Lékaři bez hranic··5 min

Vlnám napospas: Středomoří zůstává nejsmrtelnější uprchlickou trasou světa

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva
  • Loď Geo Barents provozovaná Lékaři bez hranic zachránila od loňského června do letošního května 3 138 lidí. Zdravotníci na palubě provedli přes šest a půl tisíce vyšetření.
  • V období od roku 2017 do roku 2021 v centrálním Středomoří zemřelo nebo se pohřešuje nejméně osm a půl tisíce lidí. Smutná realita na jižní hranici Evropy se dodnes nezměnila: Výsledkem normalizace politiky zastrašování, nulové asistence na moři a upřednostňování nucených navrácení je jen další lidské utrpení a ztráty na životech.
  • Lékaři bez hranic vyzývají evropské státy, aby urychleně obnovily pátrací a záchranné akce v centrálním Středomoří a nenechávaly záchranu životů jen na odpovědnosti humanitárních organizací.

„Od začátku léta provedl náš tým na moři další tři mise. Ta první skončila bohužel tragicky – 30 lidí zůstalo pohřešovaných a jedna žena zemřela. Další dvě mise byly velmi intenzivní ‒ během dvanácti hodin jsme podnikli šest záchranných akcí, při dalším výjezdu pak během 72 hodin 11 akcí. Celkem jsme zachránili 974 lidí. Momentálně jich máme na palubě lodi Geo Barents 659, což přesahuje její kapacitu. Stále přijímáme nouzová volání a z můstku vidíme lodě v nebezpečí. Je naší zákonnou i morální povinností nenechat tyto osoby utopit. Navýšení záchranných akcí v centrálním Středomoří je však absolutní nutností,“ vysvětluje Juan Matias Gil, vedoucí mise Lékařů bez hranic ve Středozemním moři.

Maltské úřady žádosti Lékařů bez hranic opakovaně ignorují nebo zamítají, zatímco ty italské reagují se stále větším zpožděním. Čím déle se čeká, tím více klesá šance zachránit lidské životy a prodlužuje se utrpení přeživších.

Na systematickou snahu o koordinaci, jak ji nařizuje mezinárodní právo, nereagují ani libyjské úřady, které tak porušují svou povinnost. Mezi lety 2017 a 2021 bylo do Libye násilně navráceno 95 tisíc lidí ‒ zhruba třetina jen v loňském roce, což je prozatímní rekord. Podle OSN přitom Libye není považována za bezpečnou zemi. Uprchlíci tam v detenčních centrech čelí ponižujícímu zacházení, jako je vydírání nebo mučení, které až příliš často končí smrtí.

Svědectví zachráněných

„Kdyby bylo v Nigérii bezpečno, nikdy bych tady nebyl. (…) Když jsem se pokoušel dostat přes Středozemní moře potřetí, prosil jsem boha, aby mi radši dopřál smrt, než mě vrátil zpět do libyjského detenčního centra. Pak už jsem jen brečel (…),“ vypovídá pětadvacetiletý muž z Nigérie.

Podle svědectví přeživších, s nimiž mluvily týmy Lékařů bez hranic na palubě, se 84 % z 620 jimi popsaných násilných incidentů odehrálo právě v Libyi. Zhruba dvě třetiny z nich během roku, který předcházel záchraně lidí na útěku. Velká část těchto událostí se jim stala po tom, co je zadržela libyjská pobřežní stráž a následně byli umístěni v tamních detenčních centrech. Přeživší uvedli, že pachateli násilí byli stráže v těchto centrech (34 %), libyjská pobřežní stráž (15 %), nestátní nebo vojenská policie (11 %) nebo pašeráci (10 %). Pracovníci Lékařů bez hranic zaznamenali také časté násilí na ženách a dětech ‒ z 29 % se týkalo nezletilých, přičemž nejmladšímu bylo osm let. Osmnáct procent obětí násilí tvořily ženy. Více informací je možno najít v reportu organizace.

„Nejčastějšími důsledky popsaného násilí jsou různé typy poranění, popáleniny, zlomeniny, úrazy hlavy, zranění v důsledku sexuálního násilí, duševní poruchy. Setkáváme se také s trvalým postižením, chronickou bolestí nebo podvýživou,“ doplňuje Stephanie Hofstetter, vedoucí zdravotnického týmu na palubě lodi Geo Barents.

Projekty v Itálii

Vzhledem k realitě libyjských detenčních center Lékaři bez hranic poskytují přístřeší a následnou péči těm, které se podaří evakuovat. Koncem června v Palermu takto přijali 27 mužů, žen i dětí z Eritrey, Súdánu a Somálska, kteří z Libye přiletěli humanitárním letem. Během léta také běží projekt v Kalábrii zaměřený na poskytování lékařské a psychologické péče po vylodění v místních přístavech.

Právo na pomoc

V kontextu krize na Ukrajině Evropa dokázala, že se k nucené migraci umí postavit lidsky. Právo na ochranu života má být aplikováno bez ohledu na zemi původu, etnický původ, pohlaví, politické nebo náboženské vyznání. Ti, co hledají bezpečí na prahu Evropy, si zaslouží stejné zacházení – vždy s respektem k jejich právům a důstojnosti.

Lékaři bez hranic v oblasti působí od roku 2015. Od té doby pracovali na osmi různých lodích, které provozovali sami nebo ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi. Celkem týmy Lékařů bez hranic poskytly pomoc více než 80 tisícům lidí.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic