Ministerstvo průmyslu a obchodu··5 min

Začala výstavba LNG terminálu Stade u Hamburku. Od roku 2027 pokryje více než čtvrtinu české roční spotřeby

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Česká republika pokračuje v posilování své energetické soběstačnosti, jejímž základem je omezování energetické závislosti na Rusku. Dnes byla nedaleko Hamburku při ústí Labe do Severního moře slavnostně zahájena stavba prvního německého pevninského LNG terminálu pro zpracování a další transport zemního plynu. Pod taktovkou konsorcia Hanseatic Energy Hub tu tento terminál zahájí provoz už v roce 2027. Ve spolupráci s vládou zasmluvnila loni Skupina ČEZ ve Stade dlouhodobou roční kapacitu 2 miliard m3.

„Neustále pracujeme na tom, abychom České republice zajistili tu nejlepší možnou budoucnost naší energetiky. To znamená, že pokračujeme v opatřeních na její modernizaci jako rozvoj jaderných bloků nebo ve zlepšování investičního prostředí pro obnovitelné zdroje, ale také v opatřeních na posílení energetické bezpečnosti jako rozšíření kapacity TAL, které nás zbaví závislosti na ruské ropě. Věnujeme se také vyjednávání o dodávkách plynu, které nahradí dovoz z Ruska či investicím do plynové infrastruktury v podobě zásobníků a potrubí,“ vyjmenovává ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Zásadní součástí toho všeho jsou i kapacity na dovoz zkapalněného zemního plynu ze zámoří. Po zajištění kapacity v plovoucím LNG terminálu v Nizozemsku se nám loni na podzim ve spolupráci s ČEZ podařilo zajistit kapacitu i v prvním německém pevninském terminálu Stade. Za tři roky od dnešního zahájení jeho výstavby, se bude podílet na pokrývání více než čtvrtiny dnešní české spotřeby. Díky své výhodné poloze může přispět i ke snížení poplatků za dopravu plynu do České republiky.“

„Situace na trhu s plynem v Evropě se postupně stabilizuje, ale musíme být připraveni na případné další výkyvy. Těší nás, že i díky spolupráci české a německé vlády a vstřícnosti našich partnerů ze společnosti Hanseatic Energy Hub, můžeme dnes být i u zahájení výstavby prvního pevninského terminálu v Německu ve Stade. Jedním z klíčových prvků pro přechod k bezemisní energetice budou v příštích letech v kombinaci s obnovitelnými zdroji také plynové elektrárny vyžadující stabilní dodávky paliva, které mohou poskytnout právě terminály LNG. Česká republika si tak díky kapacity ve Stade zajistí dlouhodobé dodávky LNG a zároveň později možnost získávat po konverzi terminálu bezemisní plyny,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Budoucí pevninský terminál Stade se nachází na území spolkové země Dolní Sasko, zhruba na polovině cesty po Labi z Hamburku k ústí Severního moře. Vedle strategické polohy je výhodou terminálu i fakt, že je přístupný největším LNG tankerům o délce 345 metrů a jeho součástí budou i velké plynové zásobníky. Celková roční kapacita po dokončení bude 13,3 miliard kubíků plynu, z toho 1,3 miliardy připadne na krátkodobé spotové kontrakty. Zhruba 90 % kapacity si rezervovaly velké evropské energetiky, vedle ČEZ ještě němečtí hráči EnBW a SEFE. V první fázi bude sloužit k dovozu a zpracování LNG, syntetického zemního plynu (SNG) a biometanu, následovat má i zpracování uhlíkově neutrálního amoniaku jako přepravního média pro zelený vodík. Akcionáři Hanseatic Energy Hub jsou společnosti Buss Group, Partners Group, Enagás a Dow.

