Umět žákům ve školách vysvětlit aktuální ekonomická témata jako třeba inflaci a pomoci jim vytvořit zdravé návyky při správě osobních financí. Navíc poutavě a srozumitelně. To bylo téma dalšího pracovního setkání České národní banky (ČNB) s učiteli, které se uskutečnilo 20. září na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
ČNB věnuje rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti na školách zvýšenou pozornost již řadu let. „Finanční zdraví celé ekonomiky začíná u finančního zdraví každého z nás. Mám radost, že čím dál více škol přistupuje k finančnímu vzdělávání interaktivní formou a využívá edukační materiály, které pro ně připravuje Návštěvnické centrum ČNB. Naše vzdělávací aktivity jsou totiž uzpůsobené tak, aby byly poutavé a srozumitelné. A to nejenom pro školáky, ale i pro mladší či starší věkové skupiny,“ říká ředitelka Návštěvnického centra ČNB Dita Vejnárková, která na setkání s učiteli prezentovala nejnovější nabídku Návštěvnického centra, včetně stále oblíbenějších interaktivních workshopů.
Setkání se uskutečnilo 20. září na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Přijelo na něj sedm desítek učitelů základních a středních škol z celého Jihočeského kraje. „Jsme velmi rádi, že toto setkání proběhlo právě na půdě Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, protože problematice finančních dovedností napříč generacemi se věnujeme již dlouho. Na naší fakultě vzniká platforma Finančního vzdělávání pro každou generaci. Vzdělávání učitelů nejen v ekonomických tématech považujeme za klíčový prvek pro zajištění kvalitního vzdělávacího systému. Investice do odborného růstu pedagogů otevírá dveře k inovativním metodám výuky a zvyšuje schopnost pedagogů efektivně reagovat na měnící se potřeby studentů. Při podpoře kontinuálního profesního rozvoje učitelů posilujeme nejen jejich osobní kompetence, ale i celkově připravenost školy čelit výzvám budoucnosti,“ uvedla děkanka Ekonomické fakulty Zuzana Dvořáková Líšková.
S ukázkou výuky konkrétních témat spojených s finančním a ekonomickým vzděláváním před nimi vystoupili také náměstkyně ředitele sekce finanční stability ČNB Zlatuše Komárková a ředitel odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové ČNB Luboš Komárek. V několika učebních blocích představili výukové prezentace pro žáky 2. stupně základních škol nazvané Osobní finance, Nemovitosti a my, Inflace – nakažlivý virus ekonomiky, Proč vznikají krize? a premiérově i Euro a my. „Při přípravě každé z prezentací jsme reagovali na aktuální ekonomická témata, která se kolem nás objevují. Naší snahou je informace podat srozumitelnou formou a s pomocí příkladů z každodenního života, aby byly pro žáky snadno pochopitelné a představitelné,“ vysvětluje Luboš Komárek. Všechny prezentace jsou zdarma ke stažení na webu ČNB. Učitelé z celé České republiky je tak mohou volně využívat jednak přímo v rámci vyučovacích hodin, jednak jako součást své vlastní přípravy na zařazování ekonomických témat do výuky napříč jednotlivými předměty.
ČNB podporuje rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti dlouhodobě. Jejím nejvýraznějším počinem v této oblasti je Návštěvnické centrum, které vedle oblíbených expozic v Praze a Brně nabízí i řadu edukativních aktivit. Vedle toho centrální banka vytvořila například i webový rozcestník věnovaný osobním financím, tvorbě rodinného rozpočtu nebo informacím, jak se chránit před stále častějšími finančními podvody. Pořádá také regionální Setkání s učiteli, kterých se v minulosti zúčastnila řada pedagogů v Praze, Olomouci, Hradci Králové a Karviné. Guvernér ČNB Aleš Michl pak podporuje autory projektů, které mají zásadní význam pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti v České republice, prostřednictvím Ceny guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti.
Petra Vlčková
mluvčí ČNB
Zdroj: www.cnb.cz