Toyota··7 min

Toyota představuje novou Camry

Toyota představuje novou tvář svého sedanu Camry, která nově používá hybridní pohon páté generace přinášející vyšší výkon, nižší spotřebu, a větší požitek z jízdy. Výroba nového modelu bude zahájena v červnu 2024. První vozy budou v českých showroomech koncem léta 2024 a předprodej začne v dubnu 2024.

K okamžitě rozpoznatelným změnám designu patří nová rozmáchlá příď ve tvaru žraloka kladivouna, výrazně přepracované světlomety a efektní charakteristické křivky až po samotnou záď vozu.

Úpravy v interiéru přinesly vzdušnou atmosféru z pohledu řidiče i předního spolujezdce. Jasně patrné je zde úsilí návrhářů vytvořit luxusní charakter s dokonale sladěnými dekory, materiály a povrchy.

Dále jsou k dispozici nové multimediální systémy a digitální přístrojový štít včetně rychlejší a jednodušší konektivity i lepší odezvy. Nový model je kromě toho standardně vybaven nejnovější generací systému Toyota Safety Sense, jenž zahrnuje ucelený paket bezpečnostních funkcí a systémů na podporu řízení.

Camry, která je již bezmála 40 let globálním modelem značky Toyota, definuje měřítka kategorie sedanů, pravidelně zaujímá pozici nejprodávanějšího vozu, a na mnoha trzích dokonce hraje roli vlajkové lodi značky. Od premiéry modelu se celosvětově prodalo přes 21 milionů vozů s označením Camry.

Exteriér v elegantním a kultivovaném stylu

Úkolem modernizovat a zatraktivnit elegantní a vytříbený styl Camry bylo pověřeno firemní designové studio CALTY se sídlem v Kalifornii. Cílem návrhářů bylo vytvořit robustnější vzhled vyjadřující sofistikovanost, sportovní charakter a zábavné jízdní vlastnosti.

Nejvýraznější změna je patrná na přídi v souladu s novým designovým jazykem značky Toyota. Vozu tak propůjčuje nízký zkosený tvar, zdůrazněný štíhlými a ostře zalomenými světlomety, které jsou rovněž nové.

Dynamický charakter při pohledu na záď umocňuje prodloužený převis a snížená linie střechy, zatímco efektní boční křivky, sbíhající se až k emblému na zádi vozu, evokují vizuální efekt praku. Na zádi zaujmou i nově tvarované zadní sdružené svítilny v provedení dekoru a víka zavazadelníku se odrážejí tvary kladivouna z přídě vozu.

Elegantní a nekomplikovaný design interiéru

Z přepracovaného interiéru je na první pohled zřejmý prémiový charakter a elegance v podobě rafinovaného, moderního a komfortního prostředí. Ústředním bodem kokpitu obepínajícího řidiče je nový displej multimediální soustavy na středovém panelu při zachování vzdušné atmosféry z pohledu řidiče i předního spolujezdce.

Návrháři se snažili zajistit vysokou konzistenci v kvalitě a zpracování materiálů použitých na čalounění a obkladech ve prospěch harmonického a luxusního vzhledu.

Součástí nově koncipovaného přístrojového panelu je markantní plastická část připomínající hmatník kytary. Konstrukce s promyšlenou logikou propojuje celou řadu komplexních součástí do jediného celku.

Pátá generace hybridního pohonu

Camry je nejnovějším modelem, který se bude opírat o výhody hybridní technologie páté generace přinášející lepší výkon, jízdní schopnosti a hospodárnost.

V rámci evolučních změn pohonu se představuje nová bipolární lithium-iontová baterie s vyšším výkonem a lepší odezvou. Přepracování nejdůležitějších součástí systému včetně převodovky, elektromotorů/generátorů energie a střídače se promítlo do nižších interních ztrát, snížení hmotnosti a zmenšení rozměrů. Uvedené změny v kombinaci s osvědčeným hybridním čtyřválcem 2,5 litru přispěly k nárůstu maxima systémového výkonu na 231 koní/170 kW (+6 %) při současném snížení spotřeby paliva a emisí CO2 na 5,1 l/100 km, resp. 117 g/km (v kombinovaném cyklu podle WLTP). (Jde o předběžné hodnoty – čeká se na konečnou homologaci.)

