V pavilonu Rezervace Dja v pražské zoo se narodilo první gorilí mládě

|

V úterý 2. ledna 2024 osm minut po deváté hodině večerní porodila 10letá samička gorily nížinné Duni ze Zoo Praha své první mládě. Legendární Moja – vůbec první gorila narozená v České republice – se tak stala babičkou a populární Richard pradědečkem. Mládě je v pořádku a ještě v noci začalo sát mateřské mléko. Jeho pohlaví zatím není známé.

„Věřím, že gorilí mládě přivede do nedávno vybudovaného pavilonu Rezervace Dja další desetitisíce návštěvníků a že jeho popularita přispěje k ochraně goril v Africe,” řekla náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí Jana Komrsková a připomněla, že Rada hlavního města loni rozhodla o navýšení příspěvku na ochranu biodiverzity z 5 na 8 Kč z každého vstupu do Zoo Praha. „Z těchto prostředků je financován mj. uznávaný projekt Toulavý autobus, který vede kamerunské děti k ochraně přírody, nebo některé aktivity strážců Biosférické rezervace Dja. Ostatně tamní děti naše pražské gorily dobře znají, protože knížka pohádek, ve kterých vystupují, vyšla nejen francouzsky, ale i v dialektu badjoué,“ dodala náměstkyně Jana Komrsková.

„Radujeme se z prvního gorilího mláděte narozeného v pavilonu Rezervace Dja,” uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a doplnil: „Naše radost je o to větší, že jím pokračuje příběh slavné Moji. Narozením mláděte se zúročilo obtížné rozhodnutí rozdělit dosavadní skupinu goril a přivézt nového samce. Jen díky tomu jsme ale do Prahy získali Mojinu dceru Duni a můžeme gorily rozmnožovat.“

Včera se stal poprvé otcem 26letý Kisumu. Jeho další mládě, které čeká Dunina babička, 30letá Kijivu, by se mělo narodit přibližně za čtvrt roku.

„Porod byl rychlý, a přestože je samice Duni prvnička, zvládla vše bez sebemenších potíží. První kontrakce jsme pozorovali zhruba ve čtvrt na devět večer, přičemž už o necelou hodinu později bylo mládě na světě,“ popsal průběh porodu kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl. „Ostatní členové skupiny si Duni během porodu a po něm příliš nevšímali, jediný, kdo příchod nového mláděte zvídavě pozoroval, byl sedmiletý sameček Ajabu – až doposud poslední gorilí mládě narozené v Zoo Praha,“ dodal Pavel Brandl.

Dnes – ve středu 3. ledna – zůstane Rezervace Dja pro veřejnost uzavřená. Opět otevřena by měla být již od čtvrtka s tím, že před expozicí goril bude přísně zakázáno používání fotoaparátů a kamer. Jejich objektivy totiž Kisuma mohou vyprovokovat k agresivnímu chování a neklid ve skupině by pro novorozené mládě mohl znamenat riziko.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Povodňová situace se v Praze již nezhoršuje. Opatření prozatím zůstávají platná

Hlavní město bedlivě sleduje povodňovou situaci v Praze i na rozhodujících vodních tocích a dnes v poledne se uskutečnilo další jednání Povodňového orgánu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Vltavy by se povodňová situace v metropoli již neměla zhoršovat a v následujících dnech by se naopak mohla postupně vylepšit. Všechna doposud přijatá protipovodňová opatření však z preventivních důvodů zůstávají prozatím platná.

Praha

Hladiny řek pozvolna klesají. V Praze se otevírají některé náplavky a vrací se plavba na Vltavu

Hladina rozhodujících toků pro metropoli pozvolna klesá a po zbytek týdne by měl mírný pokles pokračovat. Povodňový orgán hl. m. Prahy dnes odpoledne rozhodl, že od zítřejších 10.00 hodin začne demontáž mobilních prvků protipovodňové ochrany na Čapadle u Divadelní ulice a následně ve Zbraslavi. Ve středu se od 8.00 hodin vrátí návštěvníci a cyklisté na náplavky na Dvořákově a Hořejším nábřeží. Náplavka na Rašínově nábřeží ale prozatím zůstává uzavřená. Dle rozhodnutí Státní plavební správy se od zítřejších 9.00 hodin znovu navrátí plavba do centrální části města.

Praha

Hlavní město scelí vlastnictví budovy v Celetné ulici

Rada hl. m. Prahy v pondělí odsouhlasila koupi třetinového podílu nemovitosti v Celetné 17 za téměř 129 milionů korun. Scelení vlastnictví budovy, v níž sídlí mimo jiné i restaurace nebo Divadlo v Celetné, umožní městu lépe pečovat o svůj majetek.