Počet datových schránek fyzických osob dosáhl 800 tisíc

|

Dne 26. září 2023 byla v Informačním systému datových schránek (ISDS) založena datová schránka fyzické osoby s pořadovým číslem 800 000. Tato událost potvrzuje neustále rostoucí význam a popularitu datových schránek mezi občany v České republice.

Významným indikátorem rostoucí popularity datových schránek je také fakt, že za 9 měsíců roku 2023 prošlo ISDS již přes 100 milionů datových zpráv. To jasně svědčí o tom, že datové schránky se stávají nedílnou součástí komunikace mezi občany a veřejnou správou.

Informační systém datových schránek funguje v České republice od 1. července 2009 a od té doby přináší stále rostoucímu počtu uživatelů bezpečnou a pohodlnou komunikaci, ušetřené peníze a čas. Za dobu jeho fungování bylo zřízeno přes 4 mil. datových schránek jak pro právnické, tak pro fyzické osoby, z toho aktivních je 3,5 mil. Meziročně počet datových zpráv neustále roste, v letošním roce Česká pošta eviduje nárůst oproti loňskému o 10 %. Celkem již systémem prošlo téměř 1,2 miliardy zpráv.

Datové schránky fyzických osob mohou být zřízeny na žádost jak českým občanům, tak cizincům, poskytují bezpečný a efektivní způsob komunikace s veřejnou správou. Tato možnost zřídit datovou schránku online, osobně na Czech POINTu na pobočkách České pošty nebo písemně, dává občanům širokou škálu možností, jak snadno přistupovat ke svým důležitým dokumentům a komunikovat s úřady. Česká pošta se v rámci své transformace chce více zaměřit na to, aby se stala kontaktním místem mezi občanem a státem.

PODCAST:

12. 10. 2023 - Ivo Vysoudil, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 338kB)

Zdroj: www.ceskaposta.cz

Česká pošta

Aršík ke 125. výročí narození českého polárníka

Portrét polárníka je hlavním motivem známky nového příležitostného poštovního aršíku František Běhounek, který Česká pošta uvede do prodeje ve středu 18. října. Nominální hodnota známky je 72 Kč. Autorem výtvarného návrhu emise je Milan Bauer a rytinu připravil Václav Fajt. Od Běhounkova narození uplyne 125 let.

Česká pošta

Známka k výročí nejstarší moravské univerzity

Ve středu 18. října uvede Česká pošta do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku Univerzita Palackého v Olomouci, od jejíhož založení letos uplyne 450 let a je tak nejstarší univerzitou na Moravě a druhou nejstarší v Česku. Grafický návrh známky připravil akvarelem Josef Dudek.