Toyota představuje novou Camry

|

Toyota představuje novou tvář svého sedanu Camry, která nově používá hybridní pohon páté generace přinášející vyšší výkon, nižší spotřebu, a větší požitek z jízdy. Výroba nového modelu bude zahájena v červnu 2024. První vozy budou v českých showroomech koncem léta 2024 a předprodej začne v dubnu 2024.

K okamžitě rozpoznatelným změnám designu patří nová rozmáchlá příď ve tvaru žraloka kladivouna, výrazně přepracované světlomety a efektní charakteristické křivky až po samotnou záď vozu.

Úpravy v interiéru přinesly vzdušnou atmosféru z pohledu řidiče i předního spolujezdce. Jasně patrné je zde úsilí návrhářů vytvořit luxusní charakter s dokonale sladěnými dekory, materiály a povrchy.

Dále jsou k dispozici nové multimediální systémy a digitální přístrojový štít včetně rychlejší a jednodušší konektivity i lepší odezvy. Nový model je kromě toho standardně vybaven nejnovější generací systému Toyota Safety Sense, jenž zahrnuje ucelený paket bezpečnostních funkcí a systémů na podporu řízení.

Camry, která je již bezmála 40 let globálním modelem značky Toyota, definuje měřítka kategorie sedanů, pravidelně zaujímá pozici nejprodávanějšího vozu, a na mnoha trzích dokonce hraje roli vlajkové lodi značky. Od premiéry modelu se celosvětově prodalo přes 21 milionů vozů s označením Camry.

Exteriér v elegantním a kultivovaném stylu

Úkolem modernizovat a zatraktivnit elegantní a vytříbený styl Camry bylo pověřeno firemní designové studio CALTY se sídlem v Kalifornii. Cílem návrhářů bylo vytvořit robustnější vzhled vyjadřující sofistikovanost, sportovní charakter a zábavné jízdní vlastnosti.

Nejvýraznější změna je patrná na přídi v souladu s novým designovým jazykem značky Toyota. Vozu tak propůjčuje nízký zkosený tvar, zdůrazněný štíhlými a ostře zalomenými světlomety, které jsou rovněž nové.

Dynamický charakter při pohledu na záď umocňuje prodloužený převis a snížená linie střechy, zatímco efektní boční křivky, sbíhající se až k emblému na zádi vozu, evokují vizuální efekt praku. Na zádi zaujmou i nově tvarované zadní sdružené svítilny v provedení dekoru a víka zavazadelníku se odrážejí tvary kladivouna z přídě vozu.

Elegantní a nekomplikovaný design interiéru

Z přepracovaného interiéru je na první pohled zřejmý prémiový charakter a elegance v podobě rafinovaného, moderního a komfortního prostředí. Ústředním bodem kokpitu obepínajícího řidiče je nový displej multimediální soustavy na středovém panelu při zachování vzdušné atmosféry z pohledu řidiče i předního spolujezdce.

Návrháři se snažili zajistit vysokou konzistenci v kvalitě a zpracování materiálů použitých na čalounění a obkladech ve prospěch harmonického a luxusního vzhledu.

Součástí nově koncipovaného přístrojového panelu je markantní plastická část připomínající hmatník kytary. Konstrukce s promyšlenou logikou propojuje celou řadu komplexních součástí do jediného celku.

Pátá generace hybridního pohonu

Camry je nejnovějším modelem, který se bude opírat o výhody hybridní technologie páté generace přinášející lepší výkon, jízdní schopnosti a hospodárnost.

V rámci evolučních změn pohonu se představuje nová bipolární lithium-iontová baterie s vyšším výkonem a lepší odezvou. Přepracování nejdůležitějších součástí systému včetně převodovky, elektromotorů/generátorů energie a střídače se promítlo do nižších interních ztrát, snížení hmotnosti a zmenšení rozměrů. Uvedené změny v kombinaci s osvědčeným hybridním čtyřválcem 2,5 litru přispěly k nárůstu maxima systémového výkonu na 231 koní/170 kW (+6 %) při současném snížení spotřeby paliva a emisí CO2 na 5,1 l/100 km, resp. 117 g/km (v kombinovaném cyklu podle WLTP). (Jde o předběžné hodnoty – čeká se na konečnou homologaci.)

