Lékaři bez hranic··6 min

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

  • Boje v Chán Júnisu se stále více přibližují k Násirově nemocnici, která je nejen poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy.
  • Tamní zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje.
  • Nejznatelněji situace dopadá na těhotné ženy a děti. V důsledku války roste počet předčasných porodů a podvyživených dětí.
  • Lékaři bez hranic naléhavě vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.

„Uzavření Násirovy nemocnice nepřipadá v úvahu. Zdravotnický systém je zcela zdecimovaný a evakuace stovek pacientů a zdravotnického materiálu, ať už narychlo nebo ne, by byla nemožným úkolem. Takový krok by měl katastrofické důsledky pro lidi, kteří už teď nemají kam jít,“ říká projektový koordinátor Lékařů bez hranic v Gaze Jacob Granger.

Nemocnice pečuje přibližně o 550 pacientů, včetně těžce popálených a zraněných lidí, novorozenců a těhotných žen.

„Během července jsme zažívali jeden šok za druhým,“ říká Javid Abdelmoneim, vedoucí zdravotnického týmu Lékařů bez hranic. „Jednoho dne* jsem v nemocnici viděl umírat o samotě malou holčičku. To je výsledek zhrouceného zdravotnického systému: malé osmileté dítě umírající samo na invalidním vozíku na pohotovosti. Kdyby zdravotnický systém fungoval, podařilo by se ji zachránit,“ dodává.

V ohrožení jsou hlavně těhotné a děti

Na pokraji smrti byla také Haninina podvyživená dcera, kterou se za každou cenu snažila dostat do nemocnice, i když se to nejdříve zdálo nemožné. „Byla v kritickém stavu, úplně vyčerpaná. Opírala si o mě hlavu, nehýbala se. Než jsme dorazily do nemocnice, od smrti ji dělil jen krůček,“ vysvětluje matka, která dceru nakonec stihla dopravit do výživového centra Lékařů bez hranic včas.

Těhotné ženy a děti jsou zranitelné především v důsledku opakovaného vysídlování, špatných životních podmínek a nedostatku jídla. Násirova nemocnice je poslední nemocnicí poskytující porodní a dětskou péči v celé jižní části Pásma Gazy. Během intenzivních únorových bojů vtrhly izraelské síly do zařízení a týmy Lékařů bez hranic byly nuceny nemocnici opustit. Na místo se vrátily až v květnu, o měsíc později společně s ministerstvem zdravotnictví znovuotevřely porodnické a dětské oddělení. Začaly zde navíc poskytovat podporu dětské a novorozenecké jednotce intenzivní péče, která je vybavena 29 lůžky a inkubátory.

Nedostatek životně důležitého materiálu a ohromný nárůst pacientů navíc ohrožuje kvalitu a dostupnost péče. Zásoby v nemocniční krevní bance jsou podle tamního ministerstva kriticky nízké. Každý desátý dobrovolný dárce krve musel být odmítnut kvůli anémii či podvýživě.

Jen na dětské pohotovosti poskytl personál v období od 29. června do 5. července více než 2 600 konzultací, denně tak ošetřil více než 300 dětí. Mnoho z nich je potřeba hospitalizovat, proto jedno lůžko sdílí i více dětí naráz.

„Léčíme děti s podvýživou, což je problém, se kterým se nikdo v Gaze dříve nepotýkal,“ říká lékařka Joanne Perry. „Lidé žijí ve stanech s minimálním přístupem k čisté vodě a v žalostných hygienických podmínkách. Bombardování zničilo kanalizační a vodovodní systémy, to vedlo k rozšíření zdravotních komplikací, jako jsou průjmy, dehydratace, žloutenka typu A a kožní infekce.“

Předčasné porody a poporodní komplikace

„Některé ženy rodí předčasně, často mají poporodní komplikace,“ říká Mohamad z Lékařů bez hranic. Podle zdravotní poradkyně Lékařů bez hranic Mercè Rocaspana jsou hlavním zdravotním rizikem pro těhotné ženy zejména komplikace související s krevním tlakem. Hrozí jim například eklampsie, tedy život ohrožující těhotenské křeče, krvácení a sepse, laicky otrava krve – což může končit smrtí, pokud včas nedojde k léčbě.

Místní zdravotníci asistují u 25 až 30 porodů denně. Těhotné ženy však musí překonávat i další překážky způsobené zničenou infrastrukturou. Jsou nuceny pohybovat se po nebezpečných cestách uprostřed bojů a bez bezpečné dopravy, což mnohdy zpožďuje jejich příjezd do nemocnice. „Do Násirovy nemocnice jsem jela rodit sama na povozu taženým oslem. Kvůli finančním problémům mě manžel nemohl doprovodit,“ vysvětluje nastávající matka Najwa.

Ženy se po porodu zároveň musí rychle vrátit do nehygienických podmínek. Často se jedná o stany, kde kvůli nedostatku jídla a neustálému stresu čelí ženy a jejich novorozenci dalším zdravotním rizikům. „Nemám pro své dítě žádné pleny, vhodné oblečení ani postýlku,“ říká Khadra, která porodila právě v Násirově nemocnici.

Počet vysídlených stoupá

Ve dnech 22. a 27. července vydaly izraelské síly v Chán Júnisu dva příkazy k evakuaci, to vedlo k dalšímu masovému vysídlení a zmenšení již tak malého prostoru, kde lidé mohou zůstat. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) bylo od 22. do 25. července v oblasti vysídleno dalších přibližně 190 000 Palestinců. Od začátku války se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) muselo kvůli evakuacím přesunout přibližně

1,7 milionu lidí do oblasti o rozloze 48 km2. To představuje 13 % území celého Pásma Gazy.

Týmy Lékařů bez hranic poskytují v Násirově nemocnici ortopedickou chirurgii, úrazovou a popáleninovou péči, podporují porodnické a dětské oddělení a jednotku intenzivní péče pro novorozence. V červenci týmy reagovaly na hromadný příliv zraněných ve dnech 1., 13., 16., 17. a 22. července.

Zdravotníci v nemocnici Aksá poskytují rehabilitační a fyzioterapeutickou péči, úrazovou chirurgii, pokročilou a pooperační péči o raněné a péči o duševní zdraví. V červenci reagovali lékaři na nápory hromadných neštěstí ve dnech 9., 13., 14., 16. a 27. července.

*24. července 2024

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Zadavatel
Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka
Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy
Lékaři bez hranic

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
Súdán: válka proti lidem
Lékaři bez hranic

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize
Lékaři bez hranic

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí
Lékaři bez hranic

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání
Lékaři bez hranic

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu
Lékaři bez hranic

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených
Lékaři bez hranic

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují
Lékaři bez hranic

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči
Lékaři bez hranic

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,