Toyota··2 min

Mezinárodní úspěch: Čtyřletá česká malířka vyhrála v soutěži Toyota Dream Car 5000 dolarů

Toyota

Toyota

Toyota je japonská automobilka, kterou založil v roce 1937 Kičiro Tojoda. Je největším výrobcem automobilů na světě a vyrábí jak osobní automobily, tak dodávky, nákladní auta, motory, autobusy, roboty a jiné. Je to zároveň osmá největší společnost světa. Firma sídlí ve městě Tojota v prefektuře Aiči. Pod křídla společnosti spadají i poměrně mladé automobilky Lexus a Scion

Tisková zpráva

V mezinárodní výtvarné soutěži Toyota Dream Car namalovala čtyřletá Daniela Šmausová z Plzně létající auto. V národním kole vyhlašovaném na jaře se umístila druhá, nyní ovšem získala také jednu z cen celosvětového finále Grand Prize.

V soutěži Dream Car Art Contest, kterou pořádá automobilka Toyota už od roku 2004, kreslí děti do 15 let, jak by si přály, aby vypadala auta v budoucnosti. „Nakreslila jsem létající auto, které myslí a miluje celou naši rodinu,“ popsala teprve čtyřletá Daniela Šmausová svůj vítězný obrázek.

Ve své kategorii do 7 let se v národním kole umístila letos v dubnu druhá, a její umělecké dílo tak postoupilo do mezinárodního finále v Japonsku. Tam ji odborná porota nyní vybrala jako jednu z vítězek speciální kategorie Grand Prize.

„Když jsou vám čtyři roky, patří jízda v autě s rodinou k těm nejlepším zážitkům. Usmívající se tváře tenhle pocit rodinného štěstí skvěle symbolizují a nutí usmívat se i všechny ostatní,“ shodli se japonští porotci, mezi nimiž bylo sedm odborníků z různých oborů - samozřejmě umělci, ale také umělečtí ředitelé, automobiloví novináři, manažeři závodních týmů a také zástupci Toyota Motor Corporation.

Daniela tak kromě věcných cen v národním kole získala ještě speciální odměnu 5000 amerických dolarů. Protože ještě chodí do školky, rodiče jí plánují výhru uložit a v budoucnu jí za ni zaplatí různé kroužky a další vzdělávání.

Za celou dobu konání soutěže se do ní přihlásilo už 9,4 milionu dětí ze 144 zemí světa. V letošním 17. ročníku proběhla národní kola v 90 zemích, kde jednotlivé poroty vybíraly z celkových 712 845 obrázků. Soutěží se vždy ve třech věkových kategoriích - do 7 let, do 11 let a do 15 let.