Výsledkem změn je i důraznější a lineárnější akcelerace s prakticky okamžitou odezvou a intuitivnější kontrolou. Zrychlení z místa na 100 km/h se podařilo zkrátit z 8,3 na 7,9 sekundy. Díky zástavbě nové baterie se zároveň snížily otáčky motoru, což přispívá k nižší spotřebě, nižším emisím a tiššímu chodu.

K potěšení za volantem dále přispívá odladění systému odpružení – vpředu se vzpěrami McPherson, vzadu s dvojitými lichoběžníky, ve prospěch uklidňující odezvy a agilního jízdního chování, zejména na trasách plných zatáček.

Multimédia a digitální inovace

Nová Camry je standardně vybavena nejnovějším systémem multimédií Toyota Smart Connect včetně 12,3" dotykového displeje. K dispozici je i vylepšený paket Smart Connect+ s dalšími vlastnostmi a funkcemi.

Součástí systému Toyota Smart Connect je cloudová navigace včetně průběžných aktualizací a dopravních informací v reálném čase, resp. inteligentní palubní hlasový agent, reagující na nejrůznější hlasové příkazy a požadavky i v češtině. Pro zájemce o špičkové ozvučení je připraven prémiový audiosystém JBL s devíti reproduktory (výbava na přání).

K propojení chytrých telefonů s palubním multimediálním systémem je připravena bezdrátová technologie Apple CarPlay a Android Auto; pro potřeby dobíjení a připojení mobilních zařízení je v kabině celkem pět portů USB. Součástí standardní výbavy je i bezdrátová nabíječka telefonu.

Pro novou Camry je dále k dispozici nový plně digitální a nastavitelný přístrojový štít o velikosti 12,3" (standardem je 7" displej TFT).

Softwarové aktualizace multimédií a bezpečnostních systémů jsou zajišťovány prostřednictvím vzdáleného přístupu (OTA) s možností instalace kdykoli podle potřeby, bez nutnosti s vozidlem zajíždět do servisu.

Nová Camry je nejnovějším modelem nabízejícím pohodlí digitálního klíče s přístupem přes mobilní aplikaci MyToyota. Uvedená technologie pro chytré telefony umožňuje udělit až pěti uživatelům oprávnění pro přístup k vozidlu, spuštění a jízdu.

Bezpečnostní a asistenční systémy Toyota Teammate

Bezpečnostní a asistenční systémy Toyota Teammate zahrnují nejnovější technologie pomáhající rozpoznávat rizika a zamezit nehodám, které v důsledku ulehčují řízení a sledují bdělost řidiče i jeho pohodu.

Nová Camry je vybavena nejnovější generací systému Toyota Safety Sense s rozšířenými a dodatečnými funkcemi, které se opírají o vylepšený hardware kamer a radarů.

Díky vylepšeným schopnostem rozpoznávání je pak předkolizní bezpečnostní systém (PCS) schopen účinně zasahovat v dalších situacích městské dopravy včetně rozpoznávání rizika čelního střetu. Technologie pro předcházení nehodám na křižovatkách nyní dokáže detekovat přijíždějící vozidla napříč dvěma jízdními pruhy, stejně jako cyklisty a vozidla blížící se z boční ulice.

Zdroj: www.toyotanews.eu

Toyota

Toyota přichystala poprvé vlastní lokální kampaň s českými sportovci a parasportovci

Česká Toyota se již více než deset let intenzivně věnuje podpoře českého sportu a parasportu. Angažuje se v projektech, které pomáhají vést mládež ke sportu a zároveň dlouhodobě podporuje rozsáhlou skupinu individuálních sportovců v rámci Team Toyota. Vyvrcholením těchto aktivit je nyní první lokální kampaň Team Toyota 2024, kterou pro letošní rok připravila s vybranými sportovci a parasportovci.

Toyota

Nové vozy ještě výhodněji během Toyota Víkendu. Toyota nabízí vlastní dotace

Tradiční Toyota Víkend tentokrát přinese ještě větší výhody než obvykle. Stát na konci loňského roku vyhlásil dotace na nákup elektromobilů a vodíkových vozů. Ty ale platí jen pro právnické osoby při nákupu na úvěr. A tak se Toyota rozhodla, že zavede vlastní dotace, které je možné využít i na jiný typ pohonu. Nejsou přitom žádná omezení, Toyota dotace platí i pro fyzické osoby při jakémkoli financování.