Výsledkem změn je i důraznější a lineárnější akcelerace s prakticky okamžitou odezvou a intuitivnější kontrolou. Zrychlení z místa na 100 km/h se podařilo zkrátit z 8,3 na 7,9 sekundy. Díky zástavbě nové baterie se zároveň snížily otáčky motoru, což přispívá k nižší spotřebě, nižším emisím a tiššímu chodu.

K potěšení za volantem dále přispívá odladění systému odpružení – vpředu se vzpěrami McPherson, vzadu s dvojitými lichoběžníky, ve prospěch uklidňující odezvy a agilního jízdního chování, zejména na trasách plných zatáček.

Multimédia a digitální inovace

Nová Camry je standardně vybavena nejnovějším systémem multimédií Toyota Smart Connect včetně 12,3" dotykového displeje. K dispozici je i vylepšený paket Smart Connect+ s dalšími vlastnostmi a funkcemi.

Součástí systému Toyota Smart Connect je cloudová navigace včetně průběžných aktualizací a dopravních informací v reálném čase, resp. inteligentní palubní hlasový agent, reagující na nejrůznější hlasové příkazy a požadavky i v češtině. Pro zájemce o špičkové ozvučení je připraven prémiový audiosystém JBL s devíti reproduktory (výbava na přání).

K propojení chytrých telefonů s palubním multimediálním systémem je připravena bezdrátová technologie Apple CarPlay a Android Auto; pro potřeby dobíjení a připojení mobilních zařízení je v kabině celkem pět portů USB. Součástí standardní výbavy je i bezdrátová nabíječka telefonu.

Pro novou Camry je dále k dispozici nový plně digitální a nastavitelný přístrojový štít o velikosti 12,3" (standardem je 7" displej TFT).

Softwarové aktualizace multimédií a bezpečnostních systémů jsou zajišťovány prostřednictvím vzdáleného přístupu (OTA) s možností instalace kdykoli podle potřeby, bez nutnosti s vozidlem zajíždět do servisu.

Nová Camry je nejnovějším modelem nabízejícím pohodlí digitálního klíče s přístupem přes mobilní aplikaci MyToyota. Uvedená technologie pro chytré telefony umožňuje udělit až pěti uživatelům oprávnění pro přístup k vozidlu, spuštění a jízdu.

Bezpečnostní a asistenční systémy Toyota Teammate

Bezpečnostní a asistenční systémy Toyota Teammate zahrnují nejnovější technologie pomáhající rozpoznávat rizika a zamezit nehodám, které v důsledku ulehčují řízení a sledují bdělost řidiče i jeho pohodu.

Nová Camry je vybavena nejnovější generací systému Toyota Safety Sense s rozšířenými a dodatečnými funkcemi, které se opírají o vylepšený hardware kamer a radarů.

Díky vylepšeným schopnostem rozpoznávání je pak předkolizní bezpečnostní systém (PCS) schopen účinně zasahovat v dalších situacích městské dopravy včetně rozpoznávání rizika čelního střetu. Technologie pro předcházení nehodám na křižovatkách nyní dokáže detekovat přijíždějící vozidla napříč dvěma jízdními pruhy, stejně jako cyklisty a vozidla blížící se z boční ulice.

Zdroj: www.toyotanews.eu

Zadavatel
Toyota

Toyota

Toyota je japonská automobilka, kterou založil v roce 1937 Kičiro Tojoda. Je největším výrobcem automobilů na světě a vyrábí jak osobní automobily, tak dodávky, nákladní auta, motory, autobusy, roboty a jiné. Je to zároveň osmá největší společnost světa. Firma sídlí ve městě Tojota v prefektuře Aiči. Pod křídla společnosti spadají i poměrně mladé automobilky Lexus a Scion

Další články od Toyota

Technologie Toyoty se představily na Festivalu rychlosti v Goodwoodu
Toyota

Technologie Toyoty se představily na Festivalu rychlosti v Goodwoodu

Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu, čtyřdenní oslavě motoristického sportu pořádané každým rokem na půdě historického Goodwood House v anglickém Sussexu a zakončené 14. července, představila Toyota širokou škálu technologií, které vyvíjí na podporu uhlíkově neutrální budoucnosti.
Toyota spustila předprodej užitkového modelu Proace Max
Toyota

