Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Agentura CzechTrade uspořádala již třetí ročník konference Future of Export Summit 2024 strategicky orientované na výzvy současného globálního trhu. O témata budoucnosti českého exportu projevilo zájem na 460 zástupců českých firem. Ti se účastnili zajímavých přednášek a diskuzí s odborníky z předních českých exportně orientovaných společností, jako jsou například Tawesco, EMCO, IGLUU, Livesport nebo Direct. Hlavními tématy summitu byly české investice v zahraničí, potenciál evropského trhu či startupová témata. Konferenci zahájil generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal na téma Nové exportní trhy v reakci na geopolitické výzvy a v průběhu akce vystoupil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na téma významu českého exportu a důležitosti zajištění jeho podpory.

Program třetího ročníku Future of Export Summit 2024 naplnil kapacitu Cubex Centra Praha. Na podiu si slovo předávali představitelé nejrůznějších institucí a společností, a to Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), zástupci vedoucích pozic z renomovaných českých firem i ředitelé zahraničních kanceláří a další zástupci agentury CzechTrade. Diskutovalo se například o investicích, nevyužitém potenciálu EU pro české exportéry, inovativních metodách financování, využívání AI nebo prezentaci na zahraničních veletrzích.

Akci zahájil generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal. „Geopolitická situace prochází dynamickými změnami, které nás nutí k tomu, abychom přehodnotili naše tradiční obchodní vztahy, zvažovali rizika a hledali nové příležitosti. Věříme, že i tato období nejistoty mohou přinést nové možnosti a umožnit českým firmám prosadit se na trzích, kde jsou produkty s českým původem stále více oceňovány pro svou kvalitu, spolehlivost a inovativní řešení,“ řekl Radomil Doležal a dodal: „Rolí CzechTrade je být oporou českým exportérům, kteří se vydávají do neznáma, a pomoci jim nejen při vstupu na nové trhy, ale i v adaptaci na nové ekonomické podmínky. Zároveň však chápeme, že každá firma má své specifické potřeby a kapacity, a proto klademe důraz na individuální přístup. Je také pozitivní že je tu řada nových destinací, jako například země ASEANu, Latinské Ameriky, Střední Asie či Indie, které dynamicky rostou a díky rostoucí poptávce po kvalitním zboží a službách z Evropy otevírají nové příležitosti pro české exportéry.“

Akce se zúčastnil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. „Pro české firmy je agentura CzechTrade klíčovým partnerem při hledání nových příležitostí na zahraničních trzích. Děkuji proto za uspořádání dnešní úspěšné akce Future of Export Summit 2024, kde jsem mimo jiné představil svůj pohled na export jako jednu z cest, jak Česko dostaneme do top 10 zemí Evropské unie,“ řekl.

V hlavní části konference vystoupila viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová, která hovořila o reinvesticích pro silnější českou ekonomiku. Dále exportní konzultant agentury CzechTrade Miroslav Manďák na téma České investice v zahraničí, jejich trendy a potenciál. David Müller, vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu MPO se věnoval tomu, co jsme získali a co nás česká po 20 letech v EU. Posledním řečníkem v hlavní části programu byla, s vystoupením na téma Born to be global, Communication & Scouting v Tensor Ventures Kateřina Syslová, která představila úspěchy českých startupů ve světě a co je odlišuje od těch zahraničních.

Součástí programu byla panelová diskuze, kde diskutovali jednatelka a CEO společnosti Tawesco Margita Rejchrtová, Strategy & Vision v IGLUU Martin Mucha a zakladatel firmy EMCO Zdeněk Jahoda. Panelovou diskuzi prolínaly výsledky unikátního exportního průzkumu. Na otázky odpovídalo téměř 180 respondentů. Z průzkumu například vyšlo, že přímou cestou na trhy Evropské unie exportuje 75 %, prostřednictvím spolupráce s distributory 47 % a celých 16 % firem pracuje se zahraničním distributorem pro více zemí. Průzkum dále ukázal, že do vlastních zastoupení nebo výroby v zahraničí investuje 24 % firem, a to zejména na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Rakousku, USA nebo v Indii.

Celkem 59 % firem také uvedlo, že je pro ně důležité budovat svou značku v zahraničí. Není překvapením, že pro udržení konkurenceschopnosti považují firmy za klíčové unikátnost výrobku, zákaznický servis, kvalitní exportní tým, marketing, budování značky a cenu. Zajímavým poznatkem je, že AI nástroje využívá 40 % firem, 38 % je zatím plánuje a 22 % o využití vůbec neuvažuje. Nejčastěji AI firmám slouží pro překlady a personalizaci marketingu. Celkem 75 % firem také uvedlo, že pro prezentaci v zahraničí využívá veletrhy.

Interaktivní částí summitu byly čtyři paralelní diskuzní bloky, kam se účastníci mohli zapojovat a přispívat svými dotazy. Bloky jsou vždy zaměřeny na konkrétní témata tak, aby si účastníci mohli vybrat místnost dle svých preferencí.

Prvním z nich bylo téma s názvem Digitální revoluce v zahraničí, kde se mluvilo o unikátních obchodních modelech, dále způsobech, jak AI překonává mezinárodní obchodní bariéry nebo tvorba digitálních touchpointů.

V druhém bloku se diskutující soustředili na téma Překonávání bariér na zahraničních trzích, konkrétně na dotace a protekcionismus jako jsou překážky vývozu, inovativní metody pro exportéry a využívání exportních inkubátorů.

