Velikonoční trhy s doprovodným kulturním programem znovu oživí Mariánské náměstí

|

Představitelé hlavního města dnes slavnostně zahájili již třetí ročník akce Velikonoce na Mariánském. Pražané i návštěvníci metropole zde mohou zažít příjemnou sváteční atmosféru a nakoupit si zde velikonoční sortiment od sociálních podniků a neziskových organizací. Velikonoční trhy, které pro Pražany a návštěvníky metropole připravilo hlavní město, potrvají v centru Prahy až do neděle 7. dubna a doplní je doprovodný kulturní program i Primátorská velikonoční sbírka potravin.

„Velikonoce jsou nejenom důležitými křesťanskými svátky, ale i významnou společenskou událostí. V tomto kontextu velikonoční trhy vnímám a jsem rád, že hlavní město má podíl na jejich konání,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

„Jsem moc ráda, že příchod jara můžeme odedneška oslavit i na Mariánské náměstí, kde si všichni mohou užít nejen velikonoční atmosféru, ale nakoupit si také řemeslné výrobky od sociálních podniků a podpořit tak dobrou věc,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Velikonoce na Mariánském letos znovu nabízejí sváteční dekorace, stánky s velikonočním sortimentem, ukázky tradičních řemesel, ale také staročeský kolotoč pro děti (od soboty 23. března), kreativní dílny i pestrý kulturní program pro děti a dospělé, který se uskuteční vždy o víkendech a také o Velkém pátku i ve Velikonoční pondělí.

Návštěvníci budou moci na trzích nakupovat celkem v sedmi stáncích, v nichž najdou typický velikonoční sortiment jako jsou pomlázky, kraslice, keramika nebo velikonoční pokrmy. Nákupem výrobků navíc lidé podpoří sociální podniky a neziskové organizace. Stánky jsou otevřeny na Mariánském náměstí od pátku 15. března 2024 denně od 11:00 do 19:00 hodin, a to až do neděle 7. dubna 2024.

Veškeré informace o akci, včetně podrobného programu, jsou k dispozici na webových stránkách velikonoce.praha.eu.

Součástí Velikonoc na Mariánském bude letos poprvé i Primátorská velikonoční sbírka potravin, která se uskuteční ve spolupráci s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj. Sbírka se bude konat v den jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy, ve čtvrtek 21. března, od 9:00 do 17:00 hodin přímo před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí a jejím prostřednictvím může široká veřejnost pomoci našim spoluobčanům v nouzi.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Praha nesouhlasí s návrhem nového modelu financování krajů, který ji zásadně znevýhodňuje

Rada Asociace krajů České republiky na svém 18. zasedání, které se uskutečnilo v Praze ve čtvrtek 14. března, schválila většinou jedenácti hlasů ze čtrnácti přítomných členů návrh nového modelu stanovení podílů jednotlivých krajů a hlavního města na rozpočtovém určení daní (RUD) krajů. Praha a další dva kraje se však postavily proti tomuto návrhu, neboť je pro ně a jejich obyvatele velmi nevýhodný. V případě, že by skutečně vešel v platnost, výrazně by ztížil financování řady oblastí v metropoli, například školství. Záměr nyní posoudí vláda ČR.

Praha

Rada hlavního města Prahy schválila návrh na poskytnutí dotací pro poskytovatele sociálních služeb

Pražští radní na svém dnešním zasedání souhlasili s návrhem na poskytnutí dotací z rozpočtu hlavního města pro rok 2024 určeným poskytovatelům sociálních služeb, kteří jsou součástí Krajské sítě poskytovatelů sociálních služeb. Návrh ve výši více jak dvě miliardy korun zajistí kvalitní a dostupné sociální služby pro Pražany. Tento návrh bude ještě předložen Zastupitelstvu hl. m. Prahy.

Praha

Inovační maraton Nakopni Prahu 2024 postupuje do další fáze. Zlepšovat život v metropoli chce téměř padesátka týmů

Pražský inovační maraton Nakopni Prahu zaujal více než 132 inovativních kreativců. Ti se mohli hlásit se svými nápady na zlepšení života v české metropoli do 7. března 2024. Skoro padesátka týmů přihlásila své inovativní projekty v celkem pěti výzvách. Vybrané týmy se potkají společně s mentory a partnery projektu na úvodní akci Nakopni Prahu 2024, která se uskuteční v pražském CAMPu ve čtvrtek 21. března 2024.