Hlavní město připravuje novelizaci vyhlášek o buskingu a žebrání. Provozovat pouliční uměleckou veřejnou produkci neboli busking bude zcela zakázáno s aktivní i pasivní účastí zvířete. Samotné žebrání za přítomnosti zvířat chtělo vedení Prahy zakázat na celém území hlavního města Prahy, týkat se však bude zřejmě pouze vymezených lokalit.
„Vše, co se vzdáleně přibližuje týrání zvířat je z mého pohledu nepřijatelné. Zneužívat tvora, který se nemůže bránit k vydělávání peněz považuji za nemravnost,“ uvádí primátor Prahy Bohuslav Svoboda.
Zástupci hlavního města Prahy vedeni náměstkem primátora Jiřím Pospíšilem jednali minulý týden s Ministerstvem vnitra ČR ohledně novelizace dvou vyhlášek týkajících se žebrání a buskingu. Hlavní město již dříve požádalo o novelizaci obou vyhlášek. Ministerstvo jakožto gestor vyhlášek, které obce a města vydávají, odeslalo Praze k novelizacím přípis s výhradami, které se nyní projednávaly.
„K první vyhlášce upravující využívání zvířat při buskingu ministerstvo nemá námitky. Při žebrání se zvířaty je situace složitější. Plošný zákaz žebrání se zvířaty by totiž mohl být v rozporu s judikaturou Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva, který vnímá žebrání jako základní lidské právo. Zákaz by se tak mohl týkat zřejmě pouze určitých míst ve městě,“ přiblížil Jiří Pospíšil, náměstek primátora pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata (animal welfare). Konkrétní lokality, kde by zákaz žebrání za přítomnosti zvířat měl platit, aktuálně město projednává, mělo by se však jednat zejména o centrum Prahy, kde je žebrání povoleno.
Navrhované změny cílí na ochranu veřejného pořádku s úmyslem chránit bezpečnost kolemjdoucích osob. Žebrající osoby nezřídka využívají přítomnosti zvířete a dávají najevo nejen nouzi svou, ale i nouzi zvířete, aby vzbudili v kolemjdoucích osobách soucit a získali tak od nich štědřejší pomoc. Chování zvířat není možné předvídat a jejich přítomnost je nutno považovat za vysoce rizikovou s možným následkem zranění.
Při buskingu je tomu obdobně, navíc při provádění umělecké produkce nemůže umělec věnovat zvířeti náležitou pozornost a nepřetržitou kontrolou zabezpečit bezpečnost diváků, jejichž pozornost upoutal, a kteří přirozeně mají tendenci si umělecký zážitek vychutnat bezprostředně z největší možné blízkosti. Umění pak může u publika vyvolávat například hlasité či nenadálé reakce, produkce také často bývá zaznamenávána mobilními telefony za použití blesku, což jsou podněty, na které může zvíře reagovat neočekávaným způsobem. Děti pak mají tendenci zvířata hladit, což může vyvolat u zvířete stresovou situaci, a to může dítě nějakým způsobem ohrozit.
Navrhovaný zákaz přítomnosti zvířete u pouličních produkcí může mít nepřímo i pozitivní efekt ve věci ochrany zvířete, jelikož se množí případy, kdy pouliční umělec cíleně provozuje svou produkci (zejména hudební – hra na harmoniku, housle) za pasívní účasti zvířete.
Obsah novely obou vyhlášek bude projednávat legislativní výbor Zastupitelstva hl. m. Prahy a v říjnu 2024 by je mohli zastupitelé schválit.
Zdroj: praha.eu