Třetí blok byl zaměřen na oblast Jak zazářit v zahraničí. Zde probíhaly diskuze, kde se účastníci dozvěděli klíčové tipy pro úspěch na veletrhu nebo praktické rady a tipy na dobrý první dojem při obchodních jednáních.

Poslední blok byl o příležitostech v zemích ASEANu, kde byla vyhodnocena rizika v zemích tohoto regionu a perspektivní spolupráce na Jihovýchodních trzích.

Zdroj: www.mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Česká republika má za sebou premiérovou oficiální účast na Smart City Expo World Congress v Barceloně. S neotřelým výstavnickým přístupem a řadou inovativních řešení získala nejen pozornost návštěvníků, ale i cenu za nejudržitelnější expozici v konkurenci 1100+ vystavovatelů ze 130 zemí světa. Účast otevřela bránu do světa padesátce českých subjektů, mezi nimiž nechyběly perspektivních start-upy, inovativní firmy, univerzity, rezorty, města a instituce z lokálních a krajských inovačních ekosystémů. V expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a agenturou CzechTrade se celkem sešlo na 200 účastníků z České republiky.
SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

Zástupci Státní investiční společnosti, agentury CzechInvest a pracovní skupiny Cheb spolu s vedením města jednali o uzavření společného podniku, který se týká přípravy Strategického podnikatelského parku v Chebu. Město díky tomu získá garantované zdroje pro financování navazujících projektů i větší dohled nad přípravou Parku včetně ovlivnění typologie koncového investora. Jednání pracovní skupiny navštívil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, kterému byly představeny základní parametry projektu.
Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Evropská komise (EK) projednala další žádost České republiky o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění celkem 63 dílčích milníků a cílů, u dvou milníků uvedla neúplné splnění. Po schválení členskými státy Česká republika obdrží dalších více než 37 miliardy korun ve formě grantů a více než 4 miliardy korun prostřednictvím půjčky.
V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

Státní dozorové orgány zesílí v předvánoční době kontroly v obchodech s potravinami a zaměří se na produkty, které se nyní nejvíce nakupují, aby se předešlo klamání spotřebitele. Dohodli se na tom dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) a zástupci České obchodní inspekce (ČOI), Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS). Vlastní šetření již spustil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pod vedením Petra Mlsny. Skupina dnes na Úřadu vlády jednala o aktuální situaci na trhu s potravinami.
Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Agentura CzechTrade uspořádala již třetí ročník konference Future of Export Summit 2024 strategicky orientované na výzvy současného globálního trhu. O témata budoucnosti českého exportu projevilo zájem na 460 zástupců českých firem. Ti se účastnili zajímavých přednášek a diskuzí s odborníky z předních českých exportně orientovaných společností, jako jsou například Tawesco, EMCO, IGLUU, Livesport nebo Direct. Hlavními tématy summitu byly české investice v zahraničí, potenciál evropského trhu či startupová témata. Konferenci zahájil generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal na téma Nové exportní trhy v reakci na geopolitické výzvy a v průběhu akce vystoupil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na téma významu českého exportu a důležitosti zajištění jeho podpory.
Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Na slavnostním večeru 7. listopadu 2024 v historické kapli Sacre Coeur v Praze ocenily Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Agenturou pro podnikání a inovace v prestižní soutěži Podnikatelský projekt roku úspěšné podnikatele z celé České republiky. Celkem se jednalo o dvanáct projektů realizovaných v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). V letošním ročníku soutěže bylo také poprvé uděleno zvláštní ocenění za významný přínos ve vědě a mezinárodní spolupráci.
Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Nižší náklady a rychlejší výstavba. Vláda dnes schválila návrh zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí. Cílem tohoto zákona je vytvořit jednotné standardy a postupy pro správu a sdílení informací o stavbách a jejich vztazích v rámci vystavěného prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zákon připravilo ve spolupráci s dalšími vládními institucemi, Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, Českou agenturou pro standardizaci a řadou odborných organizací a komor.
Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Společnost NET4GAS ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku v Česku. Cílem je vytvořit evropské vodíkové koridory pro jeho dovoz a vybudovat kapacity pro výrobu cenově dostupného obnovitelného a nízkoemisního vodíku. Klíčovou roli v tom hrají strategické projekty, o kterých diskutovali provozovatelé evropských plynárenských přepravních soustav a další představitelé energetiky a průmyslu na Czech Hydrogen Backbone Dialogue. Konference, organizovaná společností NET4GAS a konaná pod záštitou MPO, přinesla konkrétní plány a dohodu o společném postupu při realizaci souvisejících projektů.
Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal s delegací ze Severní Makedonie o posílení ekonomické spolupráce a podpoře evropské integrace tohoto regionu. S ministrem zahraničí a zahraničního obchodu Timčem Mucunskim a ministryní energetiky, těžby a nerostných surovin Sanjou Božinovskou diskutovali o řadě strategických témat, včetně průmyslových, energetických, dopravních a digitálních technologií, které by mohly přispět k dalšímu rozvoji spolupráce mezi oběma zeměmi. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se konalo i Česko-makedonské business fórum.
Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Ve dnech 5. – 7. listopadu 2024 proběhne ve španělské Barceloně třináctý ročník Smart City Expo World Congress. Celosvětově nejvýznamnější akce pro téma chytrých měst letos nabídne i rekordní českou účast. V unikátní národní expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu a jeho agenturou CzechTrade se za podpory dalších tří rezortů představí třicítka vystavovatelů z řad start-upů, inovativních firem a univerzit a tři klíčová česká města – Praha, Brno a Plzeň.