Praha··8 min

Praha buduje unikátní síť podpory duševního zdraví

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva

Praha vytvoří vlastní ucelenou síť péče o Pražany v oblasti duševního zdraví. Ambiciózní plán Prahy dnes představila na tiskové konferenci společně s odborníky na duševní zdraví náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija. Dlouhodobě se zhoršující duševní zdraví populace, obzvlášť pak u dětí a dospívajících, které vygradovalo v době pandemie covid-19 a prohlubovalo se i v souvislosti s dalšími událostmi, nelítostně ukazuje také na nedostatečný systém dostupné péče, prevence i osvěty v oblasti duševního zdraví.

Podle posledního šetření Centra primární prevence a pražského magistrátu vykazuje 29 % žáků druhého stupně a středních škol v Praze příznaky vysoké nebo střední míry úzkosti. Přibližně 11 % žáků vykazuje příznaky těžké deprese a dalších 11 % středně těžké deprese. Všichni tito žáci přesahují hodnoty, při kterých je doporučeno vyhledat konzultaci odborníka a další případnou podporu. Praha se rozhodla už nespoléhat na stát a neutěšenou situaci chce vyřešit po svém a vytvořit vlastní ucelenou síť péče o Pražany.

„Statistiky a data jsou opravdu alarmující, vždyť například u dětí ve věku 15 až 19 let je třetí hlavní příčinou úmrtí sebevražda. Tomu přece nemůžeme nečinně přihlížet! Zcela zásadní je včasné poskytnutí intervencí a cílené odborné psychosociální pomoci. Pro nedostatek odborníků je ale nezbytná provázanost a koordinace všech organizací, které poskytují tyto služby. Systém dostupné pomoci je teď velmi nepřehledný, roztříštěný a navíc nehospodárný. Věřím, že transformací, kterou právě zahajujeme, zhruba do dvou let v Praze nastavíme modelový systém péče o duševní zdraví i pro ostatní kraje,“ říká na úvod Alexandra Udženija, která zdůraznila, že péče o duševní zdraví Pražanů je její prioritou.

Klíčovou fází bude transformace Metropolitního zdravotnického servisu a Domu tří přání do zcela nové organizace, která bude zajišťovat a koordinovat odborné krizové služby pro děti a rodiny ohrožené psychosociálními problémy. Tento krok umožní efektivnější využívání zdrojů, lepší dostupnost služeb a rychlejší reakci na potřeby Pražanů v nesnázích. Plán zahrnuje také rozvoj nových služeb, jako je unikátní Centrum duševního zdraví pro těhotné ženy a ženy po porodu, které tu vznikne jako první v republice, denní stacionáře pro děti s ADHD a úzkostnými poruchami, ambulance s rozšířenou péčí pro děti a adolescenty. „Nestavíme ale na zelené louce, protože organizace Dům tří přání už dvacet let komplexně pomáhá dětem a jejich rodinám a ve svých pěti centrech jen v minulém roce pomohli 847 dětí a jejich rodinám v tíživých životních situacích,“ říká Udženija.

Ředitelkou organizace se stala PhDr. Markéta Školoudová, která se celý svůj profesní život zabývá touto problematikou. „Věřím, že integrací služeb a vytvořením jednotného systému pomoci dokážeme zajistit, že každý, kdo potřebuje podporu, bude vyslyšen. Zároveň se ale chceme věnovat prevenci, včasnému záchytu a destigmatizaci duševních onemocnění. Aby těch, kteří budou potřebovat akutní péči, tolik nepřibývalo a byly dostatečné kapacity pro ty, kteří potřebují léčbu,“ říká ředitelka Školoudová.

V rámci transformace budou vznikat i zcela nové a v republice unikátní služby. Na konferenci proto Antonín Šebela, vedoucí výzkumného centra Národního ústavu duševního zdraví, představil novou službu pro těhotné ženy a ženy po porodu, které se potýkají s duševními problémy. Tyto ambulance budou pod jeho garancí otevřeny ještě letos na podzim v Poliklinice na Zeleném pruhu. „Toto centrum nabídne nejen specializovanou péči, ale také jedinečnou službu hlídání novorozenců a kojenců, což umožní matkám či oběma rodičům plně se soustředit na terapii. Tímto přístupem otevíráme novou kapitolu v péči o duševní zdraví,“ dodává Šebela.

