Lékaři bez hranic··8 min

Otevřený dopis prezidentky Lékařů bez hranic evropským lídrům: Evropské vlády přiživují libyjský obchod s utrpením

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva

Níže přikládáme otevřený dopis prezidentky Lékařů bez hranic Joanne Liu adresovaný představitelům evropských vlád o situaci lidí na útěku v Libyi, v tamních detenčních zařízeních a podílu evropské politiky na jejich utrpení.

Česká kancelář dnes tento dopis zaslala také českému premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi.

„Lékaři bez hranic se rozhodli oslovit vedoucí představitele EU a jejích členských států formou otevřeného dopisu, jelikož přímo v Libyi a jejích detenčních centrech působíme a jsme každý den svědky násilí a strašlivých životních podmínek, ve kterých musejí lidé přežívat. Někdo možná může oslavovat částečné uzavření středomořské migrační cesty, ale my jako humanitární a zdravotnická organizace nemůžeme mlčet k lidskému utrpení, které je toho důsledkem,“ vysvětluje Pavel Gruber, ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic.

Lidé na útěku v Libyi čelí násilí a zneužívání – ať už únosům kvůli výkupnému, nucené práci, sexuálnímu násilí či vynucené prostituci. Mnozí jsou drženi v zajetí, přičemž nevědí na jak dlouho. Přežívají v otřesných podmínkách bez možnosti dožadovat se svých práv, bez kontaktu s vnějším světem.

„S lidmi je zacházeno jako s pouhým zbožím určeným k vykořisťování. Jsou vměstnáni do tmavých, špinavých, nevětraných místností a žijí jeden na druhém. Muži nám vyprávěli, jak jsou ve skupinách nuceni běhat nazí po dvoře, dokud nezkolabují vyčerpáním. Ženy jsou znásilňovány a poté nuceny volat svým rodinám s žádostí o zaslání peněz, aby si zaplatily propuštění,“ popisuje v dopise Joanne Liu.

Mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic dále upozorňuje, že evropské financování, v zaslepené jednostranné snaze udržet lidi mimo Evropu, pomáhá bránit lodím s uprchlíky vyplouvat z libyjských vod. Tato politika však zároveň pomáhá přiživovat zločinecký systém zneužívání lidí.

„Namísto toho, aby konfrontovali začarovaný kruh, který vytváří jejich vlastní politika, se politici skrývají za nepodložená obvinění nevládních organizací a jednotlivců, již se pokoušejí pomáhat lidem v zoufalých situacích. Na Lékaře bez hranic během pátracích a záchranných operací na moři střílela libyjská pobřežní hlídka financovaná Evropou a opakovaně bývají obviňováni ze spolupráce s pašeráky. Kdo se tady ale spolčil s kriminálníky? Ti, kdo zachraňují lidské životy, nebo ti, již umožňují, aby lidé byli považováni za zboží určené k obchodování?“ dodává.

Plné znění otevřeného dopisu zaslaného českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi:

Vážený pane premiére,

to, co prožívají migranti a uprchlíci v Libyi, by mělo šokovat kolektivní svědomí občanů Evropy a jimi zvolených lídrů.

Evropské financování, v zaslepené jednostranné snaze udržet lidi mimo Evropu, pomáhá bránit lodím vyplouvat z libyjských vod. Tato politika však zároveň pomáhá přiživovat zločinecký systém zneužívání lidí.

Podstata zadržování migrantů a uprchlíků v Libyi je prohnilá do morku kosti. Musí být pojmenována pravým jménem: je to prosperující podnikání s únosy, mučením a vydíráním. Evropské vlády se rozhodly v této situaci sevřít lidi. Lidé ale nemohou být posláni zpět do Libye, ani tam být zadržováni.

Lékaři bez hranic pomáhají lidem v libyjských detenčních centrech v Tripolisu už přes rok. Byli přitom přímými svědky svévolného zadržování, vydírání, fyzického zneužívání a odpírání základních služeb. Tím vším muži, ženy a děti v těchto centrech trpí.

