V loňském roce schválilo Zastupitelstvo města Zlína po 15 letech zvýšení daně z nemovitosti zhruba o 80 milionů korun, aby zpomalilo růst investičního deficitu. Následně vláda České republiky v rámci konsolidačního balíčku tuto daň navýšila ještě o dalších 110 milionů korun. Tímto vládním krokem se původně plánovaná výše daně z nemovitosti na rok 2024 takřka zdvojnásobila. Město na zvýšení státu nemohlo ze zákona v daném roce reagovat. Zastupitelstvo města proto na svém letošním červnovém zasedání odhlasovalo snížení daně z nemovitosti. Vedení města se však rozhodlo daňovou zátěž občanů snížit ještě výrazněji. Návrh předloží Zastupitelstvu města Zlína na čtvrtečním zasedání.
„Po schválení konsolidačního balíčku, který neúměrně navýšil daň z nemovitosti, dlouhodobě sledujeme vývoj v jiných městech. Výši daně jsme řešili v rámci koalice i našeho hnutí mnoho měsíců. Vzhledem k faktu, že srovnatelná města nakonec letos nebudou daň z nemovitosti navyšovat, rozhodli jsme se daň ještě výrazněji snížit a ulevit tak občanům, kterým se v roce 2025 tato daň oproti roku 2024 sníží až o třetinu. Město Zlín je jedinečné a chceme, aby bylo alespoň v rámci České republiky prezentováno pozitivně díky svým silným stránkám. Těmi jsou bezpečnost, kvalitní vzdělání a množství zeleně s blízkou dostupností přírody. Proto děláme i jednotlivé kroky rozvíjející naše město, aby nebyl Zlín médii či našimi občany prezentován negativně, například právě kvůli dani z nemovitosti, tak jak se tomu nyní dělo,“ popsal primátor Jiří Korec.
Zastupitelstvu města Zlína bude předložena k projednání aktualizovaná Obecně závazná vyhláška o stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí, která snižuje jednotlivé místní koeficienty. Pro centrum města je místo koeficientu 2,6 navržena hodnota 2,0. Pro místní části pak místo 2,0 hodnota 1,6. Pro místní část Salaš, Lhotka a Klečůvka je navrženo snížení z hodnoty 1,7 na 1,4. Průměrný místní koeficient tak ve Zlíně klesne z 2,3 na hodnotu 1,8.
„Po tomto snížení místních koeficientů se v příštích letech sníží příjem města zhruba o 67 milionů korun ročně oproti roku 2024. Navýšení daně z nemovitosti ze strany vlády nemůžeme ovlivnit a navíc nám ani nepokrývá konsolidačním balíčkem snížený příjem města. Navrhované snížení tak jde čistě na vrub městského rozpočtu, což ovlivní priority jednotlivých projektů ve střednědobém plánu města,“ upřesňuje náměstek primátora pro oblast financí Miroslav Chalánek.
Zdroj: www.zlin.eu