Státní veterinární správa··3 min

Nejvíce kontrol farmářských trhů se uskutečňuje v letním období

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa je organizací zřízenou na základě zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, jako správní úřad v resortu Ministerstva zemědělství a nejvyšší orgán veterinární správy s celorepublikovou působností.

Tisková zpráva

Státní veterinární správa (SVS) pravidelně cílí své kontroly na prodej produktů živočišného původu na populárních farmářských trzích. Za první pololetí letošního roku veterinární inspektoři provedli v celé ČR téměř 170 kontrol prodejců na trzích. U osmnácti procent kontrol odhalili prohřešky, to znamená při 30 kontrolách. Při stánkovém prodeji během léta stoupá riziko nedodržení požadované hygieny potravin živočišného původu. Proto se významné množství kontrol odehrává právě v létě.

Nejčastějším prohřeškem v dosavadním průběhu roku je porušení takzvaných zásad výrobní a hygienické praxe, kam patří zejména nedodržování teplot nabízených výrobků či jejich nedostatečná ochrana před vnější kontaminací (37). Následuje porušení ve značení potravin (24). Další časté závady představuje porušení předpisů při manipulaci s produkty (14) a také neznámý či nejasný původ zboží (8). Celkový počet pochybení za první pololetí činí 88.

V prvním pololetí roku 2023 provedli veterinární inspektoři na trzích 180 kontrol, nějakou závadu zjistili ve 13 procentech případů. Pořadí nejčastějších závad bylo obdobné jako letos.

„Časté problémy v průběhu léta mívají prodejci na trzích s dodržováním požadovaných teplot u potravin živočišného původu. Proto se naše kontroly v letním období zaměřují právě na splnění této povinnosti. Nedostatečné chlazení potravin může mít při teplém počasí pro spotřebitele neblahé zdravotní následky,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Za celý loňský rok bylo ze strany SVS na trzích v celé České republice provedeno 397 kontrol, (v roce 2022 jich bylo 401). Alespoň jednu závadu zjistili veterinární inspektoři loni v 65 případech. Podíl kontrol se závadou poklesl na šestnáct procent (v roce 2022 to bylo 19 %). Mezi nejčastější závady patřily zejména chyby v označování nabízených výrobků.

Pravidelné kontroly farmářských trhů významně přispívají k tomu, aby si zákazníci mohli nakoupit zdravotně nezávadné a kvalitní potraviny živočišného původu. Zároveň by měly spotřebitele chránit před nekalými praktikami některých prodejců. SVS prodejcům i nakupujícím pravidelně připomíná pravidla k prodeji na farmářských trzích takzvané „Desatero“, které je k dispozici na webu SVS.

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Kontrola prodeje masných výrobku 1Měření teploty 1Pult s masnými výrobky 1Kontrola prodeje vajec 1

Zdroj: www.svscr.cz

Další články

Další články od Státní veterinární správa

SVS rozšiřuje kolem ohnisek katarální horečky ovcí pásmo v Královéhradeckém kraji a upravuje mimořádná veterinární opatření kvůli této nákaze

SVS rozšiřuje kolem ohnisek katarální horečky ovcí pásmo v Královéhradeckém kraji a upravuje mimořádná veterinární opatření kvůli této nákaze

Státní veterinární správa (SVS) v reakci na vývoj nákazové situace rozšiřuje pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí (KHO) o tři zbývající okresy Královéhradeckého kraje (okresy Trutnov, Náchod, Rychnov nad Kněžnou). SVS zároveň aktualizuje související mimořádná veterinární opatření (MVO). Zjednodušují se například pravidla pro dobrovolnou vakcinaci zvířat proti KHO a stanovují podmínky, za jakých je možné přemísťovat zvířata v rámci České republiky i do zahraničí.
Mimořádná veterinární opatření stanovují podmínky pro lov divočáků na Liberecku policejními střelci

Mimořádná veterinární opatření stanovují podmínky pro lov divočáků na Liberecku policejními střelci

Státní veterinární správa (SVS) dnes vydala mimořádná veterinární opatření, která stanovují podmínky, za jakých bude moci probíhat odstřel prasat divokých policejními střelci v Libereckém kraji. Na tom, že policejní střelci pomohou s lovem přemnožených divočáků v oblasti s výskytem afrického moru prasat, se usnesla vláda 28. srpna letošního roku. Jako první by měl odstřel policejními střelci začít v honitbě Rádlo. Stane se tak začátkem listopadu, konkrétní termín bude ještě upřesněn.
Klobása prodávaná na internetovém obchodě Rohlik.cz obsahovala listerie

