Redakce Seznam Zpráv ve spolupráci s poradenskou společností Deloitte představila druhý ročník žebříčku tuzemských společností s názvem Česká elita. Jedná se o přehled stovky nejcennějších firem v rukou českých vlastníků, seřazené jsou podle odhadu tržní hodnoty. První dvě místa obsadily energetické skupiny ČEZ a EPH, obě s hodnotou přes 400 miliard korun. Třetí skončila sázková společnost Allwyn, čtvrtý developer CPI a pátá zbrojařská firma Czechoslovak Group.
Rozhodujícím kritériem pro zařazení bylo, aby ve firmách měli rozhodující slovo tuzemští podnikatelé. „Česká elita mapuje jen ryze české firmy a dává unikátní přehled o vzrůstající síle domácích vlastníků a tuzemského kapitálu,“ říká šéfredaktor SZ Byznys Martin Jašminský.
Souhrnná hodnota všech firem v žebříčku letos činí tři biliony korun, oproti prvnímu ročníku jde o třetinový nárůst. Ten souvisí primárně s úpravou metodiky, kdy do hodnoty všech firem byly započítány i jejich zahraniční účasti. „U řady společností je vidět, že jejich vlastníci se rozkročili po celém světě a budují poměrně zajímavá impéria, která mají globální přesah,“ uvádí Roman Lux, partner v oddělení finančního poradenství ve společnosti Deloitte, která byla v prvním i druhém ročníku odborným partnerem České elity.
Do první stovky nepostoupil nikdo s hodnotou firmy pod 3,3 miliardy. Víc než polovina zahrnutých společností má cenu nad 10 miliard korun.
Pořadí v žebříčku vychází ze standardních metod pro oceňování podniků, z veřejně dostupných účetních výkazů a ze stovek hodin rozhovorů s vlastníky a manažery firem. Jedná se o první systematické srovnání svého druhu, které nestojí jen na dílčích ukazatelích, jako jsou tržby nebo zisk, ale na reálné ekonomické síle společností.
Seznam Zprávy vyhlašují tři doprovodné ocenění
Vedle hlavní ceny Seznam Zprávy vyhlašují tři doprovodné kategorie. V žebříčku IPO Star, sestaveném ve spolupráci se společností Starteepo, vyhrála firma VAFO jako podnik s nejlepším potenciálem pro vstup na burzu. Skokanem roku se stala společnost Draslovka, a to díky její expanzi do zahraničí a konsolidaci výsledků do jednoho nadnárodního celku. Třetím doprovodným oceněním je ESG Excellence pro deset nejlépe hodnocených firem z pohledu dopadu na okolní prostředí, a to podle ratingu zpracovaného Podnikohospodářskou fakultou VŠE v Praze.
Celý žebříček je k dispozici zde.
Partnery České elity jsou společnosti Orlen Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank a A&O Shearman.
***
Poznámka pro editory
Podmínkou pro zařazení do žebříčku bylo, aby společnosti měly v tuzemsku kořeny, základnu působení, právní ukotvení a daňové povinnosti. Dalším důležitým vstupním kritériem bylo, aby podniky tvořily homogenní celek nebo oborově provázaný organismus. Investiční skupiny typu PPF, KKCG nebo Penta do žebříčku nevstupují jako celek, ale jsou zastoupeny hlavními podniky z jejich portfolia.
Ambicí České elity nebylo primárně pátrat po bohatství vlastníků, ale seřadit firmy, které Češi znají z pozice zákazníků, a udělat v mapě zdejšího byznysu nový pořádek. Což mnozí účastníci oceňují jako věrnější obrázek zdejšího ekonomického života.
Odhad tržní hodnoty firem stojí primárně na jejich ziskovosti a zadlužení. Nejde o soupis majetku, ale o to, kolik jsou firmy schopny vydělat a jak rychle dokáží vložený kapitál vrátit. Hodnota společností, s nimiž se obchoduje na burze, byla stanovena podle tržní kapitalizace v závislosti na aktuálním kurzu akcií. Ostatní firmy byly oceněny podle srovnatelných, veřejně obchodovaných evropských firem.
Zdroj: blog.seznam.cz