Abuja/Praha, 3. května 2023
- Nevídaný počet podvyživených dětí přichází do center provozovaných mezinárodní zdravotnickou organizací Lékaři bez hranic v Maiduguri, hlavním městě státu Borno na severovýchodě Nigérie.
- Počty pacientů jsou od začátku roku nejvyšší, jaké kdy týmy Lékařů bez hranic v regionu zaznamenaly. Znepokojující je, že se situace pravděpodobně ještě zhorší. Brzy dojde ke každoročnímu období neúrody, kdy se vyčerpají zásoby potravin z předchozí sklizně. Úroveň podvýživy v takové chvíli dosahuje vrcholu.
- Od začátku ledna do 20. dubna přijalo výživové centrum organizace 1 283 podvyživených dětí na jednotku intenzivní péče. To je přibližně 120% nárůst oproti stejnému období roku 2022.
- Nebudou-li přijata okamžitá opatření, hrozí katastrofa, varuje organizace.
„Masivní nárůst počtu podvyživených dětí vyžaduje okamžité rozšíření pomoci v oblasti prevence a léčby. Jen díky tomu bude možné předejít katastrofální situaci, až přijde období neúrody,“ popisuje koordinátor zdravotnických aktivit Htet Aung Kyi.
Týmy v centru terapeutické výživy Nilefa Kiji v Maiduguri zaznamenaly nárůst množství nejen středně, ale i akutně podvyživených dětí. V lednu přijalo centrum přibližně 75 těžce podvyživených pacientů týdně. To je třikrát více než byl jejich průměrný počet ve stejném období za posledních pět let. Na začátku dubna počet stoupl na téměř 150 případů týdně, což je dvakrát tolik než v dubnu 2022.
„Od roku 2017, kdy jsme zde začali pomáhat v oblasti podvýživy, jsme nic podobného neviděli. Počty pacientů jsou dvakrát až třikrát vyšší než dříve – a stále stoupají. Loni jsme bili na poplach v červnu, kdy množství podvyživených prudce vzrostlo na začátku neúrodné části roku. Nicméně letos zaznamenáváme alarmující čísla už teď, zatímco do riskantního období zbývají ještě týdny. Pokud se chceme vyhnout katastrofě, musí se začít jednat,“ vyzývá Htet Aung Kyi.
Je třeba jednat okamžitě
Podvýživa není v oblasti Maiduguri, kterou sužuje humanitární krize způsobená roky konfliktu, žádnou novinkou. Mnoho lidí bylo nuceno opustit své domovy a nyní žije v nejistotě – u hostitelských komunit nebo v dočasných tranzitních táborech.
Počet pacientů s těžkou podvýživou výrazně stoupal i minulý rok, kdy bylo hospitalizováno více než 8 000 dětí. Každé sedmé pocházelo ze záchytného tábora Hajj pro bývalé členy ozbrojených opozičních skupin, jejich rodiny a ty, kteří žili pod jejich nadvládou. Mnoho z nich přišlo do tohoto tábora již ve velmi chatrném zdravotním stavu, který se nadále zhoršoval kvůli drsným poměrům v táboře.
Oficiální tábory pro vysídlené osoby byly uzavřeny již v roce 2021 a omezil se tak i přísun humanitární a potravinové pomoci. Většina lidí je kvůli tomu vystavena mimořádně tvrdým podmínkám, často se potýkají s omezením pohybu, což jim znemožňuje si vydělávat a pěstovat plodiny.
Potraviny nestačí
„Pouhá potravinová pomoc nebude stačit. Úřady a humanitární organizace musí okamžitě zintenzivnit péči o podvyživené a navýšit kapacitu lůžek ve střediscích. Také je třeba zlepšit životní podmínky v tranzitních táborech a rozšířit přístup lidí ke zdravotní péči. Alarmující také je, že doteď se sehnalo pouze 16 % finančních prostředků potřebných pro zajištění potřebné výživy,“ dodává Gabriele Santi, koordinátor projektu v Maiduguri.
Vedle krize v Maiduguri poskytují týmy nezbytně nutnou pomoc v oblasti zdraví a podvýživy i na jiných místech Nigérie. Zdravotníci pracují ve 32 ambulancích a 10 centrech terapeutické výživy na severozápadě země: ve státech Kano, Katsina, Kebbi, Sokoto a Zamfara. V loňském roce zde Lékaři bez hranic ošetřili 147 860 podvyživených dětí.
Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz