VZP··3 min

Sázka na kontroverzní kampaň se vyplatila, z nejprestižnější soutěže si VZP odnesla čtyři ocenění

Celkem čtyři ocenění v letošním ročníku nejprestižnější marketingové soutěže Effie 2023 získala kampaň VZP ČR: „Kolik stojí to nejcennější, co máme?“ Kampaň, kterou pro pojišťovnu vytvořila agentura McCann Prague si odnesla cenu za nejlepší kreativitu (Cena ADC: The best of creativity) a dále umístění v kategoriích Sociální, kulturní, ekologický marketing,

Digitální marketing a také Kampaň pro veřejnou správu. Soutěž Effie je nejprestižnější soutěží v oblasti komerčních komunikací, koná se ve více jak třiceti vyspělých zemích světa.

“V ideálním světě, kde lidé jedí zdravě, cvičí, chodí na preventivní prohlídky a nekouří, bychom ušetřili zhruba 70 % všech současných nákladů na péči. Představa, že do takového stavu lidstvo přivede sebelepší kampaň, je samozřejmě utopická. Nám šlo tedy o to přimět alespoň pár procent lidí zamyslet se nad tím, že kdybychom místo následků zdravotních obtíží řešili, jak jim předcházet, ušetřili bychom českému zdravotnictví miliardy korun,“ říká náměstek ředitele VZP pro služby klientům Ivan Duškov. Z reakcí na kampaň, a to nejen odborné lékařské veřejnosti i laické, a právě také marketingových specialistů se právě toto povedlo: „Kampaň velmi dobře rezonovala mezi lidmi a také uspěla v celé řadě soutěží. Včera jsme si další čtyři ocenění odnesli i z pražské Lucerny, kde se konala nejprestižnější akce svého druhu, udělování cen Effie 2023. Toho si pochopitelně velmi vážím a jsem rád, že se nám takového ocenění dostalo.“

Kampaň VZP ČR informovala veřejnost o cenách lékařských výkonů, léčby nebo zdravotnických prostředků prostřednictvím fiktivního e-shopu „Systemshop.cz“ a odhalila také propastný rozdíl mezi náklady na prevenci oproti ceně, kterou vyžaduje často dlouhodobá a komplikovaná léčba.

„V první fázi kampaně jsme upozornili na problém. Veřejnost jsme možná mnohdy šokovali skutečnými náklady na zdravotní výkony, které často šplhají do statisíců korun. Ve druhé fázi jsme nabídli pozitivní řešení, alternativou k zákroku často může být včasná prevence,“ říká Ivan Duškov. Kampaň pracovala s faktem, že v Česku je nejvíc e-shopů na obyvatele v celé Evropě. Právě schopnost a obliba Čechů v nakupování on-line pak posloužily nejen pro první, ale i pro druhou fázi kampaně, kde si uživatelé mohli vybrat mezi možnostmi “Kup později!”, která znázorňovala cenu za zdravotní péči při odkládání prevence, a možností “Kup teď!”, kde si za zlomek ceny mohli “pořídit” preventivní prohlídku.

Každý z klientů VZP navíc má možnost zjistit, kolik za jeho péči pojišťovna uhradila, a to v aplikaci Moje VZP. „Je zřejmé, že kampaň i v rozšíření využívání aplikace sehrála klíčovou roli. Během tří měsíců její intenzivní fáze jsme zaznamenali 2,8 milionu přístupů do aplikace a během této krátké doby nám také přibylo skoro 170 tisíc nových uživatelů,“ uzavírá Ivan Duškov.

Viktorie Plívová
tisková mluvčí

Zdroj: www.vzp.cz

Zadavatel
VZP

VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (zkratkou VZP ČR nebo VZP) je největší zdravotní pojišťovna, která zabezpečuje veřejné zdravotní pojištění a je zřizována státem. Byla zřízena zákonem č. 551/1991 Sb. s účinností od 1. ledna 1992. Podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění pak vede Centrální registr pojištěnců.

Další články od VZP

Průzkum VZP ČR: S délkou praxe spokojenost lékařů klesá, cítí se vyčerpanější a pociťují horší spolupráci s pacienty
VZP

Průzkum VZP ČR: S délkou praxe spokojenost lékařů klesá, cítí se vyčerpanější a pociťují horší spolupráci s pacienty

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s agenturou ppm factum research s.r.o. zrealizovala na jaře průzkum mezi praktickými lékaři pro dospělé a praktickými lékaři pro děti a dorost. Zaměřen byl především na oblast prevence a spolupráci s pacienty i dalšími partnery v systému zdravotnictví.
Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven
VZP

Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na fiktivní web, kde se má příjemce registrovat pro získání finanční odměny. Pojišťovna důrazně varuje před vyplňováním osobních či bankovních údajů do odkazů rozesílaných touto formou.
Zdravotní pojištění na cestách do zahraničí
VZP

