Praha··6 min

Vltavská filharmonie má hotovou podrobnou architektonickou studii. Připravuje se dokumentace pro povolení

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva
Vizualizace - Vltavská filharmonie, noční pohled

Po dvou letech od vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže, v níž zvítězilo dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG), je hotová podrobná architektonická studie Vltavské filharmonie. Její projektový tým v červenci 2024 zahájil stavební schvalovací proces podáním žádosti o posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), která se nyní projednává. Dalším krokem, na němž projektový tým pracuje, je příprava dokumentace pro povolení, aby bylo možné dodržet harmonogram s předpokládaným zahájením stavby v roce 2027.

Po dvou letech byly také aktualizovány stavební náklady projektu, které Komise hl. m. Prahy pro výstavbu Vltavské filharmonie odsouhlasila na svém zasedání 11. září 2024 a Rada hl. m. Prahy je v pondělí 23. září 2024 vzala na vědomí.

„Za vedení hlavního města mohu říct, že Vltavskou filharmonii vnímáme nejen jako pražský projekt, který obohatí zdejší kulturní život a odstartuje proměnu rozvojového území Bubny-Zátory, ale i jako projekt přesahující svým významem hranice metropole. Vltavská filharmonie se stane kulturní ozdobou pro celou Českou republiku a potažmo i středoevropský region. Jsem rád, že vítězný návrh byl nyní dopracován do podrobné architektonické studie a kráčíme dál po správné cestě, aby se sen o Vltavské filharmonii proměnil ve skutečnost,“ uvádí primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

„Dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie je důležitým milníkem. Díky tomu jsme mohli v červenci 2024 podat žádost o posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), kterou začíná stavební schvalovací proces. V návaznosti na dramatický ekonomický vývoj v uplynulých letech jsme nechali také aktualizovat náklady na projekt. Jsem rád, že Komise hlavního města Prahy pro projekt Vltavské filharmonie a Rada hlavního města Prahy v září 2024 odsouhlasily postup Vltavské filharmonie do další fáze projektových příprav, kdy se bude chystat dokumentace pro povolení. Skvělá zpráva je i to, že se stále držíme časového harmonogramu, podle kterého by stavba Vltavské filharmonie měla začít v roce 2027,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro strategický a územní rozvoj.

„Dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie je zásadním krokem k vytvoření moderního centra rozvíjejícího kulturní identitu Prahy a jejího mezinárodního renomé jakožto světové hudební metropole. Stavba se stane nejen architektonickou dominantou města, ale také otevřeným inovativním prostorem pro umění a kreativitu. Bude sloužit široké veřejnosti, umělcům i institucím. Nabídne špičkové zázemí pro orchestry a umělce, stejně jako prostor pro vzdělávání a komunitní akce. Takový prostor v Praze dosud chybí, a proto jsem rád, že obrysy projektu jsou stále více zřetelné,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora pro kulturu.

„Vltavská koncertní budova bude nejen centrem kultury a architektonickým skvostem, ale měla by být i magnetem a novým impulsem pro cestovní ruch. Umístění do prostoru Holešovic, hned vedle nádraží Bubny, kterým budou v budoucnu jezdit vlaky z pražského letiště, k tomu přímo vybízí. Jsem přesvědčen, že v budoucnu tzv. kulturní turistika může fungovat i tak, že turista přiletí do Prahy na koncert, vyposlechne si jej a hned po koncertu opět odletí zpět do své domoviny,“ přeje si Jan Wolf, zastupitel hl. m. Prahy a předseda Výboru pro kulturu, výstavnictví a cestovní ruch Zastupitelstva hl. m. Prahy.

„V rámci dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie došlo k detailnímu propracování jednotlivých provozních, konstrukčních, funkčních a technických řešení, k požadovanému doplnění prostor a k celkovému zefektivnění využití budovy. I tak se objem budovy zvětšil o 13 procent. V návaznosti na toto propracování a zpřesnění a na vývoj v ekonomice v uplynulých dvou letech, kdy došlo ke změně cenové hladiny stavebních materiálů a stavebních prací, jsme nechali aktualizovat rozpočet. Soutěžní návrh v dubnu 2022 předpokládal náklady na projekt ve výši 9,4 miliardy korun. Odhad nákladů na realizaci budovy dle podrobné architektonické studie se v září 2024 pohybuje na úrovni 11,65 miliardy korun. Jedná se o nárůst o 11,5 procenta, který byl Komisí hlavního města Prahy pro výstavbu Vltavské filharmonie a Radou hlavního města Prahy v září 2024 akceptován. Financování projektu bude vícezdrojové, na nejvhodnějším řešení se pracuje,“ doplňuje Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie.

O Vltavské filharmonii

Národní hudební centrum. Vltavská filharmonie je koncipována jako národní centrum hudební kultury, především hudebního umění. Architektonický návrh dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) tvoří jednak hudební sály (hlavní, komorní a multifunkční) a jednak tzv. kreativní hub, který se bude skládat z hudebního oddělení Městské knihovny v Praze, nahrávacích studií a studovny hudební literatury.

Sídlo dvou orchestrů. Ve Vltavské filharmonii budou sídlit dva orchestry: Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, které zde budou mít odpovídající prostory pro svou rezidenci a pro své edukační programy. Zkušebny a menší výukový sál budou moci využívat nejenom hudební školy nejrůznějších úrovní z Prahy i z českých regionů.

