ZÁKLADKA – první český dokumentární podcast ze školy 5. díl: Hlavu státu nechte na nás

|

(Praha, 24. 1. 2023) Podcast ZÁKLADKA, který od začátku školního roku mapuje vznik nové Scioškoly, se přiblížil ke své půlce – bilancují rodiče, žáci i jejich průvodci. Dokumentarista Ivo Bystřičan do školy navíc zavítal v okamžiku, kdy celou společností rezonují prezidentské volby. Jak se o takové události učí v alternativní škole?

Se začátkem letošního školního roku přišel na podcastové servery první dokumentární podcast odehrávající se přímo ve škole. Dostal název ZÁKLADKA a aktuálně vychází 5.díl, který vznikal v průběhu ledna. Přirozeně se tak potkal s prezidentskými volbami. Jak lze téma ve škole uchopit k výuce dějin, dramatické výchovy či občanství? Co si o úřadu prezidenta myslí i ty nejmenší děti? A jak nahlíží na Gottwalda, Babiše či Pavla? Kromě toho se v 5. dílu posluchač potká i s rodiči, kteří školu hodnotí po půl roce celkem divoké jízdy.

Podcast už má za sebou pět dílů, které mapují náročné začátky školy. Posluchač v nich může sledovat strasti, s nimiž se potýká vedení školy, průvodci (učitelé) i rodiče, kteří se s neobvyklým konceptem výuky setkávají poprvé. A nejzajímavější je pochopitelně pohled dětí. Přicházejí z rozličného prostředí, a proto ne vždy je všechno tak, jak by si to dospělí představovali.

Podoba českého školství je v posledních letech předmětem společenské diskuze. Mnozí rodiče, ale i učitelé, volají po změnách. Podcast Základka si klade za cíl ukázat, zda a jak může fungovat škola, v níž je téměř vše jinak. Nezvoní, děti si tykají i s ředitelkou, o pravidlech školy rozhodují děti a vlastně někdy i o tom, co se budou učit, hodiny nemají 45 minut, chybí předměty i známky.

Dokument se odehrává v reálném prostředí vznikající ScioŠkoly v Kolíně. V průběhu tohoto školního roku vznikne celkem 8 epizod. Provozovatel školy, společnost Scio, dal autorovi podcastu, jímž je známý dokumentarista Ivo Bystřičan, úplnou tvůrčí svobodu a do natáčení podcastu nezasahuje. Ivo Bystřičan tak svým pohledem vypráví příběh prvního roku školy, která teprve vzniká a chce být jiná, než je zvykem.

Fotografie z natáčení ke stažení ZDE (fotografie v plném rozlišení na vyžádání)

Dosud vyšlé díly:

EP01: Mezi fabrikou a fabrikou

EP02: Nahrávání blázince

EP03: Co je trochu setnout?

EP04: Je tohle vůbec učení?

EP05: Hlavu státu nechte na nás

Podcast ZÁKLADKA je dostupný na všech obvyklých platformách:

  1. Spotify

  2. Apple Podcasts / iTune

  3. Youtube

  4. České podcasty

  5. Podcasty.cz

  6. Youradio Talk

  7. Audiolibrix

  8. Google Podcasts

  9. Pocket Casts

Zdroj: www.scio.cz

Scio

Čtvrtina učitelů je před vyhořením

(Praha, 14. 11. 2022) Většina učitelů je ve své práci spokojena, navíc se v poslední době cítí i adekvátně finančně ohodnocena. Zároveň ale čeští pedagogové bojují s vyčerpáním a hrozbou syndromu vyhoření. Vyplývá to z projektu Mapa školy, v němž odpovídalo 2600 učitelů.