„Po šesti letech plánování a povolování nyní začíná fáze výstavby. Jsme hrdí na to, že ve Stade vzniká první německý pozemní terminál – jedná se nejen o velký německý, ale také o velký evropský projekt. Soukromě iniciovaný a financovaný projekt těží z rozsáhlých zkušeností našich akcionářů. Partners Group je jedním z největších soukromých investorů v sektoru infrastruktury. A Enagás, přední evropský provozovatel terminálů LNG, převezme provozní odpovědnost a spojí se s Dow, ideálním průmyslovým partnerem na místě ve Stade. Buss Group sehrála klíčovou roli iniciátora v posunu projektu vpřed a při sbližování akcionářského týmu,“ říká Jan Themlitz, předseda představenstva Hanseatic Energy Hub.

Česká republika má v terminálu Stade pronajatou kapacitu na 15 let, s možností prodloužení až na 25 let právě v souvislosti s budoucím využíváním zeleného vodíku. Ministerstvo průmyslu a obchodu zároveň transakci podpořilo uzavřením zajišťovací smlouvy s ČEZ, podobné jako v případě terminálu v Eemshavenu. ČEZ pro Česko v terminálu Stade zajistil kapacitu 2 miliardy kubických metrů plynu ročně, což představuje více než čtvrtinu loňské roční spotřeby ČR. Ta v posledních letech setrvale klesá. Ještě v roce 2021 spotřebovali Češi 9,4 miliardy kubíků, o rok později už jen 7,5 miliardy a loni dokonce jen 6,7 mld. m3. Meziročně se tak v roce 2023 podařilo uspořit dalších cca 800 milionů kubíků, tedy přes 10 procent. Role zemního plynu při transformaci české energetiky bude ale významná i v dalších letech, v teplárenství pomůže s nahrazováním uhlí a v případě elektřiny půjde o výrazný prvek udržování stability sítě pomocí paroplynových elektráren.

Galerie

Začala výstavba LNG terminálu Stade u Hamburku. Od roku 2027 pokryje více než čtvrtinu české roční spotřeby

Zdroj: www.mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Vývoj v oblasti malých reaktorů. ČEZ naváže strategickou spolupráci s Rolls-Royce SMR

Vývoj v oblasti malých reaktorů. ČEZ naváže strategickou spolupráci s Rolls-Royce SMR

Vláda České republiky pokračuje v rozvoji české energetiky a posilování energetické bezpečnosti. Po rozhodnutí o preferovaném dodavateli výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Jaderné elektrárny Dukovany a ukotvení závazných opcí pro nové bloky na Temelíně zahajuje spolu s ČEZ přípravu výstavby malých modulárních reaktorů (SMR). Projekt pomůže s modernizací české energetiky a otevře nové příležitosti pro domácí průmysl.
Česko podalo další žádost o platbu v rámci Národního plánu obnovy

Česko podalo další žádost o platbu v rámci Národního plánu obnovy

Česká republika podala v pondělí třetí žádost o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Prostřednictvím Národního plánu obnovy (NPO) tak může získat dalších 42,7 miliardy korun ve formě grantů a více než 4,8 miliardy korun ve formě půjčky.
Obnova dodávek elektrické energie po povodni

Obnova dodávek elektrické energie po povodni

Extrémní počasí vedlo v některých místech vést k vynucenému přerušení dodávek elektrické energie. Jejich bezpečné obnovení vyžaduje pečlivý postup a důkladnou kontrolu všech prvků distribuční sítě pro zajištění jejich následného bezpečného provozu. Proto vám děkujeme za opatrnost a trpělivost. Společně to zvládneme!
Malým a středním podnikům pomůže s financováním nová digitální platforma

Malým a středním podnikům pomůže s financováním nová digitální platforma

Vytvořit celoevropskou digitální platformu a umožnit malým a středním podnikům získat kapitál pro jejich rozvoj je hlavním cílem projektu podpořeného z Národního plánu obnovy (NPO). A to na Evropském blockchainu European Blockchain Services Infrastructure (EBSI), tedy pomocí technologie, která zabezpečuje sledování transakcí v digitálním světě. Na přípravě a testování platformy pracuje pět vysokých škol v čele s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT), 10 partnerských společností a zájem už vyjádřilo více než 210 malých a středních podniků napříč Evropskou unií (EU). Platforma pomůže malým a středním podnikům zjednodušit přístup k financování zejména jejich digitální a zelené tranzice a nabídne investorům možnost bezpečně do těchto podniků investovat. Projekt se zcela vyhýbá kryptoměnám a zaměřuje se výhradně na decentralizované technologie (DLT).
V Česku vznikne největší technologický hub ve střední a východní Evropě