V minulém týdnu jsem navštívila několik oficiálních detenčních center a je jasné, že jsou pouhou špičkou ledovce.

S lidmi je zacházeno jako s pouhým zbožím určeným k vykořisťování. Jsou vměstnáni do tmavých, špinavých, nevětraných místností a žijí jeden na druhém. Muži nám vyprávěli, jak jsou ve skupinách nuceni běhat nazí po dvoře, dokud nezkolabují vyčerpáním. Ženy jsou znásilňovány a poté nuceny volat svým rodinám s žádostí o zaslání peněz, aby si zaplatily propuštění. Všichni lidé, které jsem potkala, měli slzy v očích a neustále žádali, aby se dostali ven. Jejich zoufalství je zdrcující.

Někteří velebí nižší počet lidí, již vyplouvají z libyjských břehů, jako úspěch v prevenci tonutí lidí na moři a rozbíjení pašeráckých sítí.

Se znalostí toho, co se děje v Libyi, je ovšem označování tohoto vývoje úspěchem čisté pokrytectví. V nejlepším případě. V nejhorším případě představuje cynickou spoluúčast na organizovaném obchodu, ve kterém se z lidí stává prodejní zboží v rukou pašeráků.

Lidé uvěznění v těchto hrůzostrašných podmínkách v Libyi, které jsou velmi dobře zdokumentovány, potřebují mít možnost dostat se ven. Mají mít přístup k ochraně, azylu a lepší přístup k procesu dobrovolného návratu domů. Mají mít možnost utéct do bezpečí prostřednictvím bezpečných a legálních cest, ke kterým měl doposud přístup pouze zlomek lidí.

Strašlivé násilí, které je na nich pácháno, musí skončit. Je třeba respektovat jejich lidská práva, včetně přístupu k dostatečnému množství potravin, vody a zdravotní péče.

Navzdory prohlášením vlád o nutnosti zlepšení životních podmínek těchto lidí, se to neděje.

Namísto toho, aby konfrontovali začarovaný kruh, který vytváří jejich vlastní politika, se politici skrývají za nepodložená obvinění nevládních organizací a jednotlivců, již se pokoušejí pomáhat lidem v zoufalých situacích. Na Lékaře bez hranic během pátracích a záchranných operací na moři střílela libyjská pobřežní hlídka financovaná Evropou a opakovaně bývají obviňováni ze spolupráce s pašeráky. Kdo se tady ale spolčil s kriminálníky? Ti, kdo zachraňují lidské životy, nebo ti, již umožňují, aby lidé byli považováni za zboží určené k obchodování?

Libye je jen poslední a extrémní příklad evropské migrační politiky, která sahá několik let zpátky, a jejímž primárním cílem je vytlačit lidi z dohledu. Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem z roku 2016, situace v Řecku, ve Francii a na Balkáně i za jeho hranicemi, jsou důkazy trendu uzavírání hranic a zatlačování lidí za ně.

Důsledkem je, že lidé usilující o bezpečné a legální způsoby příchodu do Evropy, nemají volby. Což je vhání do pašeráckých sítí, o jejichž zlikvidování evropští vůdci podle svých slov usilují. Bezpečné a legální cesty překračování hranic jsou jediným způsobem, jak eliminovat zvrácené pobídky, které umožňují pašerákům a převaděčům prosperovat, a zároveň to pomůže kontrolovat hranice.

Nemůžeme říci, že jsme nevěděli, co se děje. Využívání bídy a strašné utrpení těch, kdož jsou v zajetí, musí skončit.

Jsou evropské vlády ochotny, ve snaze zastavit proud lidí, zaplatit cenu v podobě umožnění zatlačování lidí tam, kde budou prostřednictvím kriminálních aktivit znásilňováni, mučeni a podrobeni otroctví?

Dr. Joanne Liu Mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic / Médecins Sans Frontières

Dopis je adresován všem představitelům evropských vlád

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic