Portu··10 min

Odpovídáme na nejčastější dotazy k situaci na trzích

Portu

Portu

Portu je první online investiční platforma svého druhu v Česku. Chceme, abyste zbytečně netrávili spoustu času výběrem konkrétních akcií nebo jiných investičních instrumentů. S Portu budete mít investování ve svých rukou, přitom neustále pod dohledem profesionálů. Portfolio vám poskládáme na míru. Vaše investice tak bude globálně diverzifikovaná proti riziku, a v případě příznivé situace na finančních trzích bude výnosově více než zajímavá. Díky tomu, že umíme využít moderní technologie a procesy ve váš prospěch, budete vždy platit pouze jeden nízký poplatek. Vytváříme lepší místo pro peníze. Vytváříme Portu.

Tisková zpráva

Vzhledem k současné situaci na finančních trzích, které výrazně zasáhly události na Ukrajině, jsme se pro vás rozhodli sepsat nejčastější dotazy, na které se v souvislosti s touto událostí naši klienti ptají. Odpovídat na ně budou Radim Krejčí s Martinem Luňáčkem. Ptát se můžete i nadále, a to jak na chatu, tak po telefonu. Otázky spolu s odpověďmi budeme pravidelně aktualizovat.

Je teď vhodné směnit české koruny na jinou stabilnější měnu?

Nevidíme důvody pro tento krok, neznáme vaše záměry, čeho tím chcete dosáhnout. Pokud žijete v korunovém prostředí (většinu příjmů a výdajů máte v koruně), tak přechod na jiné měny nedává smysl. Z investičního úhlu pohledu zastáváme názor ČNB, který zní, že je naše měna (navzdory aktuálním výkyvům) na dlouhodobé posilující trajektorii a držet zásoby „bezpečnějších“ – nebo možná ve vašem pojetí stabilnějších – měn nedává smysl. Zkrátka věříme, že v horizontu dvou až tří let získáte za dnes nakoupené dolary nebo eura méně korun v budoucnu. Krátkodobě nespekulujeme, k výkyvům na devizových trzích dochází a docházet bude.

Na co konkrétně by mohla mít vliv situace na Ukrajině?

Dopadů můžeme najít mnoho. Je potřeba si uvědomit, že Ukrajina i Rusko jsou významní exportéři důležitých komodit. Jak pochopitelně plynu, tak třeba i obilovin (kukuřice, pšenice). Válečný konflikt může vyústit například v omezení exportu těchto surovin, jelikož energie lidí, firem, institucí, ale i financování bude směřovat předně na řešení válečného konfliktu. To může dostat do úzkých mnoho zemí nejen v Evropě, ale například i Africe, kam velká část vývozu obilovin směřuje. To by mohlo v krajní situaci vyústit například k tlakům na další migrační vlnu. O migraci lidí z Ukrajiny na Západ nemluvě –⁠ tu lze předpokládat s velkou pravděpodobností. Kromě toho bychom mohli hledat dopady na cenové hladiny. Navzdory tomu, že se mnoho centrálních bank snaží proti inflaci bojovat, rostou vlivem krize ceny ropy, plynu i drahých kovů, které budou dále zdražovat vstupy firem. Ty se dříve nebo později projeví v dalším nárůstu cen produktů.

Doporučili byste teď nakupovat, nebo je to jako chytat padající nůž? Kam teď směřovat volné finance?

V současné době lze hlavně doporučit lidem, aby se snažili co nejméně panikařit a dělat ukvapená rozhodnutí. Dlouhodobě se jako nejlepší rozhodnutí ukazuje držet se na počátku nastaveného investičního plánu. Stejně jako každý propad, lze i tento brát jako vhodnou příležitost pro přikoupení „za lepší ceny“. I přesto –⁠ pokud se k tomu někdo rozhodne –⁠ bychom doporučili dodatečné vklady rozdělit do více týdnů. Neposílat vše naráz v jeden moment. V případě další eskalace konfliktu lze čekat i další propady, byť pevně věříme, že nejrazantnější šok trhy zasáhl již během dnešního rána a situace se bude spíše stabilizovat. Čím jasnější bude situace a možné ukončení konfliktu, tím rychleji budou trhy opět zpevňovat.

Šlo by, prosím, v případě většího zájmu změnit tok peněz na rusky orientované společnosti, popřípadě celkově ruské akcie a další instrumenty vyškrtnout z portfolia?

Do ruských akcií se dlouhodobě snažíme směřovat co nejméně prostředků. V rámci vlastních strategií je k dispozici instrument Akcie střední a východní Evropy, který jsme vybírali záměrně tak, aby žádné ruské akcie neobsahoval. Nechceme aktivně podporovat poptávku po ruských akciích a tím přispívat k růstu jejich hodnoty. I z toho důvodu nebudeme zařazovat žádné ETF na ruské akcie, byť se nás na něj mnoho klientů v poslední době ptá.

