Lékaři bez hranic··6 min

Nevšímejte si nás, vzkazuje Kala Azar a spol. z výstavy Lékařů bez hranic a Toy_Box

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Tisková zpráva

Jedna má ráda útroby, hlavně játra a slezinu. Druhá si libuje v nervovém systému, trávicím traktu a navždy poškozuje srdce. Další jde hlavně po plících, ale nepohrdne třeba ani kostmi… Pokud je nikdo neléčí, zabíjejí. Společně s dalšími ovlivňují či přímo ohrožují životy půldruhé miliardy lidí. Svět na ně přesto skoro zapomněl a neexistují na ně účinné a dostupné léky. Lékaři bez hranic proto společně s ilustrátorkou Toy_Box připravili výstavu a webovou stránku, kde upozorňují na problém opomíjených nemocí optikou pěti z nich. Choroby jsou vyobrazeny coby démoni.

„Šlo nám o to, aby byl vzkaz, který se snažíme sdělit, zároveň pravdivý, naléhavý, ale bez doslovnosti, k níž téma možná může svádět. Při vymýšlení postav jednotlivých démonů jsem se nechala inspirovat jak beznadějí a hrůzou, jíž musejí zažívat lidé, kteří jsou těmito chorobami postiženi, tak různými pop kulturními předlohami,“ vysvětluje ilustrátorka Toy_Box.

Hlavním mottem výstavy je výkřik démonů alias opomíjených chorob: „Nevšímejte si nás! Kala Azar a spol.“ Poněvadž to je právě to, co těmto chorobám nejvíce vyhovuje – aby zůstaly pozapomenuty.

Zatímco čtete tuto zprávu, mimo zájem světa umírají lidé na nemoci, jako jsou spavá nemoc, Chagasova choroba, kala azar, tuberkulóza, kvůli hadímu uštknutí a podobně.

Umírají, protože pokulhává prevence, neexistují spolehlivé a snadno použitelné diagnostické metody a chybí účinné léky (nebo jsou příliš drahé). Nejvíce se těmto chorobám daří v chudých oblastech, kde lidé nemají peníze na léčbu. Na některé z nich ani účinná medicína neexistuje. Její vývoj a výroba není pro farmaceutické společnosti dost lukrativní. Zdravotníci tak mají často v rukách jen zastaralé a toxické léky objevené před desítkami let.

Zrádný polibek líbajících brouků

Na výstavě a webové stránce nevsimejtesinas.cz reprezentuje opomíjené nemoci pět démonů. Z webu k lidem promlouvají přímo oni, chlubí se svými „úspěchy“ a pochvalují si současný stav:

„Říkají mi 'černá horečka', což v hindštině znamená ono tajemné kala azar. Poznáte mne nejdříve podle vředů v místě štípnutí, později napadám imunitní systém. Miluju útroby, hlavně játra a slezinu. Když se krmím, mí hostitelé hubnou, mívají anémii. Bez léčby jich většina umírá. Musím se pochlubit: po malárii jsem nejsmrtelnější parazitická choroba, ročně zabiju tisíce lidí,“ vychloubá se zde například démon jménem Kala Azar.

Můj čas přichází hlavně v noci, kdy z blátěných stěn a slaměných střech domů vylézají 'líbající brouci'. Jejich polibek bývá mou jízdenkou do lidských těl, ač do nich pronikám i s transfuzí či kojením. Mé oběti o mně nemusí vědět léta. Nejdříve se vyznačuji mírností, projevuji se jako jiné nemoci, třeba horečkami, únavou, bolestmi, zvracením. Pokud se zabydlím natrvalo, usídlím se v nervovém systému, trávicím traktu a navždy poškozuji srdce. Hnízdím v nejméně šesti milionech lidí, ročně zabiju na osm tisíc z nich,“ pyšní se Chagasova choroba.

