Pod sluncem bez obav
Venkovní počasí se konečně přehouplo do letních teplot. Co nevidět nastane čas obléct si plavky a vystavit se slunečním paprskům. Právě první opalování ale bývá pro pokožku náročné. Při nesprávné péči může dojít k jejímu spálení, což může způsobit nejedno trápení a urychlit stárnutí kůže. Se správným přístupem a kvalitními produkty však lze takovým problémům snadno předejít.
1. Zvolte správný ochranný faktor
Ačkoliv se to může zdát jako banalita, i při výběru adekvátního ochranného faktoru je dobré mít na paměti několik zásad. Kůže má totiž vlastní ochranné mechanismy, které ji do jisté míry samy brání před škodlivými UV paprsky. Po určitou dobu tak může být vystavena slunci bez rizika spálení. „Abychom zjistili, jak dlouhá tato doba je, musíme nejdříve určit svůj fototyp. Podle něj také zjistíme, jaký ochranný faktor je pro nás ideální a jaký opalovací prostředek zvolit,“ vysvětluje Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.
Čím světlejší typ člověk je, tím vyšší hrozí riziko, že se jeho pokožka spálí. Proto by měl volit silnější ochranný faktor produktu na opalování. Člověk s blonďatými či zrzavými vlasy a modrýma nebo zelenýma očima má ochrannou dobu své kůže pět až deset minut. Možné riziko spálení pokožky hrozí téměř okamžitě. Pro tento fototyp člověka je vhodný přípravek s ochranným faktorem třicet až padesát plus. Naopak od přírody tmavší typy se na slunci mohou zdržet o něco déle a při výběru opalovacího přípravku mohou sáhnout po produktu s nižším ochranným faktorem. Od přírody tmavší pokožka u člověka s černými a tmavými vlasy a hnědýma očima disponuje vlastní ochrannou dobou až půl hodiny a riziko spálení pokožky od slunce nehrozí skoro žádné. Lidé s takovým fototypem by si měli vystačit s produkty s ochranným faktorem deset až patnáct. „V dm se pečlivě věnujeme edukaci našich zákazníků ohledně ochrany před slunečním zářením. Proto nás těší, že sledujeme meziroční nárůst prodeje opalovacích přípravků. V letošním květnu jsme zaznamenali dokonce stoprocentní nárůst v počtu prodaných kusů opalovacích přípravků oproti předchozímu roku. Pravdou je, že roli mohou hrát i loňská covidová opatření, přestože v květnu docházelo k postupnému rozvolňování,“ doplňuje Peroutka.
U dětí je samozřejmě vhodné volit minimálně ochranný faktor třicet. Obzvlášť náchylná je pokožka kojence, která je až desetkrát tenčí než ta dospělého člověka. Vhodné je proto využít produkty na opalování určené přímo pro děti. „Většina takových přípravků je navíc bez parfemace a je obohacená o pečující složky, jako je glycerin nebo vitamín E. Dětem tak zaručují tu nejlepší péči. Alternativou mohou být i speciální produkty určené pro citlivou kůži, které jsou vhodné nejen pro děti, ale i pro lidi trpící sluneční alergií. Vždy je možné vybrat si i z přírodních přípravků,“ přibližuje Peroutka.
2. Nezapomínejte na sílu slunce ani při sportu
Před létem ženy i muži ladí formu na plavkovou sezonu. Většina sportovců se navíc přesouvá z tělocvičny na venkovní hřiště. V zápalu tréninku mohou zapomenout na sílu slunce a odnést si tak bolestivé spálení na místech, kde jim pokožku nezakrývá úbor na cvičení. Pro ochranu sportovců před sluncem existují speciální přípravky, které jsou uzpůsobené pro fyzickou zátěž. Jejich předností je především schopnost lépe odolávat vodě a potu, některé navíc nabízejí také chladivý efekt.
„Přípravky odolné vodě se testují v takzvaném whirlpool-testu. Ten musí potvrdit, že po dvakrát dvaceti minutách strávených ve vodě a stejné době schnutí, bez osušení ručníkem, zůstane minimálně polovina původního ochranného faktoru na pokožce,“ popisuje Peroutka a dodává, že pro docílení původní síly opalovacího přípravku je třeba jeho aplikaci po mytí či koupání zopakovat. Sportovci se nemusejí obávat dlouhého mazání, pro praktičtější aplikaci mohou využít například spreje na opalování.
3. O kůži pečujte i po opalování
Opalováním to nekončí. I při použití správného opalovacího přípravku je delší pobyt na slunci pro pokožku náročný. Důležitá je tak i následná péče. Po večerní hygieně je dobré využít přípravky, které jsou určené k péči po opalování. Ty zajistí lepší regeneraci pokožky. Použitím správné péče se prodlouží opálení a chladivý účinek zmírní podráždění pokožky. Zásadní součástí přípravků po opalování je také hydratační efekt, jenž vrací pokožce vláhu, kterou sluněním ztratila.
„V dm drogerii máme širokou nabídku produktů určených k ochraně před sluncem. Kromě přípravků k péči na a po opalování jsou dostupné například i přípravky vhodné pro samoopalování, dále speciální krémy na obličej a dekolt pro ženy. Důležitou součástí letní výbavy jsou rovněž produkty na ochranu rtů a vlasů, které v našich prodejnách samozřejmě nechybí,“ uzavírá Jiří Peroutka.
Tipy na opalování a ochranu pokožky před sluncem zákazníci naleznou na dm.cz/opalovani. Na stránce se lze seznámit také s kompletní nabídkou opalovacích přípravků.
Zdroj: www.dm.cz