Praha··6 min

Vyhledávání spojení nové generace je v aplikaci PID Lítačka přizpůsobené každému cestujícímu na míru

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva

Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) spustila revoluční vyhledávač nové generace v mobilní aplikaci PID Lítačka, která slouží pro kompletní odbavení a cestování po Praze a Středočeském kraji. Vyhledávač najde nejvýhodnější a nejrychlejší spojení kombinací městské a veřejné hromadné dopravy, vlaků, taxi, chůze, sdílených i vlastních aut a kol. Unikátní vyhledávač trasy přispěje k plynulejší dopravě a napomůže snížit environmentální zátěž osobní dopravy. PID Lítačka se tak stává jedinou mobilní aplikací, která cestujícím v české metropoli a Středočeském kraji naplánuje cestu od A do Z, včetně nákupu jednotlivých jízdenek, dlouhodobých kupónů či platby za parkování, a to vše přizpůsobené na míru každému cestujícímu.

Vyhledávač spojení nové generace v aplikaci PID Lítačka představuje revoluci v pražské dopravě. Umožní zcela nové kombinace způsobů pohybu po městě propojených do jedné trasy, které ocení všichni cestující, chodci a cyklisté v rámci úspory času. Je na místě poděkovat všem, kteří se na vývoji této nové městské inovace podíleli už od minulého volebního období, a popřát jim mnoho energie do prvních týdnů provozu vyhledávače, kdy se budou ladit praktické detaily,“ říká k vyhledávači spojení nové generace pražský náměstek pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Oproti ostatním vyhledávačům, které nabízejí trasu jen v rámci jednoho dopravní módu (např. MHD), nebo více dopravních módů, které se ale vzájemně nekombinují, je vyhledávač v PID Lítačce jednou ze špičkových inovací. Umožňuje totiž využití všech dopravních módů osobní dopravy i jejich kombinace v rámci jedné trasy. To je unikátní nejen v Česku, ale i ve světovém měřítku.

Hlavním cílem projektu bylo rozšířit aplikaci o generačně vyšší standard vyhledávání spojů a tras a zlepšit tak možnosti informování uživatel o dopravních službách a možnostech jejich elektronického odbavování.

Pražský radní pro ICT, Smart City, vědu a výzkum Daniel Mazur k novince v aplikaci uvádí: „Vyhledávač tras nové generace je unikátní a mohl v Praze vzniknout jen díky jedinečné datové základně, ze které čerpá při počítání trasy. Je to výborná vizitka celého týmu datové platformy Golemio. Datová základna, kterou Operátor ICT pro tyto účely sdružuje, představuje téměř celou datovou reprezentaci dopravní reality osobní dopravy v Praze a Středočeském kraji. Jde o více než 30 rozdílných datových podkladů od silničních map a cystické infrastruktury přes jízdní řády, reálná data s polohami vozidel, obsazenost parkovišť, zohledňování výluk, intenzitu dopravy na silnicích až po zohlednění funkčnosti výtahů a eskalátorů v pražském metru.”

Mobilní aplikaci PID Lítačka aktuálně využívá už více než 1,5 milionu uživatelů a 1 milion uživatelů užívá aplikaci jako identifikátor. V loňském roce například prostřednictvím aplikace PID Lítačka bylo vyhledáno více než 100 milionů dopravních spojení či bylo aktivováno přes 8,4 milionů jízdenek.

„Nový vyhledávač představuje přelomové technické řešení, protože dokáže integrovat data od vícero soukromých poskytovatelů služeb, která běží na naší datové platformě Golemio a jsou využívána pro aplikaci PID Lítačka. Necelý týden po postupném nasazování nové funkcionality vidíme, že již 13 procent uživatelů mobilní aplikace PID Lítačka vyhledávač nové generace používá, a to jsme teprve na začátku," vysvětluje Benedikt Kotmel, předseda představenstva společnosti OICT, která má provoz a rozvoj mobilní aplikace PID Lítačka na starosti.

„Oceňuji především, že záměrem OICT při vývoji vyhledávače nové generace bylo podpořit zájem obyvatel Prahy a Středočeského kraje o udržitelné a šetrné formy dopravy a snížit časovou náročnost při cestování. Využíváním veřejné dopravy se snižuje automobilový provoz ve městě, což přispívá k ochraně životního prostředí,“ připojuje náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu Jana Komrsková.

„Vyhledávač nové generace kromě odjezdů a příjezdů informuje uživatele PID Lítačky také o zpožděních, o umístění zastávek veřejné hromadné dopravy, o místech, kde parkují sdílená kola či auta, a parkovištích, kde je možné zaparkovat vlastní auto (navádění automobilů na P+R parkoviště). Stačí zadat, jaké dopravní prostředky má vyhledávač zahrnout, a výsledkem je cesta šitá cestujícímu na míru,“ doplňuje ke spuštěné novince radní pro veřejnou dopravu Středočeského kraje Petr Borecký.

Do přípravy vyhledávače tras nové generace byly zapojeny společnosti Umotional a CHAPS, dále následující poskytovatelé dat a služeb mobility: Rekola bikesharing, nextbike Czech Republic, HoppyGo, CAR4WAY a.s., Autonapůl, Anytime Carsharing CZ, Liftago, Asociace českého carsharingu, Ředitelství silnic a dálnic s. p., Správa železnic, státní organizace, Regionální organizátor pražské integrované dopravy, Integrovaná doprava Středočeského kraje, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a KORID LK.

