Ve většině vyhrazených pruhů v Praze již mohou jezdit i motorkáři

|

S blížícím se létem hlavní město připomíná, že ve vyhrazených pruzích po celé metropoli mohou nově jezdit i řidiči motocyklů. Technická správa komunikací hl. m. Prahy takto označila již 95 procent pruhů, ve zbylých se čeká na dokončení rekonstrukcí. Úprava se týká také vozidel taxi, která mohou pruhy používat pouze v případě, že vezou zákazníka. Kvůli tomu bylo upřesněno znění dodatkové tabulky.

Od jara mohou postupně vyhrazené jízdní pruhy v Praze (např. pro autobusy nebo Integrovaný záchranný systém) využívat také řidiči motocyklů. Úprava cílí na výrazné ulehčení života řidičům jednostopých strojů při jízdě některými částmi města. Plynulosti provozu autobusů ve vyhrazených pruzích by se nové opatření nemělo dotknout, jelikož rychlost motocyklů je srovnatelná s autobusy.

„Hlavním důvodem k zavedení této změny bylo zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. Motocyklisté a jezdci na skútrech v minulosti často nesprávně využívali pruhy k předjíždění kolon, kdy se následně řadili zprava zpět do jízdních pruhů mezi automobily. Tyto manévry pak byly potenciálně nebezpečné pro provoz. Díky nové změně se tak snížilo riziko případných nehod,“ říká náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.

Technická správa komunikací, která zajišťuje osazení značení, již takto označila 95 procent komunikací s vyhrazenými pruhy. Zbylé budou osazeny v nejbližší době, jelikož na nich v tuto chvíli pokračují rekonstrukce. Celková délka vyhrazených pruhů v Praze je 66 kilometrů ve 130 různých lokalitách.

Změn se také dočkala úprava značení, která se týká povolení vjezdu vozidel taxi do vyhrazeného pruhu. S ohledem na zjednodušení a srozumitelnost značky byla dodatková tabulka upravena a nově obsahuje pouze text „TAXI SE ZÁKAZNÍKEM“.

Přesný přehled vyhrazených pruhů v Praze naleznete v interaktivní mapě na stránkách Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID). I nadále také platí, že motocykly a skútry mohou parkovat v zónách placeného stání zdarma po celé Praze.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Praha rozdělí finance pro celkem 64 projektů na podporu ukrajinských uprchlíků. Na další dva záměry pak získá prostředky Skautský institut

Rada hl. m. Prahy dnes odsouhlasila poskytnutí dotací v rámci Programu podpory ukrajinských uprchlíků a rozvoje sociální soudržnosti na území hl. m. Prahy pro rok 2023 financovaného Dětským fondem OSN – UNICEF. Celkem 64 vybraných projektů obdrží dotace ve výši 65 000 000 Kč. Pražští radní zároveň rozhodli i o podpoře 5 500 000 Kč pro další dva záměry v této oblasti, které v hlavním městě připravuje spolek Junák – český skaut prostřednictvím Skautského institutu.

Praha

Praha prodlouží poskytování slevy na jízdném v MHD o další rok pro občany v hmotné nouzi pobírající příspěvek na živobytí

Rada hl. m. Prahy schválila prodloužení poskytování slevy na jízdném v městské hromadné dopravě ve výši 70 % až do 30. června 2024, která bude určena občanům v hmotné nouzi pobírajícím příspěvek na živobytí. Důvodem tohoto kroku je skutečnost, že se stále zvyšují životní náklady vlivem extrémně vysoké inflace a cen energií. Stejné opatření bude prodlouženo také pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, avšak pouze do konce letošního září, než budou nově nastavena pravidla státní pomoci.

Praha

Plavecký areál Šutka, bazény na Strahově a v Hloubětíně přejdou pod správu městské společnosti Trade Centre Praha

Aquacentrum Šutka, plavecký a sportovní areál Hloubětín a sportovní plavecký areál na Strahově po dohodě s Prahou nově plnohodnotně přejdou pod správu městské společnosti Trade Centre Praha a. s. (TCP), a to včetně stávajících zaměstnanců, kteří se starají o provoz areálů. Město k tomuto kroku přistoupilo poté, co stávající provozovatel neprojevil zájem pokračovat ve stávajícím smluvním vztahu a také z logických důvodů odpovědné správy svého majetku.