Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

OTE a Ministerstvo průmyslu a obchodu oznamují zavedení 15minutové zúčtovací a obchodní periody v České republice

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Důležitý milník v rámci tranzice energetického trhu a současně v posílení rozvoje mezinárodního přeshraničního obchodování. OTE, a.s. (OTE, operátor trhu) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) oznamují zavedení 15minutové zúčtovací a obchodní periody v České republice ode dne dodávky 1. července 2024.

„Jedná se o další ze série opatření, jejichž cílem je modernizace naší energetiky. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, jako je slunce nebo vítr, se mění častěji, než jsme byli zvyklí u jiných zdrojů. Zkrácení zúčtovací a obchodní periody na to reaguje a umožní jak účastníkům trhu, tak i koncovým spotřebitelům efektivněji reagovat na vývoj na trhu. Opatření tedy dá zákazníkům možnost snížit jejich výdaje za elektřinu," říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Zkrácení zúčtovací a obchodní periody z 60 minut na 15 minut přináší řadu výhod včetně zvýšené flexibility, která umožňuje účastníkům trhu lépe reagovat na změny v nabídce a poptávce, což přispívá k optimalizaci obchodních strategií, dále přesnějšího analyzování spotřeby a výroby elektřiny a zlepšení integrace obnovitelných zdrojů energie. Zavedení zkrácené zúčtovací a obchodní periody je také v souladu s evropskou legislativou a standardy, které směřují k harmonizaci energetických trhů napříč Evropou. Spolu s touto změnou operátor trhu inovoval tržní platformy a rozšířil možnosti obchodování na jím organizovaných krátkodobých trzích s elektřinou zavedením obchodování prostřednictvím celoevropských vnitrodenních aukcí. Obchodování na těchto platformách umožňuje rozvíjet obchodní strategie a přinášet další benefity konečným zákazníkům na trhu s elektřinou v České republice.

„Zavedení 15minutové zúčtovací a obchodní periody je výsledkem nejen naší intenzivní spolupráce, ale i příprav všech zúčastněných stran. Tento krok nám umožní lépe reagovat na dynamické změny na trhu a přispěje k vyšší stabilitě a efektivitě energetického systému. Jsme hrdí na to, že můžeme přinést inovace, které budou mít pozitivní dopad na celý trh a koncové spotřebitele,“ říkáMichal Puchel, předseda představenstva OTE, a.s.

Jedná se o jednu z největších změn na trhu s elektřinou v ČR od počátku úspěšné liberalizace trhu s elektřinou v roce 2005, kdy si poprvé mohl konečný zákazník zvolit svého dodavatele elektřiny. Operátor trhu této věnoval více než tři roky intenzivní práce, kdy díky novému technickému řešení zvládl tuto změnu nasadit do klíčových procesů elektroenergetiky a zároveň poskytoval podporu účastníkům trhu s elektřinou k přípravě na tuto změnu. Obdobné dopady tato změna měla i pro účastníky trhu, kteří nejen museli upravovat své systémy, ale museli provést i související úpravu dat, která si v rámci trhu s operátorem trhu a přes jeho centrální informační systém vyměňují.

OTE, a.s.

Akciová společnost OTE, a. s., (OTE, operátor trhu) byla založena v roce 2001. Na trhu s elektřinou v ČR působí od roku 2002 a na trhu s plynem od roku 2010. OTE je poskytovatelem komplexních služeb jednotlivým účastníkům trhu s elektřinou a plynem.

Podle §20a zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon) v platném znění, je OTE držitelem licence na činnosti operátora trhu, která zahrnuje trh s elektřinou a plynem v ČR. Energetickým regulačním úřadem je ustanoven Nominovaným organizátorem trhu s elektřinou (NEMO), který zajišťuje jednotné propojení denních a vnitrodenních trhů. Podle zákona č. 383/2012 Sb., podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů působí dále OTE jako Národní správce rejstříku obchodování s povolenkami.

