Vánoční nadílka není jen o dárcích pod stromečkem, ale pro řadu Čechů také o finančních odměnách v zaměstnání. Podle průzkumu pro investiční platformu Portu 37 % Čechů dostává s koncem roku nějakou formu finančního přídavku od zaměstnavatele. Nejčastěji se na odměny mohou těšit vysokoškoláci pracující ve velkých městech. V rámci pohlaví je rozdíl minimální, o něco málo více dostávají odměny muži než ženy.
Konec roku je pro spoustu lidí spojen nejen s Vánoci, ale i s pravidelným extra příjmem. 37 % Čechů totiž uvádí, že v tomto období dostávají finanční odměnu nebo mimořádnou výplatu za celý uplynulý rok. Nejčastěji na odměnu dosáhnou lidé s vysokoškolským vzděláním pracující ve městech s více než 100 tisíci obyvateli. Pouze drobný rozdíl je mezi pohlavími. Mužů, kteří dostávají nějakou formu odměny, je o 1 p.b. více (37 %) než žen (36 %).
Bonus vyplácený s koncem roku se pohybuje nejčastěji do 7,5 tisíce korun, v této výši ho dostane téměř polovina (49 %) respondentů. Nejlépe jsou na tom lidé z Prahy. Téměř pětina Pražanů (19 %), kteří nějakou odměnu na konci roku dostávají, si přilepší o více než 25 tisíc korun. Muži pak tradičně dosahují na vyšší odměny než ženy. To je pravděpodobně způsobeno rozdílem v platech, kdy muži vydělávají v Česku více než ženy a tento rozdíl se následně promítá i do výše odměn. Zatímco odměny do výše 7,5 tisíce korun dostává 58 % žen, u mužů je to výrazně méně, a to 42 %.
Všechny peníze z odměny utratí prakticky ihned pětina (20 %) respondentů. „Alespoň nějaké peníze z předvánočních bonusů ušetří více než 66 % lidí a to, že si odloží celou sumu stranou deklaruje 12 % dotázaných. To je určitě dobrou zprávou, důležité je však nezapomínat na to, jaký je nejlepší způsob pro zhodnocení těchto peněz,“ dodává k výsledkům průzkumu Lukáš Raška, analytik Portu.
Utratit obratem všechny peníze z odměn může být lákavé, je ale dobré nezapomínat na základy finančního zdraví. Každý by si měl vytvořit rezervu ve výši tří až šesti měsíčních platů, která v případě nenadálých událostí pomůže pokrýt nezbytné výdaje v kratším časovém horizontu. Peníze, které naopak nebude člověk potřebovat delší dobu, je nejlepší investovat.
V případě investování není dobré investici ukončovat předčasně. Investiční platforma Portu eviduje v období okolo Vánoc výrazně vyšší výběry než ve zbytku roku. „Předpokládáme, že tito lidé vybírají finance i kvůli výdajům spojeným s Vánocemi. To ale není rozumné, peníze totiž investujete na určitý horizont a pokud je vyberete předčasně, připravujete se zbytečně o výnosy a můžete čelit i ztrátě,“ dodává Raška. Pokud člověk ví, že bude potřebovat peníze dříve, je lepší zvolit finanční produkty, jejichž hodnota v čase nekolísá. „Pro tento případ je nejlepší vybírat nástroje, jejichž výnosy jsou přímo navázány na úrokové sazby centrálních bank. Díky tomu dosáhnete na zajímavou kombinaci výnosu a rizika,“ uzavírá Raška.
Zdroj: magazin.portu.cz