Ministerstvo průmyslu a obchodu··5 min

Podpora digitalizace, výzkumu a inovací. Ve dvou výzvách MPO je pro podnikatele připraveno 1,1 miliardy korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Modernizace technologií, posílení kybernetické bezpečnosti, propojení informačních systémů, pokrytí nákladů na software a hardware nebo podpora užší spolupráce s výzkumnými organizacemi. Ministerstvo průmyslu a ochodu (MPO) připravilo pro malé a střední podniky dvě nové výzvy: Digitální podnik a Technologické platformy, které firmám pomohou rozvíjet nové technologií a digitalizovat vnitřní procesy. Z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) je celkově připraveno 1,1 miliardy korun. Žádosti bude možné podávat prostřednictvím portálu ISKP2021+.

„Přechod na digitální ekonomiku přináší pro malé a střední podniky významné příležitosti, které pro ně však může být složité naplno využívat kvůli nutnosti vysokých investic do pokročilých technologií, automatizace a robotizace. S tím jim chceme pomoci, a proto jsme připravili dvě nové výzvy z OP TAK,“ říkáministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Jedná se například o investice do posílení kybernetické bezpečnosti, školení a certifikace v oblastech IT, modernizaci logistických a skladových technologií nebo rozvoj spolupráce mezi podniky a výzkumnými organizacemi prostřednictvím konzultací s experty.“

Digitální podnik

Výzva se zaměřuje na podporu digitalizace a zavádění pokročilých nevýrobních digitálních technologií v malých a středních podnicích. Podpora cílí především na modernizaci logistických a skladových technologií, posílení kybernetické bezpečnosti, školení a certifikace v oblastech IT a vylepšení propojení interních systémů a zařízení v rámci firmy pro efektivní komunikaci a sdílení dat.

„Reagujeme na současný technologický vývoj a potřeby firem investovat do digitálních technologií a služeb. Pomocí této výzvy mohou firmy zvýšit svoji produktivitu, snížit provozní náklady a lépe sbírat a analyzovat data,“ dodává vrchní ředitel fondů Evropské unie Marian Piecha.

O podporu mohou žádat malé a střední podniky. Výše podpory bude poskytována podle regionální mapy podpory. Celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši 2,5 milionů korun a maximálně 50 milionů korun.

Žádosti mohou podnikatelé podávat od15. července 2024 do 31. března 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Celková alokace z OP TAK je 1 miliarda korun.

Více informací najdete na tomto odkazu.

Technologické platformy

Tato výzva je zaměřena na podporu rozvoje technologických platforem, které propojují veřejný a soukromý sektor ve výzkumu, vývoji a inovacích v oblastech klíčových pro podnikatelskou sféru. Pro zvýšení spolupráce mezi podniky a výzkumnými organizacemi je v rámci této výzvy možné žádat o podporu na financování nákladů na hardware, software, služby poradců, expertů, studie, semináře, konference nebo marketing a propagaci.

„Výzva má za cíl podpořit urychlení digitální a zelené transformace prostřednictvím podpory koordinačních aktivit technologických platforem, zejména při tvorbě strategií a inovací, které umožní podnikům lépe reagovat na společné výzvy a potřeby v oblasti moderních technologií,“ říká vrchní ředitel fondů Evropské unie Marian Piecha.

O podporu mohou žádat malé, střední i velké podniky. Výše podpory činí 75 % z prokázaných způsobilých výdajů, a to bez ohledu na typ subjektu. Celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši 2 milionů korun a maximálně do výše 10 milionů korun.

Podnikatelé mohou žádosti podávat od 15. července 2024 do 11. listopadu 2024 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Celková alokace z OP TAK je 100 milionů korun.

Více informací najdete na tomto odkazu.

Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.

OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídícím orgánem je sekce fondů Evropské unie na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Zdroj: www.mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Vývoj v oblasti malých reaktorů. ČEZ naváže strategickou spolupráci s Rolls-Royce SMR

Vývoj v oblasti malých reaktorů. ČEZ naváže strategickou spolupráci s Rolls-Royce SMR

Vláda České republiky pokračuje v rozvoji české energetiky a posilování energetické bezpečnosti. Po rozhodnutí o preferovaném dodavateli výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Jaderné elektrárny Dukovany a ukotvení závazných opcí pro nové bloky na Temelíně zahajuje spolu s ČEZ přípravu výstavby malých modulárních reaktorů (SMR). Projekt pomůže s modernizací české energetiky a otevře nové příležitosti pro domácí průmysl.
Česko podalo další žádost o platbu v rámci Národního plánu obnovy

Česko podalo další žádost o platbu v rámci Národního plánu obnovy

Česká republika podala v pondělí třetí žádost o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Prostřednictvím Národního plánu obnovy (NPO) tak může získat dalších 42,7 miliardy korun ve formě grantů a více než 4,8 miliardy korun ve formě půjčky.
Obnova dodávek elektrické energie po povodni

