Na slavnostním večeru 7. listopadu 2024 v historické kapli Sacre Coeur v Praze ocenily Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Agenturou pro podnikání a inovace v prestižní soutěži Podnikatelský projekt roku úspěšné podnikatele z celé České republiky. Celkem se jednalo o dvanáct projektů realizovaných v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). V letošním ročníku soutěže bylo také poprvé uděleno zvláštní ocenění za významný přínos ve vědě a mezinárodní spolupráci.
„V rámci soutěže Podnikatelský projekt roku jsme ocenili 12 nejúspěšnějších projektů českých podnikatelů, kteří inovují, zavádějí Průmysl 4.0 a posouvají se v digitalizaci. Zvyšují tak nejen svoji konkurenceschopnost, ale pomáhají celé naší ekonomice. Za to bych jim chtěl poděkovat a zároveň popřát mnoho úspěchů do dalších podnikatelských vizí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Letošními vítězi v programu Aplikace se staly společnosti ING Corporation a AbCheck, které byly oceněny i za svůj společenský přínos, a NUM Solution. V programu Technologie uspěly společnosti DŘEVODÍLO Rousínov, Meduna vakuová kalírna a DAKACOM.CZ. V programu Úspory energie zvítězily Táborské soukromé gymnázium a Základní škola, následované firmami LINEA HOME a Sklárna Kryf. V programu Vysokorychlostní internet si ocenění odnesly společnosti AGONA systems, C2NET a POINT.CZ. Zvláštní ocenění pro přínos ve vědě a mezinárodní spolupráci získal projekt společnosti Enamel, který byl realizován v rámci programu Technologie.
„Projekty letošního ročníku soutěže posuzovala odborná porota složená z projektových manažerů a garantů jednotlivých programů za období roku 2023 do května 2024. Vybrané projekty prošly hodnocením podle předem stanovených kritérií, mezi která patří inovativnost, kvalita přípravy, průběh realizace a konečné vyhodnocení,“ říká vrchní ředitel sekce fondů EU Marian Piecha.
„Díky evropským prostředkům mohou naši podnikatelé uvádět na trh inovativní produkty, digitálně transformovat své firmy a vyvíjet udržitelná řešení. Nejde tedy jen o růst jednotlivých firem, ale především o posílení celého hospodářství a konkurenceschopnosti České republiky. Je proto důležité ocenit ty, kteří se nebojí inovovat, protože jejich úspěchy mají pozitivní dopad na životy nás všech,“ říká náměstek ministra Štěpán Hofman.
„Soutěž Podnikatelský projekt roku každoročně vynáší na světlo ty nejlepší z nejlepších, vyzdvihuje mimořádné úspěchy českých firem a posiluje pozitivní PR na poli podpory podnikání z evropských fondů. Jsem hrdý na to, že projekty, které spravujeme, směřují ke kontinuálnímu zvyšování know-how, upevňování pozice na trhu a posilování pozitivního vlivu na životní prostředí,“ říká generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace Jan Piskáček. Podpory z OP PIK a současného Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) s alokací 81,5 mld. Kč. tak představují klíčovou investici do konkurenceschopnosti a prosperity celé české ekonomiky.
Vyhlášení výsledků Podnikatelského projektu roku 2024 se uskutečnilo za účasti zástupců státní správy, sociálních a hospodářských partnerů, a také významných osobností z podnikatelského prostředí.
OP PIK byl stěžejním programem na podporu českých podnikatelů v letech 2014 až 2020. Na jejich rozvoj bylo z Evropského fondu pro regionální rozvoj vyčleněno více jak 100 miliard korun. Podpora z programu byla zaměřena především na podporu malého a středního podnikání. Projekty přispěly například k využití výsledků průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje nebo k rozvoji podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků. Podpořeny byly také aktivity zaměřené na snižování energetické náročnosti podnikatelského sektoru, rozšíření vysokorychlostních přístupových sítí k internetu či rozvoj informačních a komunikačních technologií.
OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových současných evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu.
Fotogalerie
Zdroj: www.mpo.gov.cz