ČNB··4 min

Tématem setkání ČNB s učiteli v Jihočeském kraji bylo poutavé a srozumitelné finanční i ekonomické vzdělávání

ČNB

ČNB

ČNB je centrální bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance.

Tisková zpráva

Umět žákům ve školách vysvětlit aktuální ekonomická témata jako třeba inflaci a pomoci jim vytvořit zdravé návyky při správě osobních financí. Navíc poutavě a srozumitelně. To bylo téma dalšího pracovního setkání České národní banky (ČNB) s učiteli, které se uskutečnilo 20. září na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

ČNB věnuje rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti na školách zvýšenou pozornost již řadu let. „Finanční zdraví celé ekonomiky začíná u finančního zdraví každého z nás. Mám radost, že čím dál více škol přistupuje k finančnímu vzdělávání interaktivní formou a využívá edukační materiály, které pro ně připravuje Návštěvnické centrum ČNB. Naše vzdělávací aktivity jsou totiž uzpůsobené tak, aby byly poutavé a srozumitelné. A to nejenom pro školáky, ale i pro mladší či starší věkové skupiny,“ říká ředitelka Návštěvnického centra ČNB Dita Vejnárková, která na setkání s učiteli prezentovala nejnovější nabídku Návštěvnického centra, včetně stále oblíbenějších interaktivních workshopů.

Setkání se uskutečnilo 20. září na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Přijelo na něj sedm desítek učitelů základních a středních škol z celého Jihočeského kraje. „Jsme velmi rádi, že toto setkání proběhlo právě na půdě Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, protože problematice finančních dovedností napříč generacemi se věnujeme již dlouho. Na naší fakultě vzniká platforma Finančního vzdělávání pro každou generaci. Vzdělávání učitelů nejen v ekonomických tématech považujeme za klíčový prvek pro zajištění kvalitního vzdělávacího systému. Investice do odborného růstu pedagogů otevírá dveře k inovativním metodám výuky a zvyšuje schopnost pedagogů efektivně reagovat na měnící se potřeby studentů. Při podpoře kontinuálního profesního rozvoje učitelů posilujeme nejen jejich osobní kompetence, ale i celkově připravenost školy čelit výzvám budoucnosti,“ uvedla děkanka Ekonomické fakulty Zuzana Dvořáková Líšková.

S ukázkou výuky konkrétních témat spojených s finančním a ekonomickým vzděláváním před nimi vystoupili také náměstkyně ředitele sekce finanční stability ČNB Zlatuše Komárková a ředitel odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové ČNB Luboš Komárek. V několika učebních blocích představili výukové prezentace pro žáky 2. stupně základních škol nazvané Osobní finance, Nemovitosti a my, Inflace – nakažlivý virus ekonomiky, Proč vznikají krize? a premiérově i Euro a my. „Při přípravě každé z prezentací jsme reagovali na aktuální ekonomická témata, která se kolem nás objevují. Naší snahou je informace podat srozumitelnou formou a s pomocí příkladů z každodenního života, aby byly pro žáky snadno pochopitelné a představitelné,“ vysvětluje Luboš Komárek. Všechny prezentace jsou zdarma ke stažení na webu ČNB. Učitelé z celé České republiky je tak mohou volně využívat jednak přímo v rámci vyučovacích hodin, jednak jako součást své vlastní přípravy na zařazování ekonomických témat do výuky napříč jednotlivými předměty.

ČNB podporuje rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti dlouhodobě. Jejím nejvýraznějším počinem v této oblasti je Návštěvnické centrum, které vedle oblíbených expozic v Praze a Brně nabízí i řadu edukativních aktivit. Vedle toho centrální banka vytvořila například i webový rozcestník věnovaný osobním financím, tvorbě rodinného rozpočtu nebo informacím, jak se chránit před stále častějšími finančními podvody. Pořádá také regionální Setkání s učiteli, kterých se v minulosti zúčastnila řada pedagogů v Praze, Olomouci, Hradci Králové a Karviné. Guvernér ČNB Aleš Michl pak podporuje autory projektů, které mají zásadní význam pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti v České republice, prostřednictvím Ceny guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti.

Petra Vlčková
mluvčí ČNB

Zdroj: www.cnb.cz

Další články

Další články od ČNB

ČNB zveřejňuje výsledky externího posouzení analytického a modelového rámce měnové politiky

ČNB zveřejňuje výsledky externího posouzení analytického a modelového rámce měnové politiky

Turbulentní doba uplynulých pěti let, zejména covidová a posléze energetická krize, vedla mnoho centrálních bank cílujících inflaci k úvahám o změnách v provádění měnové politiky. ČNB se podobně jako řada dalších centrálních bank rozhodla provést externí posouzení analytického a modelového rámce měnové politiky. Jedná se o první externí posouzení v historii ČNB.
| ČNB
ČNB snižuje úrokové sazby

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,25 procentního bodu na 4,0 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,0 % a lombardní sazby na 5,0 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 8. listopadu 2024.
| ČNB
Prezident jmenoval Jakuba Seidlera členem bankovní rady

Prezident jmenoval Jakuba Seidlera členem bankovní rady

Novým členem bankovní rady České národní banky (ČNB) bude Jakub Seidler. Funkce se ujme 1. prosince 2024. Do nejvyššího řídícího orgánu centrální banky České republiky ho dnes jmenoval prezident Petr Pavel.
| ČNB
Komenského mapa Moravy na stříbrné minci ČNB

Komenského mapa Moravy na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč s motivem Komenského mapy Moravy. Mince bude v prodeji od 30. října 2024.
| ČNB
Pozvánka do Návštěvnického centra ČNB po setmění

Pozvánka do Návštěvnického centra ČNB po setmění

Máte chuť nahlédnout do Návštěvnického centra České národní banky (ČNB) v době, kdy je běžně zavřeno? Využijte k tomu speciální akci Návštěvnické centrum po setmění, která se uskuteční na dušičkovou sobotu 2. listopadu od 18 do 22 hodin v budově ČNB v ulici Na Příkopě v Praze. Na návštěvníky čekají prohlídky stálých expozic a kreativní workshopy, a to v nevšední dušičkové a halloweenské atmosféře, soutěže o ceny a zajímavosti ze světa peněz a ekonomiky. Vstup je zdarma.
| ČNB
1. listopadu se uzavřou pokladny ČNB v Ústí nad Labem, Plzni a Českých Budějovicích pro klienty i veřejnost

1. listopadu se uzavřou pokladny ČNB v Ústí nad Labem, Plzni a Českých Budějovicích pro klienty i veřejnost

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje klienty a veřejnost, že od 1. listopadu 2024 budou trvale uzavřené pokladny ČNB v Ústí nad Labem, Plzni a Českých Budějovicích. Uzavření pokladen je součástí reorganizace pobočkové sítě. Ta do budoucna přinese výrazné zjednodušení a zrychlení služeb pro klienty, kterými jsou zejména státní instituce a veřejné organizace jako ministerstva, celní správa, školy a školky, policie, hasiči, nemocnice či státní podniky.
| ČNB
ČNB získala speciální Cenu Magistrátu hlavního města Prahy Opera Pragensia

ČNB získala speciální Cenu Magistrátu hlavního města Prahy Opera Pragensia

Česká národní banka (ČNB) obdržela speciální Cenu Magistrátu hlavního města Prahy Opera Pragensia za realizaci Návštěvnického centra ČNB a dlouhodobou podporu rozvoje památkové péče a finančního a ekonomického vzdělávání. Od ředitele Magistrátu hl. m. Prahy Martina Kubelky ji převzali guvernér ČNB Aleš Michl, ředitel sekce správní ČNB Zdeněk Virius a architekt Jiří Javůrek z architektonické kanceláře SGL Projekt, která podobu Návštěvnického centra navrhla.
| ČNB
ČNB zvyšuje povinné minimální rezervy

ČNB zvyšuje povinné minimální rezervy

Bankovní rada dne 10. října 2024 rozhodla o změně výše povinných minimálních rezerv. Současná sazba 2 % se zvyšuje na 4 % ze základu pro výpočet stanovené výše povinných minimálních rezerv s výjimkou závazků z repo operací, a to jak pro banky a pobočky zahraničních bank, tak pro družstevní záložny. Nová sazba začíná platit dne 2. ledna 2025, což je první den nového udržovacího cyklu povinných minimálních rezerv. K tomuto kroku ČNB přistoupila s cílem snížit náklady provádění měnové politiky při zachování její efektivity.
| ČNB
Moravská Třebová na zlaté minci ČNB

Moravská Třebová na zlaté minci ČNB

Česká národní banka (ČNB) vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč s motivy historického jádra města Moravská Třebová. Pětitisícikoruna z cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 1. října.
| ČNB
ČNB vydává po více než 100 letech unikátní svatováclavský dukát ze zlata

ČNB vydává po více než 100 letech unikátní svatováclavský dukát ze zlata

Při tradiční Národní svatováclavské pouti guvernér ČNB Aleš Michl představil zlatý dukát s vyobrazením svatého Václava. Jedná se o historicky první dukát, který ČNB vydala. Kromě historického významu dukát symbolizuje také úsilí ČNB obnovit své zlaté rezervy.
| ČNB