Obnova dodávek elektrické energie po povodni

Extrémní počasí vedlo v některých místech vést k vynucenému přerušení dodávek elektrické energie. Jejich bezpečné obnovení vyžaduje pečlivý postup a důkladnou kontrolu všech prvků distribuční sítě pro zajištění jejich následného bezpečného provozu. Proto vám děkujeme za opatrnost a trpělivost. Společně to zvládneme!
Malým a středním podnikům pomůže s financováním nová digitální platforma

Malým a středním podnikům pomůže s financováním nová digitální platforma

Vytvořit celoevropskou digitální platformu a umožnit malým a středním podnikům získat kapitál pro jejich rozvoj je hlavním cílem projektu podpořeného z Národního plánu obnovy (NPO). A to na Evropském blockchainu European Blockchain Services Infrastructure (EBSI), tedy pomocí technologie, která zabezpečuje sledování transakcí v digitálním světě. Na přípravě a testování platformy pracuje pět vysokých škol v čele s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT), 10 partnerských společností a zájem už vyjádřilo více než 210 malých a středních podniků napříč Evropskou unií (EU). Platforma pomůže malým a středním podnikům zjednodušit přístup k financování zejména jejich digitální a zelené tranzice a nabídne investorům možnost bezpečně do těchto podniků investovat. Projekt se zcela vyhýbá kryptoměnám a zaměřuje se výhradně na decentralizované technologie (DLT).
V Česku vznikne největší technologický hub ve střední a východní Evropě

V Česku vznikne největší technologický hub ve střední a východní Evropě

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a společnost České Radiokomunikace (CRA) podepsaly memorandum o porozumění, jehož cílem je spolupracovat na výstavbě datového centra CRA Zbraslav. Tento projekt má ambici stát se největším technologickým hubem ve střední a východní Evropě, který výrazně posílí digitální infrastrukturu a inovace v České republice. Díky projektu se počítá s investicemi do rozvoje AI technologií a služeb, které vyžadují velký výpočetní výkon, či s investicemi na digitalizaci firem i státní správy.
Stát představil první studie pro Strategický podnikatelský park u Dolní Lutyně. Projekt přinese vyšší platy a růst HDP

Stát představil první studie pro Strategický podnikatelský park u Dolní Lutyně. Projekt přinese vyšší platy a růst HDP

Nárůst HDP o 221,9 mld. Kč, o 50 – 80 % vyšší mzdové ohodnocení v porovnání s aktuální mzdovou úrovní v regionu, 52,4 mld Kč do veřejných rozpočtů a 902 mil. Kč do rozpočtu Dolní Lutyně nebo vyhodnocení, že realizace záměru nezhorší povodňová situace v okolních obcích. To jsou jedny ze základních zjištění dnes představené dopadové studie a studie záplavového území zadaných Státní investiční a rozvojovou společností v rámci prověření lokality Dolní Lutyně pro realizaci Strategického podnikatelského parku.
Ministr Síkela v dopise upozornil na alternativu v případě přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu

Ministr Síkela v dopise upozornil na alternativu v případě přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zaslal dopis adresovaný Evropské komisařce pro energetiku Kadri Simsonové, ve kterém se zaměřuje na budoucnost dodávek plynu v Evropě. Reaguje tak na situaci, kdy na konci tohoto roku vyprší platnost rusko-ukrajinské dohody o přepravě plynu. V tuto chvíli přitom nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k jejímu prodloužení. Ministr Síkela v tomto kontextu upozorňuje na kapacitu české přepravní soustavy, která je dostatečná pro nahrazení aktuálního objemu tranzitu přes Ukrajinu. Její využití by Evropě zásadně pomohlo v našem úsilí dále snížit dodávky energetických surovin z Ruska.
Jak na sdílení energií? Poradí desatero ke komunitní energetice

Jak na sdílení energií? Poradí desatero ke komunitní energetice

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů energie desatero ke sdílení elektřiny. Jednoduchý přehled poradí, jak se sdílením začít, na co si dát pozor a na koho se obrátit. Resort také vydal e-book ke komunitní energetice, který domácnosti a firmy detailně provede celým procesem sdílení. Společně s novým webem www.jaksdiletenergii.cz, více než stovkou energetických poradců a informační linkou 1212, tvoří rozsáhlou Energetickou poradenskou síť, která zájemcům poradí jak v oblasti komunitní energetiky, tak energetických úspor, ale také třeba s výběrem nových fotovoltaických panelů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem

Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem

Významná tchajwanská podnikatelská delegace navštívila v posledním srpnovém týdnu Česko. Jedná se o další důležitý krok k posílení vzájemné spolupráce a rozvoji polovodičového sektoru v Česku, která spočívá v podpoře výzkumu a vývoje a investic
Končí možnost platby kolky: Využít či odprodat je můžete už jen do konce roku 2024

Končí možnost platby kolky: Využít či odprodat je můžete už jen do konce roku 2024

Od 1. ledna 2025 již nebude možné hradit správní poplatky prostřednictvím kolkových známek. Tyto poplatky bude možné platit pouze bankovním převodem nebo pomocí QR kódu. Pokud jste byli zvyklí platit kolky, nezapomeňte, že využít nebo odprodat je bude možné jen do konce tohoto roku, tedy do 31. prosince 2024.