Klobása prodávaná na internetovém obchodě Rohlik.cz obsahovala listerie

Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele před konzumací výrobku turistická klobása od výrobce Amaso CZ, s. r. o. V rámci veterinárního dozoru v něm byla zjištěna bakterie Listeria monocytogenes. Celá šarže o velikosti 100 kg byla prodána prostřednictvím internetového obchodu Rohlik.cz. Spotřebitelé, kteří by výrobek, jehož datum spotřeby končí o následujícím víkendu, měli doma, by jej rozhodně neměli konzumovat. Mohou jej vrátit v místě prodeje.
Dnes je Světový den zvířat

Dnes je Světový den zvířat

Dnes si chovatelé i milovníci zvířat po celém světě připomínají Světový den zvířat. Připadá právě na 4. října, kdy má svátek ochránce a patron zvířat sv. František z Assisi. Jedním z hlavních pilířů SVS představuje dozor v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, neboli welfare. Veterinární inspektoři v oblasti welfare každoročně uskuteční několik tisíc kontrol chovů hospodářských i zájmových zvířat.
Světový den boje proti vzteklině

Světový den boje proti vzteklině

Na 28. září nepřipadá pouze svátek patrona české země, svatého Václava, a s tímto výročím spojený Den české státnosti. Ve stejný den si organizace zodpovědné za zdraví lidí a zvířat po celém světě, mezi něž patří také Státní veterinární správa (SVS), již tradičně připomínají také „Světový den boje proti vzteklině“ (World Rabbies Day). Přestože je Česká republika již více než dvacet let bez výskytu vztekliny, riziko opětovného zavlečení této nebezpečné nákazy stále existuje.
SVS rozšiřuje pásmo okolo ohnisek katarální horečky ovcí a stanovuje podmínky dobrovolného očkování proti nákaze

SVS rozšiřuje pásmo okolo ohnisek katarální horečky ovcí a stanovuje podmínky dobrovolného očkování proti nákaze

Státní veterinární správa (SVS) dnes v reakci na vývoj nákazové situace rozšiřuje pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí (KHO) dále na východ o dalších 13 okresů. Dle dnes vydaných aktualizovaných mimořádných veterinárních opatření (MVO) v těchto okresech budou platit obdobná pravidla jako v již dříve do pásma zařazených oblastech. Aktualizovaná MVO nově umožňují chovatelům dobrovolnou vakcinaci proti aktuálnímu sérotypu KHO. Cílem opatření je snížit riziko šíření nákazy do dalších chovů.
Steak z tuňáka obsahoval zvýšené množství histaminu

Steak z tuňáka obsahoval zvýšené množství histaminu

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu prodával mražený steak z tuňáka s nadlimitním obsahem histaminu. Rybu prodával ve svých provozovnách obchodní řetězec Makro. Významnou část šarže se podařilo prodejci stáhnout z trhu. Odběratelé, kteří mají rybu doma či na skladě, ji mohou vrátit v provozovnách prodejce.
SVS přijímá mimořádná veterinární opatření proti šíření katarální horečky ovcí

SVS přijímá mimořádná veterinární opatření proti šíření katarální horečky ovcí

Státní veterinární správa (SVS) dnes v reakci na aktuální výskyt katarální horečky ovcí (KHO) v chovech v Karlovarském a Ústeckém kraji vytýčila pásmo kolem ohnisek KHO (oblast o poloměru 150 km kolem každého ohniska) a v něm přijala mimořádná veterinární opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy. Opatření se týkají především chovatelů hospodářských zvířat vnímavých k nákaze tedy ovcí, koz a skotu, ale také přepravců hospodářských zvířat. Opatření spočívají zejména ve výrazném zpřísnění pravidel pro přemísťování zvířat mimo pásmo.
Druhé ohnisko katarální horečky ovcí na Sokolovsku

Druhé ohnisko katarální horečky ovcí na Sokolovsku

Druhé ohnisko katarální horečky ovcí (bluetongue) v České republice bylo potvrzeno v chovu ovcí a skotu v obci Šindelová na Sokolovsku. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě dnes prokázalo nákazu u čtyř ovcí, které vykazovaly příznaky typické pro onemocnění. Krajská veterinární správa na hospodářství přijala opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy do jiných chovů, mimo jiné zakázala přemísťovat zvířata z ohniska nákazy na jiná hospodářství. V chovu se nachází více než 160 ovcí a 130 kusů skotu. Nové ohnisko se nachází zhruba pět kilometrů od prvního ohniska v Jindřichovicích.
Do ČR se po patnácti letech vrátila katarální horečka ovcí, ohnisko je na Sokolovsku

Do ČR se po patnácti letech vrátila katarální horečka ovcí, ohnisko je na Sokolovsku

V České republice byl po patnácti letech potvrzen výskyt katarální horečky ovcí (bluetongue). Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava potvrdilo nákazu u plemenného berana chovaného na farmě v Jindřichovicích na Sokolovsku. Zvíře vykazovalo typické příznaky nákazy. Jedná se o první případ katarální horečky ovcí (KHO) na území ČR po patnácti letech. Nákaza není přenosná na člověka.