V rámci našich globálně diverzifikovaných portfolií je instrument poskytující expozici na akcie rozvojových zemí obecně –⁠ konkrétně na index MSCI Emerging markets. Tento index, vzhledem ke své šíři, obsahuje i akcie ruských firem – nicméně ve velmi malé zastoupení, konkrétně přibližně 2,4 %. Podíl ruských společností je tak v rámci celých portfolií na úrovni setin procent (u žádného portfolia nepřekračuje expozice na ruské společnosti 0,18 %).

Dobrý den, rád bych se u Vás pouze krátce informoval. Chápu, že při určitém rizikovém nastavení portfolia či strategie je aktuální globální trend spíše negativní a výnos tak záporný. Toto riziko si uvědomujeme a akceptujeme. Nicméně bych rád nyní věděl, zda podnikáte nějaké aktivní kroky a případně konkrétně jaké pro minimalizaci ztráty (případně pro přehoupnutí do minimálního zisku) a jaké jsou Vaše aktuální krátkodobé a dlouhodobé výhledy. Zároveň Vás prosím na základě těchto výhledů o Vaše doporučení, zda není aktuálně vhodnější naše portfolia a strategie ukončit, vybrat prostředky a ty investovat do velmi konzervativního investičního nástroje a následně, až bude naděje na pozitivnější trend, tak bychom se opět vrátili k rizikovější strategii. Předem velmi děkuji za zpětnou vazbu, doporučení a Vaše prováděné a plánované kroky.

Díky za vaše dotazy, jsou zcela relevantní a chápeme je. Mohli bychom vám odpovědět, že chystáme například cenné papíry teď vyprodat, nakoupit konzervativní cenné papíry, počkat, až trhy spadnou na dno a pak zase nakoupit a vydělat na následném růstu. V teoretické rovině tento plán zní skvěle. Dobře se poslouchá, rádo se mu věří a působí uklidňujícím dojmem. Uvést jej do praxe je bohužel téměř nereálné. Nikdo totiž neví, co do budoucna přijde. Zda po poklesu o 5 % přijde další pokles o 5 % anebo se to v ten moment otočí a začne růst.

Měli jsme historicky mnoho možností sledovat chování aktivních správců aktiv a portfolio manažerů velkých fondů během krizí –⁠ ať už covid, finanční krize 2008 … –⁠ a jejich snahu různě načasovat prodeje a obměnit portfolio s výše popsaným úmyslem. Bohužel se ukazuje, že tato snaha drtivé většině prostě nevyjde. A výsledek je horší, než kdyby nedělali nic. Ono se při této snaze totiž musí člověk „trefit dvakrát“. Jednak s prodejem před tím, než to spadne –⁠ to si troufnu říci, že už je skoro pozdě. Podruhé potom s opětovným nákupem těsně předtím, než to zas bude růst. Snaha tohoto dosáhnout velmi často skončí tím, že lidé prodávají až po poklesu a zpětně naskakují pozdě –⁠ tedy ve výsledku svůj výnos ještě zhorší. Všechny tyto obraty na trhu se totiž dějí velmi rychle a často dříve, než je čekáme.

Pro zajímavost, Jack Bogle, zakladatel společnosti Vanguard, vždy říkal: „My rule –⁠ and it’s good only about 99 % of the time, so I have to be careful here –⁠ when these crises come along, the best rule you can possible follow is not Don’t stand there, do something, but Don’t do something, stand there! Z naší pozice platformy poskytující dlouhodobé pasivní investování proto aktuálně nebudeme přistupovat ke změnám struktury portfolií. Věříme, že ze strategického pohledu jsou jednotlivé rizikové stupně nastaveny dobře. Ačkoliv můžeme v krátkém horizontu zažívat značné turbulence, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu se akciové trhy – především ty západní, které zaujímají majoritu našich portfolií – navrátí ke svému dlouhodobému standardu, kterým je růst přibližně kolem 8–10 % ročně.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali plánujete reagovat na situaci ve světě. Tím, že investované peníze necháte převést zpět na hotovost, zkráceně řečeno, jestli se chystáte prodat.

Na tuto otázku se vztahuje odpověď výše.

Kdy tohle skončí? Trhy pořád padají, je to hrozné.

Je to hrozné – nejhorší je, co se děje aktuálně na Ukrajině. Kdy to skončí, je otázka za miliardy, kterou si kladou lidé po celém světě. Pokud by takovou informaci někdo věděl s jistotou, byl by nyní miliardářem. Nikdo však bohužel nedokáže budoucnost úspěšně předpovídat.

Měl bych dotaz, včera jsem si poslal peníze do portfolia. Ještě jsou naštěstí v penězích. Vzhledem k situaci ve světě. Přihlíží se i strategie nákupu podle takových výkyvů? Nebo to strojově nakupujete, když jsou finance?

Vložením peněz do portfolia dáváte pokyn k nákupu během nejbližšího obchodního dne. Ten probíhá jednou týdně, zpravidla ve středu, a současná situace na tenhle obchodní cyklus nemá vliv. Na přidání více obchodních dnů v rámci týdne pracujeme a plánujeme spustit později v tomto roce.