Otevřená 24/7/365. Filharmonie je koncipována jako maximálně otevřená a její ambicí je přilákat nejen milovníky klasické hudby, ale také obyvatele a návštěvníky Prahy z celé země a zahraničí. Nabízí velkorysé veřejné prostory s parkovými úpravami a lavičkami k posezení, prostorné foyer s kavárnou a dvě střešní restaurace s krásnými výhledy na Prahu.

Pobytové terasy. Střecha projektu je pojatá jako pokračování veřejného prostoru náměstí, bude částečně ozeleněná a z větší části pobytová. Na její vrchol bude možné vystoupat buď atraktivními jezdícími schody, nebo po střešních ochozech, a tak si každý bude moci vychutnat jedinečné panoramatické výhledy na Prahu.

Více informací je k dispozici na webu Vltavské filharmonie.

Zdroj: praha.eu

Další články

Další články od Praha

Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Stavba Definitivního uzávěru plavebního kanálu Troja vstoupila do své druhé fáze, při které je nutné uzavření a vypuštění plavebního kanálu. Městská společnost Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v úzké spolupráci s Povodím Vltavy koordinují připravované vypuštění plavebního kanálu, které se uskuteční podle platných předpisů, dohodnutých podmínek a za stálého ekologického dozoru. Už od 1. listopadu 2024 je trojský plavební kanál uzavřen na šest měsíců pro lodní dopravu.
| Praha
Praha bude opět patřit oslavám 17. listopadu, v centru města budou platit dopravní omezení

Praha bude opět patřit oslavám 17. listopadu, v centru města budou platit dopravní omezení

Při příležitosti státního svátku, Dne boje za svobodu a demokracii, se v neděli 17. listopadu 2024 budou konat na řadě míst v metropoli akce a veřejná shromáždění. Zavedena tak budou dopravní opatření pro tramvajovou i automobilovou dopravu, která se budou týkat především oblasti kolem Národní třídy a Václavského náměstí.
| Praha
Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

V pondělí ráno se na náměstí Republiky objevila hromada přibližně čtyř tun oblečení. Ta má upozornit na textilní odpad, kterým se musí všechna města vyrovnat. Od roku 2025 čekají nové povinnosti obce v rámci zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu. Právě předchází vzniku textilního odpadu i nakládání s ním se týká dnešní konference Cirkulární města a byznys 3: Města jako šatníky co praskají ve švech v Kampusu Hybernská. Pořádá ji hlavní město společně s Pražským inovačním institutem (PII).
| Praha
Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Hlavní město schválilo klíčový dokument k dalšímu rozvoji cyklistiky na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras schválený v roce 2022. Plán definuje konkrétní úseky nadřazených cyklotras určené k přednostní přípravě s ohledem na dostupné prostředky a přínos jednotlivých úseků. Aktualizace systému cyklotras pak reflektuje změny na území jednotlivých městských částí a též vyšší prioritu chráněných a zklidněných cyklotras v dalším plánování.
| Praha
Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠S rozlohou 895 hektarů tvoří historické centrum Prahy největší památkovou rezervaci v České republice a jednu z největších na světě. Od roku 1992 je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO, což přináší prestiž a zájem turistů, ale také určité závazky a výzvy. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracoval novou studii, která se stane důležitým dokumentem při rozhodování o budoucí podobě této cenné části hlavního města. Studii v srpnu 2024 schválil magistrátní odbor územního rozvoje a dnes ji odsouhlasila Rada hl. m. Prahy.
| Praha
Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Držitelem ceny Adapterra Awards pro nejlepší projekt, který připravuje Prahu na změnu klimatu, se stal Pavilon environmentálních studií České zemědělské univerzity. Budova propojuje prostor pro vzdělávání a výzkum s ekologicky šetrnou výstavbou veřejných budov. Hlavní výsadou budovy je fasáda s celkem 12 300 rostlinami.
| Praha
Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy dlouhodobě hledá úspory v energetice a pomáhá naplňovat Klimatický plán hl. m. Prahy. Na základě rozhodnutí primátora Bohuslava Svobody pravidelně pořádá meetingy se zástupci městských částí, kterým pomáhá s úsporami. Na posledním meetingu se řešilo například téma úspor při rekonstrukci památkových objektů v centru města. Pro ty se nyní připravuje obecná metodika, která má urychlit povolovací procesy.
| Praha
Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Cesta primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody po jednotlivých městských částech pokračovala návštěvou MČ Praha–Koloděje. Prohlédl si nově otevřenou okružní křižovatku ulic K Běchovicím a V Lipách, seznámil se s plány na rozšíření zdejší základní školy a zajímal se také o koordinaci staveb dešťové a splaškové kanalizace.
| Praha
Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Stavba nové tělocvičny a jídelny Gymnázia Na Zatlance byla ve středu slavnostně zahájena poklepáním na základní kámen. Nová budova o třech nadzemních podlažích vznikne v prostorách vnitřního dvora školy. Jídelna i tělocvična budou umístěné v jednom objektu a s budovou gymnázia budou propojeny pomocí spojovacího krčku. Stavební práce by měly trvat přibližně dva roky.
| Praha
Pravidelná zkouška sirén

Pravidelná zkouška sirén

Dnes, ve středu 6. listopadu 2024, se uskuteční na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin. Na území hlavního města Prahy budou před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.
| Praha