Zdroj: www.praha.eu

Další články

Další články od Praha

Letečtí záchranáři mají v Praze po desítkách let novou moderní základnu

Letečtí záchranáři mají v Praze po desítkách let novou moderní základnu

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři, kteří k pacientům vyrážejí z areálu Letiště Praha, získávají novou základnu. Vyhovující zázemí posádkám poskytne moderní modulární řešení, které splňuje zvýšené bezpečnostní nároky vzhledem k umístění ve střežené SRA zóně mezinárodního letiště.
| Praha
Praha prostřednictvím programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče, zdravotní služby pro znevýhodněné skupiny obyvatel a nově také například vybavení ordinací pediatrů

Praha prostřednictvím programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče, zdravotní služby pro znevýhodněné skupiny obyvatel a nově také například vybavení ordinací pediatrů

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2025. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 68,9 milionu korun. Smyslem záměru je prostřednictvím dotací podpořit osoby dlouhodobě nemocné nebo s postižením, další rozvoj paliativní péče, ale také zajistit zdravotní péči pro znevýhodněné skupiny obyvatel nebo například podpořit vzdělávací a osvětové akce v oblasti zdravotnictví.
| Praha
Na Průmyslový palác se v rámci pokračující celkové rekonstrukce vrací obnovená hodinová věž

Na Průmyslový palác se v rámci pokračující celkové rekonstrukce vrací obnovená hodinová věž

Rekonstrukce Průmyslového paláce na Výstavišti dospěla do zlomové fáze, kdy se v úterý 15. října 2024 na své původní místo přesunula hodinová věž, která je nejvýraznějším prvkem historického objektu. Postupně se navrací do původní podoby i zdobné prvky, jako vitráže nebo malovaný strop v hlavní lodi. Celá rekonstrukce by měla být dokončena v červnu 2026.
| Praha
Praha pronajme komunitní zahradě MetroFarm další pozemek, kde kolektiv plánuje rozšířit aktivity pro školy a rodiny s dětmi

Praha pronajme komunitní zahradě MetroFarm další pozemek, kde kolektiv plánuje rozšířit aktivity pro školy a rodiny s dětmi

Praha propachtuje spolku provozujícímu komunitní zahradu další pozemek na Císařském ostrově. Spolek již od roku 2020 hospodaří na parcele o velikosti 9 260 m². Zahrada s políčka je otevřena zahradníkům z řad veřejnosti, spolek zde také chová slepice, kozy a včely. Nyní spolek požádal o další pozemek o výměře 3 788 m².
| Praha
Hlavní město a zdravotnická záchranná služba pomáhají i v zahraničí, do Bosny a Hercegoviny vyšlou humanitární pomoc

Hlavní město a zdravotnická záchranná služba pomáhají i v zahraničí, do Bosny a Hercegoviny vyšlou humanitární pomoc

Radní hlavního města Prahy na svém pondělním zasedání schválila humanitární pomoc pro města Jablanica a Konjic v Bosně a Hercegovině. Na místa, která fatálně zasáhly povodně a sesuvy půdy, poputují dva starší záchranářské SUV vozy a defibrilátory. Vozidla používali pražští záchranáři od roku 2008 a v zasažených oblastech mohou ještě vykonat spoustu práce.
| Praha
Praha zakáže noční turistické tahy po hospodách

Praha zakáže noční turistické tahy po hospodách

Pražští radní v pondělí schválili novelu tržního řádu, která omezí takzvané pub crawls, tedy organizované tahy turistů od hospody k hospodě rušící noční klid zejména v centru Prahy. Podle navrhované úpravy bude na území hlavního města Prahy v době nočního klidu od 22:00 do 6:00 hodin zakázáno pochůzkové poskytování služeb.
| Praha
Praha upraví vyhlášku o buskingu. Zakáže účast zvířat při provozování pouliční umělecké veřejné produkce

Praha upraví vyhlášku o buskingu. Zakáže účast zvířat při provozování pouliční umělecké veřejné produkce

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh novely obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy upravující provozování pouliční umělecké veřejné produkce, tzv. buskingu (č. 1/2016 Sb. hl. m. Prahy, o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 13/2019 Sb. hl. m. Prahy). Návrh obsahuje čtyři úpravy ve vyhlášce, z nichž tou nejzásadnější je zákaz účasti zvířat při pouličních uměleckých produkcích pro veřejnost.
| Praha
Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Hlavním koncepčním pracovištěm města Prahy v oblasti architektury a urbanismu je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Do rozhodování kudy povedou koleje a potrubí, nebo kde vznikne park, se vždy snaží zapojit veřejnost, protože ta do projektů vnáší autentickou znalost prostředí a jeho problémů. Tímto způsobem vznikl i projekt Soutok, který získal 3. října 2024 v britském Birminghamu významné mezinárodní ocenění WMNP Awards. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm.
| Praha
V Praze otevírá unikátní Centrum perinatální duševní péče. V Česku dosud podobné zařízení chybělo

V Praze otevírá unikátní Centrum perinatální duševní péče. V Česku dosud podobné zařízení chybělo

Specializované zařízení, které by nabízelo komplexní podporu v oblasti duševního zdraví v období těhotenství a po porodu, až doposud v celé České republice chybělo. To se nyní mění: ve středu 9. října hlavní město slavnostně zahajuje provoz unikátního Centra perinatální duševní péče v Poliklinice na Zeleném pruhu v Praze 4.
| Praha
Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

V rámci Týdne sociálních služeb ČR spouští hlavní město Praha společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS) novou kampaň „Srdce na pravém místě“. Kampaň, která je postavena na tvářích a citacích reálných zaměstnanců v sociálních službách, si klade za cíl upozornit na důležitost těchto profesí, poděkovat zaměstnancům za jejich službu. Nabídne ale také volné pracovní pozice v příspěvkových organizacích hl. m. Prahy, které sociální služby poskytují.
| Praha