Jako operátor trhu a nominovaný organizátor trhu s elektřinou zajišťuje OTE mimo jiné organizaci obchodování na denním, vnitrodenním trhu s elektřinou a na vnitrodenním trhu s plynem v České republice a v této činností se spolupodílí na organizaci jednotného unijního strhu s elektřinou. OTE dále provádí zúčtování a finanční vypořádání odchylek mezi smluvními a skutečnými hodnotami dodávek a odběrů elektřiny a plynu a zajišťuje administrativní změnu dodavatele obou komodit. Účastníkům trhu s elektřinou a plynem v ČR dále poskytuje nepřetržité zpracování a výměnu dat a podklady pro jejich činnost na trhu s elektřinou a trhu s plynem a provádí reporting obchodních dat z krátkodobých trhů OTE do databáze Agentury pro spolupráci energetických úřadů (ACER).

Jménem České republiky a na její účet dodává OTE subjektům zúčtování nebo od nich odebírá za úplatu plyn při přijímání nebo poskytování mezinárodní pomoci v plynárenství, administruje a vyplácí úhradu vyrovnávací platby podle zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice. Je zodpovědný za administraci systému pro vyplácení podpory podporovaných zdrojů energie, vydává a eviduje záruky původu energie a vede evidenci plnění využití obnovitelných zdrojů v dopravě a zajišťuje mnoho dalších činností přispívajících k rozvoji energetického sektoru v České republice a Evropě.

Více informací naleznete na www.ote-cr.cz.

Zdroj: www.mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Vývoj v oblasti malých reaktorů. ČEZ naváže strategickou spolupráci s Rolls-Royce SMR

Vývoj v oblasti malých reaktorů. ČEZ naváže strategickou spolupráci s Rolls-Royce SMR

Vláda České republiky pokračuje v rozvoji české energetiky a posilování energetické bezpečnosti. Po rozhodnutí o preferovaném dodavateli výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Jaderné elektrárny Dukovany a ukotvení závazných opcí pro nové bloky na Temelíně zahajuje spolu s ČEZ přípravu výstavby malých modulárních reaktorů (SMR). Projekt pomůže s modernizací české energetiky a otevře nové příležitosti pro domácí průmysl.
Česko podalo další žádost o platbu v rámci Národního plánu obnovy

Česko podalo další žádost o platbu v rámci Národního plánu obnovy

Česká republika podala v pondělí třetí žádost o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Prostřednictvím Národního plánu obnovy (NPO) tak může získat dalších 42,7 miliardy korun ve formě grantů a více než 4,8 miliardy korun ve formě půjčky.
Obnova dodávek elektrické energie po povodni

Obnova dodávek elektrické energie po povodni

Extrémní počasí vedlo v některých místech vést k vynucenému přerušení dodávek elektrické energie. Jejich bezpečné obnovení vyžaduje pečlivý postup a důkladnou kontrolu všech prvků distribuční sítě pro zajištění jejich následného bezpečného provozu. Proto vám děkujeme za opatrnost a trpělivost. Společně to zvládneme!
Malým a středním podnikům pomůže s financováním nová digitální platforma

Malým a středním podnikům pomůže s financováním nová digitální platforma

Vytvořit celoevropskou digitální platformu a umožnit malým a středním podnikům získat kapitál pro jejich rozvoj je hlavním cílem projektu podpořeného z Národního plánu obnovy (NPO). A to na Evropském blockchainu European Blockchain Services Infrastructure (EBSI), tedy pomocí technologie, která zabezpečuje sledování transakcí v digitálním světě. Na přípravě a testování platformy pracuje pět vysokých škol v čele s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT), 10 partnerských společností a zájem už vyjádřilo více než 210 malých a středních podniků napříč Evropskou unií (EU). Platforma pomůže malým a středním podnikům zjednodušit přístup k financování zejména jejich digitální a zelené tranzice a nabídne investorům možnost bezpečně do těchto podniků investovat. Projekt se zcela vyhýbá kryptoměnám a zaměřuje se výhradně na decentralizované technologie (DLT).
V Česku vznikne největší technologický hub ve střední a východní Evropě

V Česku vznikne největší technologický hub ve střední a východní Evropě

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a společnost České Radiokomunikace (CRA) podepsaly memorandum o porozumění, jehož cílem je spolupracovat na výstavbě datového centra CRA Zbraslav. Tento projekt má ambici stát se největším technologickým hubem ve střední a východní Evropě, který výrazně posílí digitální infrastrukturu a inovace v České republice. Díky projektu se počítá s investicemi do rozvoje AI technologií a služeb, které vyžadují velký výpočetní výkon, či s investicemi na digitalizaci firem i státní správy.
Stát představil první studie pro Strategický podnikatelský park u Dolní Lutyně. Projekt přinese vyšší platy a růst HDP

Stát představil první studie pro Strategický podnikatelský park u Dolní Lutyně. Projekt přinese vyšší platy a růst HDP

Nárůst HDP o 221,9 mld. Kč, o 50 – 80 % vyšší mzdové ohodnocení v porovnání s aktuální mzdovou úrovní v regionu, 52,4 mld Kč do veřejných rozpočtů a 902 mil. Kč do rozpočtu Dolní Lutyně nebo vyhodnocení, že realizace záměru nezhorší povodňová situace v okolních obcích. To jsou jedny ze základních zjištění dnes představené dopadové studie a studie záplavového území zadaných Státní investiční a rozvojovou společností v rámci prověření lokality Dolní Lutyně pro realizaci Strategického podnikatelského parku.
Ministr Síkela v dopise upozornil na alternativu v případě přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu

Ministr Síkela v dopise upozornil na alternativu v případě přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zaslal dopis adresovaný Evropské komisařce pro energetiku Kadri Simsonové, ve kterém se zaměřuje na budoucnost dodávek plynu v Evropě. Reaguje tak na situaci, kdy na konci tohoto roku vyprší platnost rusko-ukrajinské dohody o přepravě plynu. V tuto chvíli přitom nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k jejímu prodloužení. Ministr Síkela v tomto kontextu upozorňuje na kapacitu české přepravní soustavy, která je dostatečná pro nahrazení aktuálního objemu tranzitu přes Ukrajinu. Její využití by Evropě zásadně pomohlo v našem úsilí dále snížit dodávky energetických surovin z Ruska.
Jak na sdílení energií? Poradí desatero ke komunitní energetice

Jak na sdílení energií? Poradí desatero ke komunitní energetice

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů energie desatero ke sdílení elektřiny. Jednoduchý přehled poradí, jak se sdílením začít, na co si dát pozor a na koho se obrátit. Resort také vydal e-book ke komunitní energetice, který domácnosti a firmy detailně provede celým procesem sdílení. Společně s novým webem www.jaksdiletenergii.cz, více než stovkou energetických poradců a informační linkou 1212, tvoří rozsáhlou Energetickou poradenskou síť, která zájemcům poradí jak v oblasti komunitní energetiky, tak energetických úspor, ale také třeba s výběrem nových fotovoltaických panelů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem

Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem

Významná tchajwanská podnikatelská delegace navštívila v posledním srpnovém týdnu Česko. Jedná se o další důležitý krok k posílení vzájemné spolupráce a rozvoji polovodičového sektoru v Česku, která spočívá v podpoře výzkumu a vývoje a investic
Končí možnost platby kolky: Využít či odprodat je můžete už jen do konce roku 2024

Končí možnost platby kolky: Využít či odprodat je můžete už jen do konce roku 2024

Od 1. ledna 2025 již nebude možné hradit správní poplatky prostřednictvím kolkových známek. Tyto poplatky bude možné platit pouze bankovním převodem nebo pomocí QR kódu. Pokud jste byli zvyklí platit kolky, nezapomeňte, že využít nebo odprodat je bude možné jen do konce tohoto roku, tedy do 31. prosince 2024.