„Jsem rád, že dochází k dalšímu rozvoji psychosociální pomoci i pro studenty a pro pedagogy. Žijeme v době plné změn a zvratů. Krize, ať už osobní anebo v rámci systému, je normální reakcí na aktuální nenormální situaci. Krize jako taková je ohrožením, avšak je i příležitostí a v případě hl. m. Prahy je příležitostí dobře provázat služby spojené s podporou psychického zdraví a odolnosti. Zvládat krizi není schopnost, ale dovednost, a proto jsem rád, že provázání systému podpory duševního zdraví přispěje k tomu, aby si nejen naše děti, ale také naši pedagogové mohli tuto dovednost osvojit,“ říká Antonín Klecanda, radní hl. m. Prahy pro oblast školství, sportu a volného času.

Nově vzniklá organizace bude také úzce spolupracovat s Centrem sociálních služeb Praha. „Propojit tyto naše organizace mi dává velkou logiku a smysl. Naše Centrum sociálních služeb má pod sebou například RIAPS, Intervenční centrum nebo Centrum primární prevence, které kromě jiného už od roku 2016 provádí šetření na pražských základních a středních školách a na jejichž datech můžeme velice dobře sledovat a plánovat péči o duševní zdraví mladých lidí,“ říká náměstkyně Udženija.

Cílem transformace je posílit systém péče o duševní zdraví v Praze, zlepšit dostupnost a kvalitu služeb a reagovat na narůstající potřeby občanů v důsledku sociálních a zdravotních krizí. Transformace směřuje k vytvoření efektivního a udržitelného systému, který bude schopen poskytovat komplexní podporu všem potřebným, ale také pediatrům, pedopsychologům, pedagogům či sociálním pracovníkům a dalším odborníkům.

Hlavní cíle transformace Metropolitního zdravotnického servisu:

  • Zajištění komplexní, moderní a dostupné péče o duševní zdraví Pražanů, zejména dětí a mladistvých, včetně podpory rozvoje vzniku nových center duševního zdraví, a vytvoření skutečně efektivního systému odborných krizových služeb pro děti, mládež a rodiny v psycho-sociálních problémech.
  • Organizace bude zastřešovat odborné krizové služby pro děti a rodiny ohrožené psychosociálními problémy, pod které spadá oblast duševního zdraví, krizové situace, ohrožení dítěte v důsledku např těžkých rodinných konfliktů, týrání, zneužívání, atd.
  • Smyslem je lepší a účinnější provazování, síťování, koordinace a realizace systému pomoci a podpory pro oblast péče o duševní zdraví dětí a adolescentů na území hlavního města Prahy, a tím zlepšení situace v oblasti duševního zdraví dětí a adolescentů, systematické budováním pilíře sítě komunitní péče, která by skrze multidisciplinární týmy poskytovala zdravotně sociální intervenci, a to také v přirozeném prostředí klientů, zlepšení dostupnosti v poskytování odborných služeb prostřednictvím preventivních aktivit (primární a sekundární prevence), které významným způsobem napomohou včasnému záchytu projevů duševních nemocí.
  • Rovněž tato organizace do dvou let vytvoří Ucelený systém krizové pomoci pro hlavní město Prahu a tím by měl být dokončen Strategický záměr na vytvoření funkční, efektivní a dostupné sítě pro zajištění komplexní podpory v oblasti psychosociálních služeb pro všechny Pražany.

