Ministerstvo průmyslu a obchodu··4 min

Vznikající iniciativa má pomoci Česku naplnit evropské startupové standardy

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

V prostorách pražského CAMPu se včera uskutečnilo první setkání Koordinační rady pro investory a startupy (KRIS), která si klade za cíl zlepšit podmínky pro startupy a investory v Česku. Iniciativa vznikla ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechInvest s cílem podpořit naplňování standardů Europe Startup Nations Alliance (ESNA).

„Startupy přinášejí nové technologie, inovativní řešení i přístupy k problémům. Jejich podporu vnímám jako zásadní pro zvyšování konkurenceschopnosti české ekonomiky, koneckonců se jim věnujeme také v nové Hospodářské strategii: Česko do top 10, kterou jsem minulý týden předložil vládě ke schválení. Naším cílem teď je vytvořit takové prostředí, které začínající podniky nakopne a nebude jim překážkou. Děkuji kolegům z CzechInvestu za pozvání a za uspořádání dialogu mezi státním sektorem a startupy a všem zúčastněným za velmi otevřenou diskusi o tom, co se musí změnit. Jsem pro to připraven udělat maximum,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že po svém nástupu neváhal a rád se k této dynamické iniciativě připojil.

Koordinační rada je součástí širších aktivit připravovaného Výboru pro digitální transformaci, který je institucionální reformou Národního plánu obnovy. Výbor se bude věnovat problematice ESNA a naplňování Startup Nations Standard v Česku. Jeho zřízení je plánováno do prvního čtvrtletí 2025. V rámci Výboru vznikne rovněž pracovní skupina pro startupy a spin-offy, která se bude zabývat ESNA Standardy.

„CzechInvest se dlouhodobě zaměřuje na podporu startupů a inovativních firem. Našimi prioritami jsou poradenství, propojení startupů s investory a technologický transfer. Nově ustanovená koordinační rada má usnadnit dialog mezi startupy, investory a vládními institucemi,“ uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal a dodává: „Těší mě pokrok, jakého jsme již v rozvoji startupoveho ekosystému dosáhli, ale v mezinárodním porovnání se musíme posunout ještě výše, abychom vytvořili lepší podmínky jak pro zakládání, tak pro setrvání inovativních firem v české ekonomice."

Česko se v roce 2021 připojilo k Deklaraci Startup Nations Standard, což byl důležitý krok k zapojení ČR do evropské startupové sítě. V současnosti ČR splňuje 35 % standardů ESNA, což ji řadí do druhé poloviny mezi evropskými zeměmi. Země se dobře umisťuje v oblastech, jako je přístup k financování, veřejné zakázky na inovace a lákání talentů, ale má co zlepšovat například v oblasti zaměstnaneckých akcií (ESOP) a rychlého zakládání společností.

Vznikající iniciativa má pomoci Česku naplnit evropské startupové standardy - ilustrační obrázek

„Nově vzniklá platforma umožní klíčovým aktérům společně identifikovat překážky a hledat řešení pro rozvoj startupů a investic v ČR. Chceme, aby Česko bylo konkurenceschopné na globálním startupovém trhu, a k tomu potřebujeme inovace, kvalitní investiční prostředí a vhodné regulace," zdůraznil význam iniciativy pro startupový systém Ivo Denemark, ředitel Divize startupů a venture investic CzechInvestu.

„Jsem velmi rád, že se Česko rozhodlo vydat proaktivní cestou a zřizuje KRIS. Je to skvělá platforma, na které se státní úředníci mohou přímo setkat s potřebami a problémy začínajících technologických firem a VC investorů. Sjednocení národních postupů se Startup Nations Standards může přinést nové příležitosti pro české startupy. Naším společným zájmem je konkurenceschopná, digitální a znalostní ekonomika, která nové standardy vytváří, nikoliv pouze následuje, uvedl Vít Horký z Czech Founders.

Mezi klíčová témata, kterými se bude Koordinační rada zabývat, patří zlepšení přístupu k financování, implementace zaměstnaneckých akciových opcí (ESOP) a usnadnění vstupu zahraničních zakladatelů a pracovníků do českého startupového prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje spustit nové fondy z Národního plánu obnovy, které podpoří startupy v oblasti financování a růstu. Důležitou roli v propojení institucionálních investorů se startupovým prostředím bude hrát také Národní rozvojová banka.