Toyota spustila předprodej užitkového modelu Proace Max

Automobilka Toyota zahájila v České republice předprodej svého dosud největšího užitkového modelu Proace Max. Vozidlo o délce 5,4 až 6,36 metru pojme 10 až 17 m3 nákladu. K dispozici bude ve verzi se spalovacím motorem i jako elektromobil. Po provedení VAN se na trhu postupně objeví i jako šasi, platforma a valník. První vozy dorazí na podzim letošního roku.
Toyota Tsusho otevřela zbrusu nové centrum užitkových vozů
Toyota

Toyota Tsusho otevřela zbrusu nové centrum užitkových vozů

Společnost Toyota Tsusho otevřela v Čestlicích v pořadí druhý autosalon, který je zároveň prvním zcela nově postaveným centrem užitkových vozů Toyota Professional. Showroom o ploše téměř 400 m2 umožní vystavení široké škály modelů užitkových vozů včetně nejnovějšího modelu Proace Max, který přijde na trh již tento podzim.
Toyota na Festivalu rychlosti v Goodwoodu oslní novými vozy i technologiemi
Toyota

Toyota na Festivalu rychlosti v Goodwoodu oslní novými vozy i technologiemi

Toyota představí na Festivalu rychlosti v Goodwoodu 2024 celou řadu nových vozů s rozličnými druhy pohonů. Závodní, rallyové a terénní speciály i výkonné vozy homologované do běžného provozu ukáží, jak se jejich zapojení do motorsportu odráží v celkovém vývoji značky a dokazují multi-technologický záběr Toyoty s cílem snižovat emise CO2 a v konečné fázi dosáhnout uhlíkové neutrality.
Česká Toyota vydává olympijský speciál svého magazínu Toyota Life
Toyota

Česká Toyota vydává olympijský speciál svého magazínu Toyota Life

Vlastní magazín Toyota Life automobilka v Česku vydává už od roku 2019. Obvykle vychází čtvrtletně, ovšem při příležitosti letošních olympijských her v Paříži dostal svůj první speciál. Toyota je celosvětovým partnerem her, nicméně obsah magazínu je původní a lokální. Díky podpisům slavných sportovců půjde o výjimečnou sběratelskou edici.
Toyota dodala 35 hybridních Yarisů české firmě ACCOM
Toyota

Toyota dodala 35 hybridních Yarisů české firmě ACCOM

Toyota dodala 35 vozů Yaris hybrid společnosti ACCOM, která se zabývá výrobou a distribucí mléčných výrobků. Vozy dodané jednorázově firmou Autobond byly pořízeny na operativní leasing.
První vodíkové Toyoty Hilux se už testují na silnicích
Toyota

První vodíkové Toyoty Hilux se už testují na silnicích

Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo celkem 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovými články. Pět vozidel v současnosti absolvuje přísné provozní zkoušky na bezpečnost, jízdní schopnosti, funkčnost a odolnost včetně shromažďování údajů z testovacích jízd za reálných provozních podmínek.
Toyota RAV4: 30 let kultovního průkopníka
Toyota

Toyota RAV4: 30 let kultovního průkopníka

Toyota RAV4 slaví již tři desetiletí existence od doby, kdy proměnila automobilový trh, aby si postupně vydobyla postavení kultovního modelu SUV, jenž přichází se stále novými technologiemi a dokáže předvídat očekávání zákazníků.
Největším hitem Toyota Víkendu byl Yaris Cross
Toyota

Největším hitem Toyota Víkendu byl Yaris Cross

Největším hitem uplynulého akčního víkendu v dealerské síti Toyota byl Yaris Cross následovaný RAV4. Zákazníci během Toyota Víkendu uzavřeli celkem 314 smluv, z toho na Yaris Cross bylo 61 kontraktů a na RAV4 35 smluv. Dalšími nejvíce poptávanými modely byly Yaris a modely Corolla.
Nová Toyota Camry startuje v akční nabídce pod milionem korun
Toyota

Nová Toyota Camry startuje v akční nabídce pod milionem korun

Na český trh přichází nová Toyota Camry s nejmodernějším hybridním pohonem, vylepšenými jízdními vlastnostmi a rozšířenou výbavou. Cena modelu pro rok 2024 začíná v rámci akční nabídky na méně než jednom milionu korun. Se slevou 121 000 Kč na 999 000 Kč je možné získat novou Camry s bohatou výbavou Comfort.