Lékaři bez hranic··6 min

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva
  • Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země.
  • Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku.
  • Například v oblasti Bauchi (severní Nigérii) zdravotníci v jednom výživovém terapeutickém centru hospitalizovali 5 780 dětí. Dalších 17 tisíc dětí ošetřili ve třech tamních centrech ambulantně, což je více než dvojnásobek oproti loňsku.
  • Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.

Někteří pacienti k nám přichází příliš pozdě, což způsobuje větší komplikace. Viděla jsem dvouletou dívenku, která vypadala na 6 měsíců. Její příbuzní ji přinesli už v bezvědomí. Lékaři dělali vše, co bylo v jejich silách, ale bohužel se jim nepodařilo ji zachránit,“ popisuje epidemioložka Nikola Sklenovská, která se nedávno vrátila z mise v Nigérii.

V zemi nastává vrcholná sezóna podvýživy. Zařízení Lékařů bez hranic již nyní překračují své kapacity. „Katastrofální nárůst počtu hospitalizovaných s podvýživou, který jsme v Bauchi zaznamenali, nás velmi znepokojuje. Čísla jsou neuvěřitelně vysoká,“ dodává Rabi Adamou, koordinátor projektu organizace. Týmy zde podporují místní zdravotnický systém od roku 2012. Reagují i na výskyt cholery, záškrtu či horečky Lassa.

Od roku 2022 se však více zaměřují na obrovské množství dětí trpících podvýživou. Týmy v současné době provozují ve všeobecné nemocnici Kafin Madaki výživové centrum s 250 lůžky a dětské oddělení. Dále organizace pomáhá ve zdravotnických zařízeních Kafin Madaki, Kafin Liman a Miya.

V Bauchi se také budou rodiče školit, jak u svých dětí svépomocí odhalit případnou podvýživu. K tomu se používá páska MUAC (Mid-Upper-Arm-Circumference), s jejíž pomocí se u malých dětí měří obvod nadloktí. Podvýživa se tak může zachytit již v raném stádiu. „Podvýživa je velmi složitý problém, na který se dá odpovědět jen komplexními a nedokonalými řešeními. Faktory, jako je ekonomická situace nebo kulturní a náboženské přesvědčení, neovlivníme ze dne na den, i když se na ně snažíme mít vliv i našimi aktivitami. Naopak osvěta, prevence a dostupnost léčby je něco, na co se zaměřujeme a co má opravdu pozitivní dopad na místní populaci,“ vysvětluje Sklenovská.

Lokální, udržitelné a unikátní

Prevence a osvětové aktivity probíhají na komunitní úrovni. Týmy Lékařů bez hranic vyrážejí čtyři dny v týdnu na dlouhé cesty po státě Kebbi v severozápadní Nigérii, kde objíždí místní populaci. Jejich auto je plné stolů, kastrolů, hrnců, lžic a recyklovaných lahví od limonád naplněných až po okraj sójovými boby, čirokem, listy moringy, palmovým olejem a arašídy.

To je vše, co potřebujeme k ukázkám přípravy receptu 'Tom Brown',“ říká Maryam Muhammad, vedoucí týmu Lékařů bez hranic pro podporu zdraví v Kebbi, cestou do vesnice Maishaika, která se nachází 40 kilometrů od terapeutického výživového centra Lékařů bez hranic.

Tom Brown vychází z tradičního nigerijského receptu známého jako „Kwash pap“, což je směs mouky, která se konzumuje jako slazená kaše. Pokrm se vyrábí z výživných surovin, které se pěstují v severní Nigérii a jsou k dostání na místních trzích. Recept byl v průběhu let zdokonalován odborníky na výživu, aby se stal velmi účinným nástrojem při prevenci a léčbě středně těžké podvýživy. Studie provedené v Nigérii v letech 2022 a 2023 už prokázaly pozitivní výsledky. Recept může potenciálně pomoci více dětem za stejné náklady jako hotové terapeutické potraviny, například arašídová pasta.

V Kebbi je recept založen na jednoduchém poměru: 6 odměrek čiroku nebo prosa, 3 odměrky sójových bobů a 1 odměrka mletých ořechů. Po přesném procesu namáčení, čištění, sušení

a pražení se ingredience smíchají a rozemelou na jemný prášek. Ten se poté zředěný vodou několik minut vaří na ohni, než vznikne výsledná kaše. Podle dostupnosti na trhu, preferencí a toho, co si rodina může dovolit, lze přidat i další ingredience, jako je palmový olej, listy moringy, mléko nebo maso, které dítěti dodají další energii a živiny.

Avšak vzhledem k tomu, že se rodiny potýkají s následky vysoké inflace – nejvyšší za poslední tři desetiletí – a neustálým zdražováním potravin v posledních měsících, přidávání dalších přísad je spíš luxusem, který si mnozí v Kebbi nemohou dovolit. „V Kebbi náš projekt zahrnuje mnoho ambulantních center v dosti odlehlých místech, kde jsme často jediní poskytovatelé zdravotní péče pro místní populaci,“ dodává Sklenovská.

V období od ledna do května 2024 uspořádala Maryam a její tým v Kebbi 554 ukázkových kuchařských akcí, kterých se zúčastnilo více než 13 300 lidí, z toho 1 461 mužů. Tyto snahy, jakkoli jsou důležité, však zůstávají kapkou v moři ve srovnání s tím, co je v oblasti zapotřebí. Podle nedávných statistik trpělo v posledním roce v severní Nigérii akutní podvýživou téměř 4,4 milionu dětí mladších pěti let.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic