O režim L17 je zájem, řidičák získalo jen za leden 771 sedmnáctiletých

|

Od letošního roku mohou na silnice vyrazit řidiči už od sedmnácti let pod dohledem mentora. Této novinky v silničním provozu využilo jen za leden už 771 sedmnáctiletých, kteří získali řidičské oprávnění. Ti mají v součtu 1 364 mentorů, kteří jim předávají cenné řidičské zkušenosti.

O režim L17 je zájem, řidičák získalo jen za leden 771 sedmnáctiletých

Statistiky ukazují, že je o režim L17 zájem. Pro srovnání, celkem řidičské oprávnění skupiny B v lednu získalo 8 810 uchazečů, z nichž bylo 4 544 osmnáctiletých a 771 sedmnáctiletých.

„Systém L17 umožňuje zkušeným mentorům předávat své řidičské zkušenosti mladým začínajícím řidičům a výrazně tak přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Mladý řidič získává první zkušenosti z reálného provozu pod dohledem řidiče, který už má něco odřízeno, často se navíc jedná o jeho rodiče,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Fungování celého systému je jednoduché. Uchazeči o řidičské oprávnění, kteří mají zájem o režim L17, se mohou přihlásit do autoškoly ještě před dovršením 17 let (nejdříve ale v 15,5 letech). Po absolvování plnohodnotné řidičské průpravy a dovršení 17 let mohou složit závěrečnou zkoušku, zažádat o řidičské oprávnění a pod dohledem mentora začít řídit.

Sedmnáctiletý řidič může mít celkem čtyři mentory, kteří mu budou předávat zkušenosti, jeden mentor může dohlížet na více řidičů. Mentoři musí mít řidičské oprávnění nejméně 10 let (posledních pět let nepřetržitě) a nesmí mít žádný trestný bod v bodovém hodnocení – stav svého bodového konta si mohou zdarma zkontrolovat přes Portál dopravy.

„Od 1. ledna jsme také zavedli možnost požádat i o zasílání všech bodových změn jednoduše a pohodlně třeba do mobilu. K odběru notifikací se řidič přihlásí zdarma přes Portál dopravy,“ dodává ministr.

Lednových 771 sedmnáctiletých, kteří získali řidičák a mohou řídit v režimu L17, je ale jen začátek. Po několika letech fungování systému se předpokládá jeho využití u přibližně jedné třetiny všech řidičů, kteří dnes získávají řidičský průkaz skupiny B v 18 letech, což je vývoj, který naznačují i statistiky z Německa.

Více informací najdete:

L17 - řidičák od 17 let

Řidič L17 - Autoškola L17 (autoskolal17.cz)

BESIP - L17

Zdroj: www.mdcr.cz

Ministerstvo dopravy

Vláda schválila sazby mýtného od března 2024

Vláda schválila nařízení vlády stanovující výši sazeb mýtného od 1. března 2024, kdy nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích. Ta umožňuje zvýšit sazby mýta zavedením tzv. čtvrté složky mýta jako poplatku za znečištění produkcí CO2 u vozidel podléhajících zpoplatnění. Změna je zavedena v souvislosti s implementací evropské směrnice, jejímž cílem je podpořit další snižování emisí CO2.

Ministerstvo dopravy

Nové funkce Portálu dopravy využily už tisíce uživatelů

Změna vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla, vydání doplňkové tabulky s registrační značkou nebo zápis silničního vozidla do registru vozidel. To je jen část digitálních služeb v agendě vozidel, které lze nově řešit z pohodlí domova a se slevou přes Portál dopravy. Nové služby si v prvních dnech vyzkoušely již tisíce uživatelů.