
Zdroj: praha.eu