Národní muzeum··5 min

Národní muzeum zachraňuje památky v Sýrii

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

Národní muzeum v minulých dnech transportovalo ze Sýrie sbírkové předměty Národního muzea v Damašku určené k restaurování těmi nejlepšími odborníky z konzervačních a restaurátorských pracovišť Historického muzea Národního muzea. Pokračuje tak pomoc při záchraně světového kulturního dědictví v Sýrii, kterou Národní muzeum zajišťuje již 5 let na základě prvotního vládního programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence v Sýrii v letech 2016–2019. Program nyní pokračuje díky vyhlášení Rekonstrukčního programu České republiky v regionu Blízkého východu v období 2022–2024. Vedle Sýrie se Národní muzeum podílelo na záchraně předmětů kulturní a historické hodnoty v Afghánistánu a v současnosti i na Ukrajině.

Národní muzeum poskytuje od roku 2017 každoročně pomoc syrským kolegům přes Generální ředitelství památek a muzeí Syrské arabské republiky. Jedná se o součást humanitární a rozvojové pomoci ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence v Sýrii. Muzeum zajišťuje část materiálního zázemí pro restaurátorské a konzervátorské práce v Damašku, kde panuje absolutní nedostatek potřebného materiálu. Přispívá tak každoročně k záchraně kulturního dědictví Sýrie, jež bylo zničeno válečným konfliktem. Jen v roce 2021 bylo odesláno celkem 21 palet s potřebným materiálem. V současnosti dospěla pomoc od Národního muzea do další fáze, kdy bylo přímo z Damašku převezeno 20 vzácných historických předmětů, které budou restaurovány v dílnách Národního muzea. Transport se uskutečnil za pomoci Armády České republiky.

Jedná se o 20 převážně kovových artefaktů z doby bronzové (z období 2500–1500 př. n. l.) a z antiky. Mezi nejvzácnější předměty určené k restaurování patří například nálezy v podobě bronzových sošek, bronzová jehlice z Ugaritu a tři kamenné náhrobní reliéfy z Palmýry (dvě sochy žen a jedna socha muže).

Zrestaurované předměty budou následně vystaveny v Národním muzeu v rámci výstavy, která vznikne ve spolupráci s Generálním ředitelstvím pro památky a muzea Syrské arabské republiky. Nejpozději v roce 2023 pak budou artefakty navráceny zpět do Sýrie.

Konzervační a restaurátorské pracoviště Historického muzea Národního muzea jsou specializovaná podle druhů materiálů. Právě kov je materiálem, na který má Národní muzeum jedny z nejlepších odborníků s vynikající odbornou praxí. Je tomu tak zejména proto, že množství a spektrum předmětů ve správě Národního muzea zahrnuje sbírkové doklady hmotné kultury od nejstarších dob po současnost. Své restaurátorské postupy budou konzervátoři současně konzultovat s odborným oddělením Národního muzea, které se věnuje pravěké a starověké archeologii a u restaurování budou přítomni i odborníci ze Sýrie, kteří zároveň projdou školením moderních restaurátorských metod.

„Národní muzeum České republiky patří mezi uznávaná muzea s mezinárodním renomé a významnými zahraničními kontakty. Naši pracovníci jsou členy mezinárodních vědeckých týmů, dosahují excelentních výsledků a publikují v prestižních odborných časopisech. Muzeum vypravuje expedice do celého světa, vede archeologické výzkumy v několika státech, naši restaurátoři patří k evropské špičce. Naše znalosti, kapacity a možnosti se již několik let snažíme využívat i při záchraně světového kulturního dědictví, tam kde je ničeno a ohrožováno. Afghánistán, Ukrajina, Sýrie. Jsem hrdý na to, že i v umění pomáhat umíme být na světové úrovni,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Archeologický výzkum

Národní muzeum také v rámci spolupráce se syrskými kolegy v roce 2019 získalo možnost archeologických průzkumů na lokalitě Tell Al-Shamiya nedaleko Latakie. Tým Archeologického oddělení Národního muzea zde zkoumá osídlení během doby bronzové až železné. Archeologicky je doložen časový úsek přibližně mezi lety 2100 až 700 př. n. l., přičemž je tato oblast velmi atraktivní právě tím, že dokumentuje život lidí po poměrně dlouhý časový úsek. Průzkum se zaměřuje mimo jiné na zjištění, co se zde odehrávalo právě ve 12. stol. př. n. l., kdy dochází v široké pobřežní oblasti k celkovému kolapsu, zaniká Ugarit a hroutí se další významná centra. Další expedice na tuto lokalitu je plánována na říjen 2022 s cílem získat řadu nových dat k sídlištní struktuře, ale i přírodnímu prostředí.

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Národní muzeum otevírá dnes, 16. října v Nové budově výstavu s názvem Olympijské příběhy. Ta mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Návštěvníci se mohou těšit na mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem.
| Národní muzeum
Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.
| Národní muzeum
Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
| Národní muzeum
Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
| Národní muzeum
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
| Národní muzeum
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
| Národní muzeum
Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách

Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách

Právě dnes, kdy Historickou budovu opouští poslední exponáty, se Národní muzeum rozloučilo s velmi úspěšným výstavním projektem Baroko v Bavorsku a v Čechách. Unikátní skvosty z období 100 let 17. a 18. století si v době od 8. prosince do 8. května přišlo prohlédnout 103 295 návštěvníků, včetně žáků a studentů v rámci školních programů. I do budoucna chystá Národní muzeum velké výstavní projekty mezinárodního významu.
| Národní muzeum
České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň

České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň

V rámci Roku české hudby připravilo Národní muzeum pro milovníky opery projekt, v němž představuje umění a úspěchy českých operních pěvkyň v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevřelo 22. května zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v Met opeře. Nejen prostřednictvím unikátních divadelních kostýmů ze sbírek Národního muzea a Metropolitní opery uvádí výstava slavné české pěvkyně od počátku 20. století až po současnost, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů, Metropolitní opeře v New Yorku, a mnohdy se zde zasloužily o provedení významných českých oper.
| Národní muzeum
Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic

Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Významné výročí si připomene velkolepým sobotním Etnopiknikem, komentovanými prohlídkami běžně nepřístupných původních prostor domu U Halánků a tvořivými dílnami nejen pro děti.
| Národní muzeum
Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený

Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený

V Náprstkově muzeu se v úterý 30. dubna otevírá nová výstava s názvem Vietnam blízký a vzdálený. Ta přiblíží návštěvníkům tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam. Zároveň představí příběh početné komunity žijící v České republice, vzájemné vztahy obou kultur a problematiku společného soužití.
| Národní muzeum