ČNB··3 min

Výměna neplatných bankovek 100–2000 Kč v bankách je možná už jen do konce června

Poslední možnost výměny neplatných bankovek s úzkým stříbřitým proužkem na pokladnách všech komerčních bank na území České republiky se blíží. Naposledy tak bude možné učinit 30. června 2024. Následně bude výměna možná pouze na pokladnách České národní banky (ČNB), a to po neomezenou dobu.

Platnost bankovek v nominálních hodnotách 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč vydaných v letech 1995 až 1999 s úzkým stříbřitým proužkem skončila k 30. červnu 2022. Od té doby je nelze používat k hotovostním platbám za zboží a služby. Během dvouletého přechodného období je však bylo, resp. stále je možné bez poplatku vyměnit na pokladnách všech bank nebo v ČNB. Od 1. července 2024 bude možné neplatné bankovky měnit už jen na pokladnách ČNB.

Neplatné bankovky lze nejsnáze rozpoznat pomocí stříbřitého proužku, ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je v případě neplatných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění. Naproti tomu platné bankovky mají širší proužek, který při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Rozdíly lze nalézt také v letopočtu vyobrazeném na lícní straně bankovky a některých dalších ochranných prvcích.

V oběhu stále zůstává více než 41 milionů kusů neplatných bankovek s úzkým stříbřitým proužkem, největší díl z nich tvoří stokoruny (20 milionů kusů) a po nich dvousetkoruny (13,5 milionů kusů). K výměně se nevrátilo ani 4,5 milionů kusů tisícikorun, 1,9 milionů kusů pětisetkorun a 1,1 milionu kusů dvoutisícikorun.

S výjimkou úvěrových institucí provádějících pokladní operace a ČNB není nikdo povinen přijímat nebo vyměňovat neplatné bankovky. Obchodníci proto nejsou povinni přijímat od zákazníků neplatné peníze jako úhradu za zboží a služby. Pokud jakákoli právnická osoba nebo směnárník neplatné bankovky z vlastní vůle přijmou, nesmí je už vrátit do oběhu.

Bankovky s nominálem 5000 Kč zůstávají v oběhu i nadále ve všech variantách, tedy jak s úzkým (vzor 1999), tak s širším (vzor 2009, vzor 2023) stříbřitým proužkem.

Další informace včetně infografiky ukazující, jak snadno poznat neplatné bankovky, lze nalézt na webu ČNB.

Petra Vlčková
mluvčí ČNB

Zdroj: www.cnb.cz

Zadavatel
ČNB

ČNB

ČNB je centrální bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance.

Další články od ČNB

Zlatá obchodní mince s motivem svatého Václava
ČNB

Zlatá obchodní mince s motivem svatého Václava

Česká národní banka (ČNB) vydává historicky první českou obchodní minci, český dukát. Nese motiv svatého Václava a nepřímo odkazuje na svatováclavské dukáty emitované v počátcích Československa. V prodeji bude od 17. září.
Česká národní banka ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,25 %
ČNB

Česká národní banka ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,25 %

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na 1,25 %. Vedlo ji k tomu zejména hodnocení cyklických rizik, která i v podmínkách pozvolného posunu ekonomiky ČR do počátečního období růstové fáze finančního cyklu zůstávají stabilní.
Odbor kontroly finančního trhu III povede Kateřina Pscherová
ČNB

Odbor kontroly finančního trhu III povede Kateřina Pscherová

Ředitelkou odboru kontroly finančního trhu III v sekci dohledu nad finančním trhem se od 6. září stává Kateřina Pscherová. Rozhodla o tom bankovní rada České národní banky (ČNB). Dosavadní ředitel tohoto odboru Martin Fleischmann se svého vedoucího místa vzdal z rodinných důvodů ke dni 31. srpna 2024.
Pamětní mince ČNB věnovaná Bezpečnostní informační službě
ČNB

Pamětní mince ČNB věnovaná Bezpečnostní informační službě

Česká národní banka (ČNB) vydává v pořadí druhou pamětní minci z otevřeného cyklu Instituce České republiky. Stříbrná stokoruna představuje Bezpečnostní informační službu. V prodeji bude od 21. srpna 2024.
Cvičná evakuace v budově ČNB
ČNB

Cvičná evakuace v budově ČNB

Česká národní banka dne 5. srpna 2024 v 10.20 hodin vyhlásila v budově ústředí a pobočky Praha cvičný požární poplach s následnou evakuací. Běžný provoz budovy byl obnoven v 11.05 hodin.
ČNB snižuje úrokové sazby
ČNB

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,25 procentního bodu na 4,50 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,50 % a lombardní sazby na 5,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 2. srpna 2024.
Karel Škréta na pamětní minci ČNB
ČNB

Karel Škréta na pamětní minci ČNB

Česká národní banka (ČNB) vydává stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč věnovanou významnému českému baroknímu malíři Karlu Škrétovi. Pamětní mince inspirovaná jeho osobou a dílem bude v prodeji od 24. července 2024.
Mění se uspořádání sekce peněžní a platebního styku České národní banky na Moravě
ČNB

Mění se uspořádání sekce peněžní a platebního styku České národní banky na Moravě

V sekci peněžní a platebního styku České národní banky (ČNB) se ruší samostatné pobočky Ostrava a Brno a zřizuje se odbor region Morava. Ředitelkou nového organizačního útvaru se stane Martina Koudelová. Rozsah poskytovaných služeb pro klienty ČNB a veřejnost se touto organizační změnou nezmění. Na jednání 14. března 2024 o tom rozhodla bankovní rada ČNB. Změny budou účinné od 1. července 2024.
ČNB snižuje úrokové sazby
ČNB

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,75 % a lombardní sazby na 5,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června 2024.
Výsledky mezinárodního šetření PISA 2022 k úrovni finanční gramotnosti
ČNB

Výsledky mezinárodního šetření PISA 2022 k úrovni finanční gramotnosti

Česká školní inspekce zveřejnila národní zprávu z mezinárodního šetření PISA věnovanou úrovni finanční gramotnosti patnáctiletých žáků. Ve zprávě jsou představeny výsledky žáků České republiky a dalších 19 zemí, které se šetření v roce 2022 zúčastnily. Výsledky šetření představili ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal, státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys a člen bankovní rady České národní banky Jan Procházka na společné tiskové konferenci konané v Návštěvnickém centru ČNB.