Lékaři bez hranic··5 min

„Udělali jsme všechno, co bylo v našich silách.“ Lékaři bez hranic vyzývají světové lídry, aby se zasadili o trvalé příměří v Gaze

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva
  • Už před víkendem se Pásmem Gazy opět začaly ozývat výbuchy. Týdenní příměří však ani zdaleka nestačilo k tomu, aby se k těm nejzranitelnějším dostala tolik potřebná pomoc.
  • Humanitární dodávky by tak neměly proudit jen v dobách klidu zbraní. Jejich množství a načasování nemá záviset na politických či vojenských dohodách.
  • Vrcholní političtí představitelé by tak měli vynaložit veškeré prostředky nutné pro ustanovení trvalého příměří. Jen tak se předejde dalšímu krveprolití, včetně lékařů umírajících vedle lůžek svých pacientů.

„Udělali jsme všechno, co bylo v našich silách. Pamatujte na nás,“ napsal na bílou tabuli, která běžně slouží k rozpisu chirurgických zákroků v nemocnici Awda, palestinský lékař Mahmoud Abu Nujail. Jen pár týdnů nato budovu zasáhly rakety. Dva zdravotníci pracující pro Lékaře bez hranic tehdy zemřeli.

Nejedná se přitom o výjimečný incident. Z nemocnic se stávají márnice. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) došlo již k 203 podobným útokům, při kterých přišlo o život 22 zdravotníků. Mnoho dalších přišlo o své blízké. Jiní zase byli zraněni.

Lékaři bez hranic se v žádném konfliktu nestaví ani na jednu ze stran. Vrcholní světoví lídři by měli v kontextu izraelsko-palestinského konfliktu okamžitě trvat na bezpodmínečném dodržování mezinárodního humanitárního práva. To výslovně říká, že na zdravotnická zařízení ani její personál či pacienty se nemá útočit. Dokud se válčící strany nezačnou řídit základními pravidly války, stávající boje budou nadále dopadat především na ty nejzranitelnější.

Zdravotnický systém už zkolaboval

Situace je kritická už téměř dva měsíce. Nedávný několikadenní klid zbraní na tom bohužel příliš nezměnil. I když se na místo dostaly zásoby nové; léky, pitná voda, jídlo nebo palivo stále chybí. Lékaři kvůli tomu i nadále musí často provádět operace bez anestetik a sterilizovaných nástrojů. Nemají dostatek pohonných hmot pro zajištění plnohodnotného fungování nemocnic.

Severní část Pásma Gazy navíc kvůli intenzivnímu bombardování postupně mizí z map. Lidé se dennodenně snaží zpod trosek vyprostit mrtvá těla svých blízkých a sami přitom čelí nebezpečí a nezměrnému násilí. Další obyvatelé byli vyzváni k evakuaci na jih, kde už nyní přebývá milion lidí a hrozí zde epidemie.

Bezpečno není ani na jihu

„Všude jsou vnitřně vysídlení lidé. Hustota zalidnění je neuvěřitelná. Domy, které jsme ještě nedávno viděli stát, když jsme okolo projížděli, tam už nejsou. Stále mi hlava nebere, že životy lidí tady mohou ve vteřině skončit,“ popisuje situaci na jihu Pásma Gazy Nicholas Papachrysostomou, koordinátor urgentního zásahu Lékařů bez hranic. Jeho týmu se nedávno podařilo zprovoznit jedno ze zdravotnických středisek. „Jen první den přišlo 750 lidí. Zvládli jsme ale ošetřit jen asi čtvrtinu z nich,“ dodává Papachrysostomou.

Na klinice provozované Lékaři bez hranic ve městě Chán Júnis působí i lékař Hafez Abukhussa, jenž se věnuje plastické rekonstrukční chirurgii. Podle něho je situace vážná i tam. „Umíte si představit, že přijmete 100, 200 a někdy i 500 zraněných pacientů za den? Situace je se zhoršuje, protože mnoho nemocnic bylo evakuovaných. A jejich pacienti přišli k nám. Většina z nich jsou ženy a děti,“ říká chirurg Abukhussa, který od začátku posledního vyostření bojů pracuje nepřetržitě.

„Nejvíce mě zasáhlo, když jsem uviděl nevinné zraněné dítě, které potřebovalo náročnou operaci, protože přišlo o končetinu. Jako jediné z celé rodiny přežilo. A když se vzbudilo z anestezie, ptalo se po své rodině. Taková situace mi láme srdce,“ uzavírá lékař.

Dodávky humanitární pomoci musí proudit na nejpostiženější místa bez ohledu na to, zdali probíhá dočasné příměří, nebo se plně válčí. Zástupci vrcholné politiky by měli vynaložit veškeré úsilí a prostředky k vytvoření skutečně dlouhotrvajícího, stabilního příměří. Jen tak lze zabránit dalšímu krveprolití.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic