„Sbírku provozujeme už desátým rokem, letos však v nové formě, kdy budou vlčí máky nabízet v ulicích přímo vojáci, což je osvědčený a úspěšný zahraniční model. Přestože vlčí mák používáme jako symbol válečných veteránů mnoho let, další letošní novinkou je, že má novou registrovanou formu, čímž také navazujeme na mezinárodní standard,“ přibližuje Robert Speychal, předseda Výboru Vojenského fondu solidarity (VFS) a ředitel Odboru pro válečné veterány a válečné hroby.
Vojáci budou ke sbírce pořádané v centru Zlína a přilehlých parcích využívat zapečetěné pokladničky, které poslouží na přímé dobrovolné příspěvky za vlčí máky, které jdou na sbírkový účet VFS číslo 44665522/0800 VS 918. Vojáci budou mít u sebe také speciální krabičky na vlčí máky s QR kódy, prostřednictvím kterých lze přispět přímo na sbírkový účet VFS. „Všichni budou samozřejmě vybaveni i dokumenty k povolení sbírky. Poslední formou a poslední letošní novinkou, je možnost pořídit si online verzi vlčího máku, unikátní digimák na internetové adrese digimak.cz,“ upřesnil Speychal.
Samotná symbolika vlčího máku má hluboké kořeny. Nevědomky se o ni zasloužil kanadský vojenský lékař John McCrae, který v první světové válce sloužil v Evropě. Svoji bolest z války a smrti přítele, poručíka Alexise Helmera, mírnil psaním básní. Když Helmer padl, vlčí máky se měly podivně vlnit mezi hroby. John McCrae tento motiv použil v básni, ale papírek s ní zahodil. Kolemjdoucí důstojník jej však zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch publikoval báseň 8. prosince 1915. McCrae se nakonec tradice nošení vlčího máku nedožil, před koncem války padl.
V Česku se impulzem pro založení VFS stala smrt pěti českých vojáků po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu v červenci 2014.
Sbírka Vlčí mák ČR je jedinou v zemi, z níž putují peníze v plné výši přímo na charitní formu péče o válečné veterány, vojáky a jejich blízké v tíživých životních situacích.
Il. foto: armyweb.cz
Zdroj: www.zlin.eu