Zdroj: www.mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Česká republika má za sebou premiérovou oficiální účast na Smart City Expo World Congress v Barceloně. S neotřelým výstavnickým přístupem a řadou inovativních řešení získala nejen pozornost návštěvníků, ale i cenu za nejudržitelnější expozici v konkurenci 1100+ vystavovatelů ze 130 zemí světa. Účast otevřela bránu do světa padesátce českých subjektů, mezi nimiž nechyběly perspektivních start-upy, inovativní firmy, univerzity, rezorty, města a instituce z lokálních a krajských inovačních ekosystémů. V expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a agenturou CzechTrade se celkem sešlo na 200 účastníků z České republiky.
SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

Zástupci Státní investiční společnosti, agentury CzechInvest a pracovní skupiny Cheb spolu s vedením města jednali o uzavření společného podniku, který se týká přípravy Strategického podnikatelského parku v Chebu. Město díky tomu získá garantované zdroje pro financování navazujících projektů i větší dohled nad přípravou Parku včetně ovlivnění typologie koncového investora. Jednání pracovní skupiny navštívil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, kterému byly představeny základní parametry projektu.
Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Evropská komise (EK) projednala další žádost České republiky o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění celkem 63 dílčích milníků a cílů, u dvou milníků uvedla neúplné splnění. Po schválení členskými státy Česká republika obdrží dalších více než 37 miliardy korun ve formě grantů a více než 4 miliardy korun prostřednictvím půjčky.
V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

Státní dozorové orgány zesílí v předvánoční době kontroly v obchodech s potravinami a zaměří se na produkty, které se nyní nejvíce nakupují, aby se předešlo klamání spotřebitele. Dohodli se na tom dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) a zástupci České obchodní inspekce (ČOI), Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS). Vlastní šetření již spustil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pod vedením Petra Mlsny. Skupina dnes na Úřadu vlády jednala o aktuální situaci na trhu s potravinami.
Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Agentura CzechTrade uspořádala již třetí ročník konference Future of Export Summit 2024 strategicky orientované na výzvy současného globálního trhu. O témata budoucnosti českého exportu projevilo zájem na 460 zástupců českých firem. Ti se účastnili zajímavých přednášek a diskuzí s odborníky z předních českých exportně orientovaných společností, jako jsou například Tawesco, EMCO, IGLUU, Livesport nebo Direct. Hlavními tématy summitu byly české investice v zahraničí, potenciál evropského trhu či startupová témata. Konferenci zahájil generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal na téma Nové exportní trhy v reakci na geopolitické výzvy a v průběhu akce vystoupil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na téma významu českého exportu a důležitosti zajištění jeho podpory.
Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Na slavnostním večeru 7. listopadu 2024 v historické kapli Sacre Coeur v Praze ocenily Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Agenturou pro podnikání a inovace v prestižní soutěži Podnikatelský projekt roku úspěšné podnikatele z celé České republiky. Celkem se jednalo o dvanáct projektů realizovaných v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). V letošním ročníku soutěže bylo také poprvé uděleno zvláštní ocenění za významný přínos ve vědě a mezinárodní spolupráci.
Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Nižší náklady a rychlejší výstavba. Vláda dnes schválila návrh zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí. Cílem tohoto zákona je vytvořit jednotné standardy a postupy pro správu a sdílení informací o stavbách a jejich vztazích v rámci vystavěného prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zákon připravilo ve spolupráci s dalšími vládními institucemi, Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, Českou agenturou pro standardizaci a řadou odborných organizací a komor.
Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Společnost NET4GAS ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku v Česku. Cílem je vytvořit evropské vodíkové koridory pro jeho dovoz a vybudovat kapacity pro výrobu cenově dostupného obnovitelného a nízkoemisního vodíku. Klíčovou roli v tom hrají strategické projekty, o kterých diskutovali provozovatelé evropských plynárenských přepravních soustav a další představitelé energetiky a průmyslu na Czech Hydrogen Backbone Dialogue. Konference, organizovaná společností NET4GAS a konaná pod záštitou MPO, přinesla konkrétní plány a dohodu o společném postupu při realizaci souvisejících projektů.
Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal s delegací ze Severní Makedonie o posílení ekonomické spolupráce a podpoře evropské integrace tohoto regionu. S ministrem zahraničí a zahraničního obchodu Timčem Mucunskim a ministryní energetiky, těžby a nerostných surovin Sanjou Božinovskou diskutovali o řadě strategických témat, včetně průmyslových, energetických, dopravních a digitálních technologií, které by mohly přispět k dalšímu rozvoji spolupráce mezi oběma zeměmi. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se konalo i Česko-makedonské business fórum.
Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Ve dnech 5. – 7. listopadu 2024 proběhne ve španělské Barceloně třináctý ročník Smart City Expo World Congress. Celosvětově nejvýznamnější akce pro téma chytrých měst letos nabídne i rekordní českou účast. V unikátní národní expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu a jeho agenturou CzechTrade se za podpory dalších tří rezortů představí třicítka vystavovatelů z řad start-upů, inovativních firem a univerzit a tři klíčová česká města – Praha, Brno a Plzeň.