V Česku vznikne největší technologický hub ve střední a východní Evropě

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a společnost České Radiokomunikace (CRA) podepsaly memorandum o porozumění, jehož cílem je spolupracovat na výstavbě datového centra CRA Zbraslav. Tento projekt má ambici stát se největším technologickým hubem ve střední a východní Evropě, který výrazně posílí digitální infrastrukturu a inovace v České republice. Díky projektu se počítá s investicemi do rozvoje AI technologií a služeb, které vyžadují velký výpočetní výkon, či s investicemi na digitalizaci firem i státní správy.
Stát představil první studie pro Strategický podnikatelský park u Dolní Lutyně. Projekt přinese vyšší platy a růst HDP

Stát představil první studie pro Strategický podnikatelský park u Dolní Lutyně. Projekt přinese vyšší platy a růst HDP

Nárůst HDP o 221,9 mld. Kč, o 50 – 80 % vyšší mzdové ohodnocení v porovnání s aktuální mzdovou úrovní v regionu, 52,4 mld Kč do veřejných rozpočtů a 902 mil. Kč do rozpočtu Dolní Lutyně nebo vyhodnocení, že realizace záměru nezhorší povodňová situace v okolních obcích. To jsou jedny ze základních zjištění dnes představené dopadové studie a studie záplavového území zadaných Státní investiční a rozvojovou společností v rámci prověření lokality Dolní Lutyně pro realizaci Strategického podnikatelského parku.
Ministr Síkela v dopise upozornil na alternativu v případě přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu

Ministr Síkela v dopise upozornil na alternativu v případě přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zaslal dopis adresovaný Evropské komisařce pro energetiku Kadri Simsonové, ve kterém se zaměřuje na budoucnost dodávek plynu v Evropě. Reaguje tak na situaci, kdy na konci tohoto roku vyprší platnost rusko-ukrajinské dohody o přepravě plynu. V tuto chvíli přitom nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k jejímu prodloužení. Ministr Síkela v tomto kontextu upozorňuje na kapacitu české přepravní soustavy, která je dostatečná pro nahrazení aktuálního objemu tranzitu přes Ukrajinu. Její využití by Evropě zásadně pomohlo v našem úsilí dále snížit dodávky energetických surovin z Ruska.
Jak na sdílení energií? Poradí desatero ke komunitní energetice

Jak na sdílení energií? Poradí desatero ke komunitní energetice

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů energie desatero ke sdílení elektřiny. Jednoduchý přehled poradí, jak se sdílením začít, na co si dát pozor a na koho se obrátit. Resort také vydal e-book ke komunitní energetice, který domácnosti a firmy detailně provede celým procesem sdílení. Společně s novým webem www.jaksdiletenergii.cz, více než stovkou energetických poradců a informační linkou 1212, tvoří rozsáhlou Energetickou poradenskou síť, která zájemcům poradí jak v oblasti komunitní energetiky, tak energetických úspor, ale také třeba s výběrem nových fotovoltaických panelů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem

Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem

Významná tchajwanská podnikatelská delegace navštívila v posledním srpnovém týdnu Česko. Jedná se o další důležitý krok k posílení vzájemné spolupráce a rozvoji polovodičového sektoru v Česku, která spočívá v podpoře výzkumu a vývoje a investic
Končí možnost platby kolky: Využít či odprodat je můžete už jen do konce roku 2024

Končí možnost platby kolky: Využít či odprodat je můžete už jen do konce roku 2024

Od 1. ledna 2025 již nebude možné hradit správní poplatky prostřednictvím kolkových známek. Tyto poplatky bude možné platit pouze bankovním převodem nebo pomocí QR kódu. Pokud jste byli zvyklí platit kolky, nezapomeňte, že využít nebo odprodat je bude možné jen do konce tohoto roku, tedy do 31. prosince 2024.