Praha··6 min

Zastupitelé schválili majetkové směny se státem. Praha má díky tomu příležitost zachránit a smysluplně využít Karlínská kasárna

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva

Na svém čtvrtečním jednání Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo návrh na směnu pozemků a staveb mezi hlavním městem a Českou republikou, který už předtím odsouhlasili pražští radní. Na základě dohody tak Praha definitivně vydá státu nemovitosti v areálu Fakultní nemocnice Bulovka, a naopak získá Karlínská kasárna a další majetek na Malé Straně, v Hybernské ulici nebo například v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady.

Dnešním rozhodnutím pražských zastupitelů se završila složitá dohoda o směně nemovitého majetku, které předcházela dlouhodobá jednání mezi hlavním městem a Českou republikou zastoupenou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Dnes se podařilo dotáhnout obrovské a několikaleté úsilí Prahy o získání klíčového majetku od státu. Město získalo do svého majetku například Kasárna Karlín. Těším se, až začneme pracovat na rekonstrukci tohoto významného areálu a následně budeme moci vdechnout nový život i těm jeho částem, které jsou nevyužité. Do budoucna by v Kasárnách Karlín mohl vzniknout například vědeckotechnický park. Jednání se státem tímto ale nekončí. Chceme do vlastnictví získat ještě Zámek Veleslavín a jednat o rozvoji dostupného bydlení na pozemcích, které aktuálně vlastní stát, například v lokalitě Bohdalec,“ říká Adam Zábranský, pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu.

Praha stále usiluje o získání pozemků v areálu Bohdalec a jedná s Ministerstvem financí ČR, aby zde mohlo vzniknout dostupné bydlení.

„Za jeden z výrazných přínosů směny považuji získání objektu na adrese Hybernská 2. Tento objekt vytváří funkční celek s Hybernskou 4, kde se již po dobu téměř šesti let velmi úspěšně rozvíjí spolupráce Magistrátu a Univerzity Karlovy ve prospěch veřejnosti, a to na platformě Kampusu Hybernská. Nabízí se tedy, aby i Hybernská 2 mohla být dedikována spolupráci města a univerzit,“ uvádí primátor Bohuslav Svoboda.

„Naše několikaletá snaha o majetkovou směnu se státem spěje do zdárného konce. Mám z toho nesmírnou radost. Praha díky ní získá například objekt Karlínských kasáren, který bude moci po letech chátrání opravit a pro prázdné prostory najít vhodné využití. Tím ale nekončíme, máme v plánu se státem vyjednávat i o dalších směnách, které by Praze mohly zajistit například pozemky pro stavbu nových městských bytů,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje.

„Dnešním dnem se posouváme kupředu v zásadní záležitosti majetkových vztahů města se státem, a to obrovským krokem v hodnotě téměř dvou miliard korun. Děkuji zastupitelům, že tento materiál schválili. Děje se tak po několikaletém úsilí bývalé rady města. V minulosti směny blokoval bývalý premiér Andrej Babiš, a to kvůli pozemkům v Letňanech, na kterých chtěl postavit úřednické ghetto. Ve svém úsilí ale nekončíme. I nadále budeme usilovat o získání klíčových pozemků pro výstavbu městských bytů, které město potřebuje,“ dodává I. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Podle smlouvy by hlavní město mělo převést na stát celkem 46 pozemků a 10 staveb, které se nacházejí v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Hodnota těchto nemovitostí byla odhadnuta na 1 718 000 000 Kč. Smyslem tohoto kroku je sjednocení vlastnictví nemovitostí potřebných pro činnost a rozvoj areálu nemocnice. Areál je v současné době pronajat nemocnici s ročním nájmem necelých 30 milionů Kč.

Praha by měla od státu naopak získat Karlínská kasárna zahrnující 4 pozemky a 3 stavby v hodnotě 1 113 000 000 Kč, budovu v Hybernské ulici v centru města pro potřeby vysokoškolského kampusu v hodnotě 265 000 000 Kč či dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, které mají hodnotu 94 763 550 Kč. Pro dorovnání vzájemného protiplnění Praha získá i několik dalších pozemků a budov:

  • ideální polovinu 25 pozemků na Střížkově v hodnotě 105 007 000 Kč, čímž dojde ke sjednocení vlastnictví,
  • pozemky u ZŠ Palmovka v hodnotě 62 427 412 Kč, kde se nachází sportoviště,
  • pozemek v Záběhlicích v hodnotě 29 690 000 Kč za účelem výstavby sociálního zařízení a mateřské školy,
  • pozemek na Proseku v ceně 14 817 070 Kč, který má sloužit pro potřeby MŠ Litvínovská,
  • pozemky u TJ ABC Braník, jejichž hodnota činí 14 421 940 Kč, a to za účelem rozšíření veřejné zeleně, revitalizace břehů Kunratického potoka a vzniku volnočasových aktivit,
  • pozemky v lokalitě Podvinný mlýn v Libni v ceně 13 076 260 Kč, kde se nachází sportoviště,
  • pozemek ve Vysočanech v lokalitě Balkán v ceně 11 388 300 Kč, kde je zahrádkářská kolonie,
  • a několik dalších menších pozemků.

Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen na 10 641 587 Kč, který bude doplacen ze strany hlavního města Prahy.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy navíc schválilo i plán na další směnu nemovitého majetku mezi hlavním městem Prahou a Českou republikou, který zaslal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových 8. března 2023. Ve svém návrhu úřad žádá Faustův dům stojící na Karlově náměstí pro potřeby Všeobecné fakultní nemocnice a řadu pozemků a staveb na Chodově, v Radotíně, v Břevnově a také v obci Hory Matky Boží v okrese Klatovy ve prospěch Hasičského záchranného sboru ČR.

Naopak Praha by měla v rámci této chystané směny získat od státu Zámek Veleslavín pro využití v oblasti školství a kultury, oplocený pozemek v areálu v Kobylisích, pozemky na území Svémyslic ve Středočeském kraji kvůli sjednocení vlastnictví a ze stejného důvodu i pozemky v ulici Drahobejlova v Libni nebo lesopark ve Vysočanech.

Zdroj: www.praha.eu

Další články

Další články od Praha

Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Stavba Definitivního uzávěru plavebního kanálu Troja vstoupila do své druhé fáze, při které je nutné uzavření a vypuštění plavebního kanálu. Městská společnost Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v úzké spolupráci s Povodím Vltavy koordinují připravované vypuštění plavebního kanálu, které se uskuteční podle platných předpisů, dohodnutých podmínek a za stálého ekologického dozoru. Už od 1. listopadu 2024 je trojský plavební kanál uzavřen na šest měsíců pro lodní dopravu.
| Praha
Praha bude opět patřit oslavám 17. listopadu, v centru města budou platit dopravní omezení

Praha bude opět patřit oslavám 17. listopadu, v centru města budou platit dopravní omezení

Při příležitosti státního svátku, Dne boje za svobodu a demokracii, se v neděli 17. listopadu 2024 budou konat na řadě míst v metropoli akce a veřejná shromáždění. Zavedena tak budou dopravní opatření pro tramvajovou i automobilovou dopravu, která se budou týkat především oblasti kolem Národní třídy a Václavského náměstí.
| Praha
Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

V pondělí ráno se na náměstí Republiky objevila hromada přibližně čtyř tun oblečení. Ta má upozornit na textilní odpad, kterým se musí všechna města vyrovnat. Od roku 2025 čekají nové povinnosti obce v rámci zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu. Právě předchází vzniku textilního odpadu i nakládání s ním se týká dnešní konference Cirkulární města a byznys 3: Města jako šatníky co praskají ve švech v Kampusu Hybernská. Pořádá ji hlavní město společně s Pražským inovačním institutem (PII).
| Praha
Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Hlavní město schválilo klíčový dokument k dalšímu rozvoji cyklistiky na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras schválený v roce 2022. Plán definuje konkrétní úseky nadřazených cyklotras určené k přednostní přípravě s ohledem na dostupné prostředky a přínos jednotlivých úseků. Aktualizace systému cyklotras pak reflektuje změny na území jednotlivých městských částí a též vyšší prioritu chráněných a zklidněných cyklotras v dalším plánování.
| Praha
Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠S rozlohou 895 hektarů tvoří historické centrum Prahy největší památkovou rezervaci v České republice a jednu z největších na světě. Od roku 1992 je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO, což přináší prestiž a zájem turistů, ale také určité závazky a výzvy. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracoval novou studii, která se stane důležitým dokumentem při rozhodování o budoucí podobě této cenné části hlavního města. Studii v srpnu 2024 schválil magistrátní odbor územního rozvoje a dnes ji odsouhlasila Rada hl. m. Prahy.
| Praha
Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Držitelem ceny Adapterra Awards pro nejlepší projekt, který připravuje Prahu na změnu klimatu, se stal Pavilon environmentálních studií České zemědělské univerzity. Budova propojuje prostor pro vzdělávání a výzkum s ekologicky šetrnou výstavbou veřejných budov. Hlavní výsadou budovy je fasáda s celkem 12 300 rostlinami.
| Praha
Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy dlouhodobě hledá úspory v energetice a pomáhá naplňovat Klimatický plán hl. m. Prahy. Na základě rozhodnutí primátora Bohuslava Svobody pravidelně pořádá meetingy se zástupci městských částí, kterým pomáhá s úsporami. Na posledním meetingu se řešilo například téma úspor při rekonstrukci památkových objektů v centru města. Pro ty se nyní připravuje obecná metodika, která má urychlit povolovací procesy.
| Praha
Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Cesta primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody po jednotlivých městských částech pokračovala návštěvou MČ Praha–Koloděje. Prohlédl si nově otevřenou okružní křižovatku ulic K Běchovicím a V Lipách, seznámil se s plány na rozšíření zdejší základní školy a zajímal se také o koordinaci staveb dešťové a splaškové kanalizace.
| Praha
Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Stavba nové tělocvičny a jídelny Gymnázia Na Zatlance byla ve středu slavnostně zahájena poklepáním na základní kámen. Nová budova o třech nadzemních podlažích vznikne v prostorách vnitřního dvora školy. Jídelna i tělocvična budou umístěné v jednom objektu a s budovou gymnázia budou propojeny pomocí spojovacího krčku. Stavební práce by měly trvat přibližně dva roky.
| Praha
Pravidelná zkouška sirén

Pravidelná zkouška sirén

Dnes, ve středu 6. listopadu 2024, se uskuteční na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin. Na území hlavního města Prahy budou před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.
| Praha