Zdravotní pojištění na cestách do zahraničí

Letní prázdniny se blíží a pokud plánujete dovolenou do zahraničí, je důležité zajistit si adekvátní zdravotní pojištění, aby vám byla poskytnuta potřebná péče a abyste byli chráněni před neočekávanými náklady. Je proto dobré si připomenout, na co máte nárok v oblasti zdravotní péče jak v Evropě, tak mimo ni, kdy si vystačíte s průkazem pojištěnce a kdy je dobré se připojistit u některé z komerčních pojišťoven.
VZP dál nabádá k prevenci, navazuje na úspěšný systemshop.cz
VZP

VZP dál nabádá k prevenci, navazuje na úspěšný systemshop.cz

Všeobecná zdravotní pojišťovna spouští 3. června komunikační kampaň, která bude opět zaměřena na důležitost prevence a posílení povědomí o nevyhnutelnosti odpovědného chování každého jednotlivce za své zdraví. K názornosti si vypomůže již známým e-shopem systemshop.cz, na němž zájemci zjistí, kolik stojí zdravotní péče v případě komplikované léčby, nebo si ověří, na jaká preventivní vyšetření mají nárok.
Biologickou léčbu roztroušené sklerózy vloni podstoupilo dvakrát více klientů VZP než před deseti lety
VZP

Biologickou léčbu roztroušené sklerózy vloni podstoupilo dvakrát více klientů VZP než před deseti lety

Více než 2,5 miliardy korun vydala v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR na léčbu svých klientů s roztroušenou sklerózou. Z celkových nákladů bylo 84 % (2,1 mld. Kč) vynaloženo na biologickou léčbu nejtěžších případů.
Dobrá zpráva z oblasti prevence: účast na screeningových programech roste
VZP

Dobrá zpráva z oblasti prevence: účast na screeningových programech roste

Klíčovou roli v úspěšnosti léčby onkologických onemocnění hraje včasný záchyt nemoci. Dobrou zprávou proto je rostoucí počet návštěvníků u všech třech dlouhodobých screeningových onkologických programů. Jejich cílem je odhalit nemoc v raných stádiích, kdy jsou šance na vyléčení pacienta nejvyšší. Statistiku vydává VZP v souvislosti s Českým dnem proti rakovině, který připadá na 15. května a jehož letošní ročník organizátoři zaměřili mj. právě na screeningové programy.
Prevence je pro úspěšnost léčby melanomu důležitá, zdůrazňuje VZP
VZP

Prevence je pro úspěšnost léčby melanomu důležitá, zdůrazňuje VZP

Každý rok přibývá lidí, které postihne zhoubný melanom a kolem 400 z nich na toto onemocnění umírá. Klíčovou roli pro úspěšnou léčbu melanomu hraje prevence, která zahrnuje pravidelnou kontrolu kůže a minimalizaci pobytu na slunci. Příznaky melanomu mohou zahrnovat změny barvy, tvaru nebo velikosti mateřských znamének nebo nové výrůstky na kůži. Tiskovou zprávu vydává VZP v souvislosti s Evropským dnem melanomu 11. května.
VZP nabídne nemocnicím v rámci obnovy smluv zřízení denních stacionářů
VZP

VZP nabídne nemocnicím v rámci obnovy smluv zřízení denních stacionářů

V souvislosti s probíhající obnovou smluv s poskytovateli lůžkové péče zavádí VZP ČR dva nové instituty, a sice denní stacionář interní péče a denní stacionář pediatrické péče. VZP nabídne tyto nové typy ošetřovacího dne především těm poskytovatelům, kteří dlouhodobě vykazují nízkou obložnost dotčených oddělení, tzn. interny a dětského lékařství.
VZP jedná o obnově smluv s nemocnicemi, zohlední regionální potřeby pacientů i moderní trendy v medicíně
VZP

VZP jedná o obnově smluv s nemocnicemi, zohlední regionální potřeby pacientů i moderní trendy v medicíně

Od začátku letošního roku zahájila VZP intenzivní jednání s poskytovateli i zřizovateli nemocnic o obnovení tzv. rámcových smluv. Platnost těch stávajících končí s rokem 2024.
Za léčbu hemofilie zaplatila vloni VZP téměř miliardu korun
VZP

Za léčbu hemofilie zaplatila vloni VZP téměř miliardu korun

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Vloni se s ním léčilo 1326 klientů VZP (dvakrát více mužů). Léčba hemofilie patří k těm nejnákladnějším, VZP za ni v loňském roce zaplatila rekordních 989 milionů korun, o 40 % víc než před pěti lety. V průměru stojí léčba jednoho pacienta 746 tisíc korun ročně. Analýzu vydává pojišťovna v souvislosti s připomenutím Světového dne hemofilie, který připadá na středu 17. dubna.