Více obchodních dnů však může svádět k nadměrné aktivitě a snaze jednat. Ukvapené a emoční jednání se však nemusí vyplatit a ve výsledku může přinést horší výsledek než dlouhodobá investiční strategie „kup a drž“.

Pokud se chcete snažit načasovat nákupy a prodeje, můžete si peníze poslat do peněženky a převést je do portfolia ve chvíli, kdy to uznáte za vhodné. My si však myslíme, že snaha časovat trhy je dlouhodobě ohromně složitá a nevyzpytatelná věc. Blíže to popisujeme v tomto článku, který lze aplikovat na jakýkoliv propad včetně současného.

Všiml jsem si informace, že obchody systému portu probíhají ve středu. Je to tak, nebo v současné politické situaci, kdy se mohou očekávat výraznější cenové pohyby se tak děje častěji?

Na tuto otázku se vztahuje odpověď výše.

Zdroj: www.portu.cz

Další články

Další články od Portu

Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů

Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů

Nové bydlení je nejméně dostupné v Praze. Při průměrné ceně 120,4 tis. Kč za metr čtvereční je na třípokojový byt potřeba 14,4 ročních hrubých platů. Obdobná dynamika se týká i starších bytů. Po Praze je další nejméně dostupné bydlení v Bratislavě a Mnichově. Od začátku roku 2015 se ceny bytů zvýšily téměř o 150 %, zatímco mzdy vzrostly o 62 %. Dostupnost vlastního bydlení zhoršují i rostoucí náklady domácností spojené s bydlením a energiemi. V Česku za posledních 20 let vzrostly o 8,8 % a v rámci EU jsme na šesté příčce s 26% podílem na celkových výdajích domácnosti. Data k aktuální dostupnosti bydlení a nákladům spojeným s ním se podívala ve své analýze online investiční společnost Portu.
| Portu
Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun

Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun

Investiční platforma Portu je u klientů čím dál populárnější. Nyní překonala další důležitou metu, když množství peněz, které svým klientům spravuje (AUM), překročilo hranici 30 miliard korun. Portu je na trhu šestým rokem a za tu dobu zpřístupnilo investování více než 200 tisícům lidí.
| Portu
Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody

Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody

Platforma Portu Gallery představuje dlouho očekávanou funkci. Investoři mají nově možnost nabízet či poptávat dříve upsané předměty na nové Inzertní ploše v rámci platformy. Pokyn k převodu jde nově také zadat online. Investoři tak mohou prodávat a nakupovat dříve zakoupené certifikáty nabízených předmětů od ostatních uživatelů.
| Portu
Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů

Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů

Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují. Investiční gramotnost se zlepšuje také napříč generacemi, nejrychleji své aktuální manko ve znalostech dohání mladí lidé do 35 let. Stále nám však chybí sebevědomí – za nepříliš nebo zcela neznalého investora se označují dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z posledního Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala investiční platforma Portu na základě výzkumu agentury IPSOS.
| Portu
Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP

Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP

Zhruba třetina (34 %) Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Z těch, kteří si na stáří už nějaké peníze střádají, jich nejvíce (28 %) odkládá částku 500–1 000 korun.
| Portu
Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci

Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci

Vánoční nadílka není jen o dárcích pod stromečkem, ale pro řadu Čechů také o finančních odměnách v zaměstnání. Podle průzkumu pro investiční platformu Portu 37 % Čechů dostává s koncem roku nějakou formu finančního přídavku od zaměstnavatele. Nejčastěji se na odměny mohou těšit vysokoškoláci pracující ve velkých městech. V rámci pohlaví je rozdíl minimální, o něco málo více dostávají odměny muži než ženy.
| Portu
Portu se osamostatňuje

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services. S licencí obchodníka s cennými papíry od České národní banky se v lednu 2024 odštěpí do samostatné společnosti WOOD Retail Investments. Po tomto oddělení získává Portu krom samostatnosti hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro stávající klienty Portu se nic nemění.
| Portu
Portu je nejlepším fintechem roku 2023

Portu je nejlepším fintechem roku 2023

Portu se daří upevnit pozici nejlepšího fintechu v České republice. Po letošním vítězství v soutěži Zlatá koruna v kategorii FinTech se Portu umístilo na prvním místě v kategorii Fintech roku 2023 v prestižní soutěži Banka roku. V letošním roce se jedná už o 5. ocenění.
| Portu
Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou. Náš dlouhodobý cíl demokratizovat investování v Česku i za hranicemi je tak zase o krok dále.
| Portu
Plánované změny v Portfoliích na míru

Plánované změny v Portfoliích na míru

Během dnešního obchodního dne Portu (26. 10. 2023) došlo k realizaci plánovaých úprav dluhopisové složky Portu portfolií (klasických i ESG varianty), jak je popsáno níže v článku. Ze strany klientů není potřeba dělat žádné kroky, vše provedl systém automaticky. Aktuální strukturu portfolia je možné vidět na jeho detailu.
| Portu