„Svět na mě skoro zapomněl, už ho neděsím jako dřív. Myslí si, že jsem chorobou minulosti. Víc by se však mýlit nemohl. Jsem nejsmrtelnější infekcí na světě. V počtu obětí předčím HIV/AIDS. Ročně pošlu na onen svět skoro dva miliony lidí. Většinou jdu po plících, ale nepohrdnu ani kostmi a nervovým systémem. Zvlášť hrozivá jsem ve svých rezistentních formách. Těm se říká „ebola s křídly“, jsme obě zhruba stejně smrtelné, ale mně stačí k šíření vzduch…“ děsí Tuberkulóza.

Zisk nesmí být jediným motivem při vývoji nových léků

Opomíjené nemoci ovlivňují či rovnou ohrožují životy miliardy a půl lidí. Lékaři bez hranic v řadě projektů pacienty trpící těmito chorobami léčí. Snaží se rovněž na problém upozorňovat a situaci měnit – a to i skrze tuto výstavu. Zároveň spolu s dalšími se snaží skrze Iniciativu za léky proti opomíjeným nemocem (DNDi) přispět k vývoji léčby. Od roku 2003, kdy iniciativa vznikla, se podařilo vyvinout například lepší způsoby léčení malárie, spavé nemoci nebo Chagasovy choroby. Pořád to ale nestačí. Není v silách humanitární organizace tento problém vyřešit.

„Lékaři bez hranic skrze různé kampaně či iniciativy tlačí na farmaceutické firmy, aby léky zbytečně nepředražovaly a vyvíjely dostupnou léčbu i na zapomenuté nemoci, jimiž trpí hlavně ti nejchudší. Zisk nesmí být jediným motivem při výzkumu a vývoji nových léků. A k tomu potřebujeme podporu veřejnosti. Bez ní se nic nezmění. Lidé mohou začít třeba tím, že budou sdílet na sociálních sítích profily démonů alias opomíjených nemocí, aby se o nich začalo více mluvit. Pak už alespoň nebudou tolik opomíjené,“ uvedl ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Výstava bude k vidění od dnešního podvečera až do začátku října v rámci ArtWall Gallery na opěrné zdi Letenských sadů na nábřeží kapitána Jaroše a Edvarda Beneše v Praze.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Další články

Další články od Lékaři bez hranic

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Katastrofální podvýživa sužuje Nigérii. „Na složitý problém máme jen nedokonalá řešení,“ říká česká epidemioložka

Rok 2024 se v Nigérii zapsal jako rekordní v počtu zjištěných případů podvýživy, situace je nejhorší na severu země. Lékaři bez hranic byli jen za první půlrok 2024 ve svých léčebných střediscích svědky až 40% nárůstu pacientů s podvýživou oproti minulému roku. Situaci rok od roku zhoršují faktory, jako je inflace, nedostatek potravin, nedostupná zdravotnická infrastruktura, přetrvávající bezpečnostní problémy a šíření epidemií, které zapříčiňuje nízká proočkovanost.
| Lékaři bez hranic
Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Předčasné porody, podvýživa a hrozící evakuace poslední porodnice na jihu Gazy

Boje v Chán Júnisu se přibližují k Násirově nemocnici, která je poslední hlavní fungující nemocnicí, ale především jediným poskytovatelem porodní a dětské péče na jihu Gazy. Zdravotnický personál jen v červenci reagoval na deset hromadných příjmů těžce raněných v návaznosti na probíhající boje. Lékaři bez hranic vyzývají bojující strany, aby zajistily bezpečný přístup lidí ke zdravotní péči a vyhnuly se rozhodnutí evakuovat tuto nemocnici.
| Lékaři bez hranic
Súdán: válka proti lidem

Súdán: válka proti lidem

Boje, zabíjení, mučení, sexuální násilí a neustálé útoky na zdravotnická zařízení a jejich pracovníky. Od začátku bojů v dubnu 2023 si válka v Súdánu vyžádala katastrofální počet obětí a vedla k úplnému zhroucení systému ochrany civilního obyvatelstva.
| Lékaři bez hranic
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
| Lékaři bez hranic
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
| Lékaři bez hranic
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
| Lékaři bez hranic
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
| Lékaři bez hranic
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
| Lékaři bez hranic