Nedávné povodně v Moravskoslezském, Olomouckém a dalších krajích způsobily výpadky dodávek elektřiny až u 260 tisíc odběrných míst, dodávek plynu u 8310 odběrných míst a několik měst bylo také bez dodávek tepla. Dodávky těchto energií se podařilo díky úsilí distribučních společností s přispěním Integrovaného záchranného systému, ale také Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), rychle obnovit ve všech odběrných místech až na několik desítek případů. K obnově dodávek přispělo celkem 117 elektrocentrál, které resort zabezpečil prostřednictvím pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv (SSHR) a ve spolupráci s podnikatelským sektorem. Nyní část náhradních zdrojů elektrické energie pomáhá likvidovat následky povodní ve špatně přístupném terénu.
„Během rozsáhlých záplav jsme okamžitě poskytli elektrocentrály, které sloužily jako náhradní zdroje energie pro vysoušeče a další potřebná zařízení. Distribučním společnostem se zároveň podařilo rychle obnovit dodávky energií všude tam, kde to vzhledem k rozsahu poškození bylo možné. Díky tomu jsme obnovili drtivou většinu dodávek elektřiny u zhruba 260 tisíc odběrných míst a dodávek plynu u 8310 odběrných míst. Ať už podnikatelům, kteří přispěli se svými elektrocentrálami, tak zástupcům distribučních společností a všem dalším zapojeným do pomoci po povodních tímto znovu velmi děkuji,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že MPO situaci v zasažených oblastech monitoruje a je připraveno pomoci podle aktuálních potřeb zasažených oblastí. „V rámci zajištění okamžité obnovy energetických distribučních sítí se v mnohých případech jednalo o jejich provizorní opravu s prioritou obnovit dodávku energií domácnostem. Na tuto snahu naváží práce na plnohodnotné opravě energetických sítí, které pomohou zvýšit její odolnost před zimním obdobím.“
Vlivem extrémních povětrnostních a srážkových podmínek a ve spojení se záplavovou vlnou bylo v jeden moment až 260 tisíc odběrných míst bez dodávek elektrické energie. Postupně až 8 310 odběrných míst bylo bez dodávek zemního plynu a několik měst jako Ostrava, Krnov a Kolín bez dodávek tepelné energie.
Energetické distribuční soustavy byly v několika oblastech povodněmi vážně poškozeny. Společnosti EG.D a ČEZ Distribuce musely řešit nejen výpadky elektřiny, ale také opravy zaplavených rozvodných stanic. Díky rychlým zásahům se podařilo obnovit téměř 100 procent odběrných míst v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Bez připojení zůstaly pouze desítky odběrných míst, která z objektivních důvodů nelze připojit nebo u kterých majitel z důvodu nezpůsobilé elektroinstalace objektu o připojení nepožádal
Obnova plynárenské distribuční sítě probíhá v podobném režimu jako u elektřiny. Voda poničila některé plynovody a plynovodní přípojky, což vedlo k jejich odpojení. Z více než 8 300 odpojených odběrných míst se podařilo do poloviny října obnovit připojení u 79 procent z nich. Většina zbývajících míst bude připojena do konce října.
Teplárenství bylo povodněmi zasaženo především v oblastech jako Ostrava, Krnov a Kolín, kde byly zcela zatopeny teplárenské soustavy. Některé teplárny, jako Teplárna Liberec nebo Elektrárna Opatovice, dokázaly zachovat provoz i přes extrémní podmínky. Například v Ostravě se podařilo společnosti Veolia Energie ČR obnovit dodávky tepla pro většinu odběrných míst do tří dnů od poklesu hladin vodních toků.
Pomoc s výpadky elektřiny
Pro Moravskoslezský kraj bylo z pohotovostních zásob SSHR poskytnuto 50 elektrocentrál, které pomohly s výpadky elektřiny v obcích s rozšířenou působností (ORP) Bruntál, Opava a Krnov. Nyní jejich část ještě napomáhá realizovat likvidaci následků povodní. Koordinaci jejich nasazení zajišťuje krajský úřad. Celkem je ještě stále poskytnuto:
- 2 elektrocentrál o výkonu 30 kVA,
- 12 elektrocentrál o výkonu 40 kVA,
- 1 elektrocentrál o výkonu 75 kVA.
Olomoucký kraj
V rámci úsilí zajistit obnovu dodávek elektrické energie se MPO rovněž obrátilo na zástupce podnikatelů po celém Česku a podařilo se zajistit dalších 62 elektrocentrál pro Olomoucký kraj, které byly využity především v ORP Jeseník. Tyto centrály byly využité jako náhradní zdroje energie pro vysoušeče a další zařízení potřebná k obnově poškozených domů. Jejich následné využití záleží již na zástupcích Olomouckého kraje, které ministerstvo s podnikateli propojilo a kteří koordinují společně se složkami integrovaného záchranného systému jejich nasazení na nejpotřebnějších místech. Pro Olomoucký kraj byly zajištěny zejména centrály s nižšími výkony, které jsou vhodné pro různorodé využití.
Pro potřeby Olomouckého kraje ministerstvo prostřednictvím SSHR ještě uvolnilo z pohotovostních zásob 5 elektrocentrál o výkonu 7 kVA, které i nadále napomáhají územně příslušným orgánům krizového řízení likvidovat následky povodní.
Úvěry a záruky pro podnikatele
Národní rozvojová banka (NRB) rovněž připravuje společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem financí dva programy pro podnikatele zasažené povodněmi. Malým a středním podnikatelům poskytne v zatopených lokalitách zvýhodněné úvěry na obnovu podnikání po povodni s alokací 1,5 miliardy korun a nabídne také záruky ke komerčním úvěrům až za 3,5 miliardy korun. Žádat bude u NRB možné od 1. listopadu 2024. Více informací k finanční pomoci najdete zde.
MPO už dříve zveřejnilo rady, jak postupovat v případě obnovení dodávek energií v zatopených objektech, včetně desatera bezpečné obnovy elektřiny po povodni.
Zdroj: www.mpo.gov.cz