Zdroj: www.praha.eu

Další články

Další články od Praha

Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Stavba Definitivního uzávěru plavebního kanálu Troja vstoupila do své druhé fáze, při které je nutné uzavření a vypuštění plavebního kanálu. Městská společnost Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v úzké spolupráci s Povodím Vltavy koordinují připravované vypuštění plavebního kanálu, které se uskuteční podle platných předpisů, dohodnutých podmínek a za stálého ekologického dozoru. Už od 1. listopadu 2024 je trojský plavební kanál uzavřen na šest měsíců pro lodní dopravu.
| Praha
Praha bude opět patřit oslavám 17. listopadu, v centru města budou platit dopravní omezení

Praha bude opět patřit oslavám 17. listopadu, v centru města budou platit dopravní omezení

Při příležitosti státního svátku, Dne boje za svobodu a demokracii, se v neděli 17. listopadu 2024 budou konat na řadě míst v metropoli akce a veřejná shromáždění. Zavedena tak budou dopravní opatření pro tramvajovou i automobilovou dopravu, která se budou týkat především oblasti kolem Národní třídy a Václavského náměstí.
| Praha
Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

V pondělí ráno se na náměstí Republiky objevila hromada přibližně čtyř tun oblečení. Ta má upozornit na textilní odpad, kterým se musí všechna města vyrovnat. Od roku 2025 čekají nové povinnosti obce v rámci zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu. Právě předchází vzniku textilního odpadu i nakládání s ním se týká dnešní konference Cirkulární města a byznys 3: Města jako šatníky co praskají ve švech v Kampusu Hybernská. Pořádá ji hlavní město společně s Pražským inovačním institutem (PII).
| Praha
Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Hlavní město schválilo klíčový dokument k dalšímu rozvoji cyklistiky na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras schválený v roce 2022. Plán definuje konkrétní úseky nadřazených cyklotras určené k přednostní přípravě s ohledem na dostupné prostředky a přínos jednotlivých úseků. Aktualizace systému cyklotras pak reflektuje změny na území jednotlivých městských částí a též vyšší prioritu chráněných a zklidněných cyklotras v dalším plánování.
| Praha
Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠S rozlohou 895 hektarů tvoří historické centrum Prahy největší památkovou rezervaci v České republice a jednu z největších na světě. Od roku 1992 je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO, což přináší prestiž a zájem turistů, ale také určité závazky a výzvy. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracoval novou studii, která se stane důležitým dokumentem při rozhodování o budoucí podobě této cenné části hlavního města. Studii v srpnu 2024 schválil magistrátní odbor územního rozvoje a dnes ji odsouhlasila Rada hl. m. Prahy.
| Praha
Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Držitelem ceny Adapterra Awards pro nejlepší projekt, který připravuje Prahu na změnu klimatu, se stal Pavilon environmentálních studií České zemědělské univerzity. Budova propojuje prostor pro vzdělávání a výzkum s ekologicky šetrnou výstavbou veřejných budov. Hlavní výsadou budovy je fasáda s celkem 12 300 rostlinami.
| Praha
Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy dlouhodobě hledá úspory v energetice a pomáhá naplňovat Klimatický plán hl. m. Prahy. Na základě rozhodnutí primátora Bohuslava Svobody pravidelně pořádá meetingy se zástupci městských částí, kterým pomáhá s úsporami. Na posledním meetingu se řešilo například téma úspor při rekonstrukci památkových objektů v centru města. Pro ty se nyní připravuje obecná metodika, která má urychlit povolovací procesy.
| Praha
Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Cesta primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody po jednotlivých městských částech pokračovala návštěvou MČ Praha–Koloděje. Prohlédl si nově otevřenou okružní křižovatku ulic K Běchovicím a V Lipách, seznámil se s plány na rozšíření zdejší základní školy a zajímal se také o koordinaci staveb dešťové a splaškové kanalizace.
| Praha
Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Stavba nové tělocvičny a jídelny Gymnázia Na Zatlance byla ve středu slavnostně zahájena poklepáním na základní kámen. Nová budova o třech nadzemních podlažích vznikne v prostorách vnitřního dvora školy. Jídelna i tělocvična budou umístěné v jednom objektu a s budovou gymnázia budou propojeny pomocí spojovacího krčku. Stavební práce by měly trvat přibližně dva roky.
| Praha
Pravidelná zkouška sirén

Pravidelná zkouška sirén

Dnes, ve středu 6. listopadu 2024, se uskuteční na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin. Na území hlavního města Prahy budou před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.
| Praha