Na Mariánském náměstí byly zahájeny vánoční trhy. Potrvají až do 6. ledna příštího roku

|

V pátek 1. prosince 2023 byly opět po roce za účasti představitelů hlavního města zahájeny vánoční trhy na Mariánském náměstí v Praze 1. Od 17:00 hodin bude také slavnostně rozsvícen vánoční strom v barvách hlavního města. O tomto víkendu je připraven pro veřejnost mimo jiné speciální program, a to vždy od 14:00 do 19:00 hodin. Trhy zde budou až do 6. ledna 2024, stánky budou otevřeny každý den od 11:00 do 19:00 hodin.

I letos Mariánské náměstí zkrášlují vánoční trhy a smrk ozdobený v barvách hlavního města, tedy červenými a zlatými koulemi. V dopoledních hodinách byly ze strany představitelů hlavního města, dětí z MŠ Rohožník a žáků Školy Jaroslava Ježka trhy zahájeny. Startu trhů se zúčastnila náměstkyně primátora hl. m. Prahy Alexandra Udženija, dále radní hl. m. Prahy Michal Hroza a radní hl. m. Prahy Antonín Klecanda.

„Vánoční trhy a strom k Praze patří už léta. Zvu všechny obyvatele hlavního města i návštěvníky metropole, aby se zde na Mariánském náměstí v čase celoročního shonu zastavili a užili si okamžiků klidu a pohody,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Na náměstí jsou opět prodejní stánky s typickým vánočním sortimentem a občerstvením. V Ježíškově nebeské kanceláři si děti také mohou napsat svá vánoční přání a novinkou je fotopoint v podobě andělských křídel a světelná výzdoba budovy Nové radnice. Nebude chybět ani doprovodný program v následujících víkendech nebo například v úterý 5. prosince, kdy se uskuteční Mikulášská nadílka. Detaily jsou k dispozici na stránkách vanoce.praha.eu.

Stánky budou otevřeny každý den od 11:00 do 19:00 hodin, a to až do 6. ledna 2024. Ve stáncích si mohou lidé pořídit originální dárky či typicky vánoční sortiment. Jako každý rok zde působí prodejci z řad příspěvkových a neziskových organizací a chráněných dílen nabízející originální předměty s příběhem. Prodej občerstvení bude zajišťovat Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj.

Slavnostní rozsvícení stromu se uskuteční v pátek 1. prosince, a to v 17:00 hodin. Rozsvícení stromu se bude účastnit primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, náměstkyně primátora hl. m. Prahy Alexandra Udženija a radní hl. m. Prahy Michal Hroza. Přizvány jsou také pražské pěstounské rodiny. „Vánoční strom s námi rozsvítí také pěstounské rodiny, pro které máme připraveny i malé dárky. Advent je o naději, lásce a radostném očekávání. Naději potřebujeme všichni, ale děti, které nemůžou být z jakéhokoliv důvodů se svou biologickou rodinou a které za sebou mají často smutné příběhy, ty ji potřebují dvojnásob. Proto jsem moc ráda, že právě ony s námi rozsvítí stromeček a doufám, že si celou akci na Mariánském náměstí opravdu užijí,“ říká náměstkyně primátora pro sociální věci a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Na každý adventní víkend, vždy od 14:00 do 19:00 hodin, je připraven žánrově pestrý doprovodný program. Na pódiu se představí dětské pěvecké sbory, taneční skupiny či dětské divadélko. První adventní víkend se návštěvníci mohou těšit také na novinku v podobě kreativních dílen pro děti a dospělé, které budou umístěny před vstupem do Clam-Gallasova paláce.

„Zahájení vánočních trhů na Mariánském náměstí je výjimečnou chvílí. Na trzích si můžete vychutnat nejen tradiční vánoční sortiment, ale také zde naleznete originální dárky s příběhem, které nabízejí prodejci z řad příspěvkových a neziskových organizací a chráněných dílen. Určitě nezapomeňte také na Mikulášskou nadílku, která proběhne 5. prosince. Těšíme se, že společně s vámi prožijeme tuto kouzelnou dobu Vánoc,“ dodává Michal Hroza, radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury.

O tomto víkendu si budou moci pod odborným vedením zkušené šperkařky ze Svazu výrobců skla a bižuterie návštěvníci vyrobit například originální náramek ze skleněných perel s vánočním přívěskem nebo si namalovat vánoční zvoneček s příběhem. Své umění předvede také Jana Liška Straková, která patří mezi nejlepší české foukačky a malířky vánočních ozdob. Dále zde bude možné se setkat s Marií Růžičkovou, odbornicí na výrobu skleněných figurek technikou práce nad kahanem (tzv. lampové figurky).

Ve spolupráci s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj hlavní město mimo jiné připravuje v den konání Zastupitelstva hl. m. Prahy, tedy 14. prosince 2023 (od 10:00 do 18:00 hodin), Primátorskou adventní sbírku. Darováním základních trvanlivých potravin (vítané jsou konzervy, rýže, luštěniny, olej, polévky, dětská výživa, základní a dětská drogerie) bude možné pomoci spoluobčanům v nouzi, seniorům žijícím na pokraji chudoby, rodičům samoživitelům či lidem bez domova.

Přílohy:

  1. Plakát k potravinové sbírce
  2. Plakát k akci Vánoce na Mariánském

Plakáty a fotografie k akci Vánoce na Mariánském naleznete zde.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Praha pošle hasičům v příštích čtyřech letech celkem 200 milionů korun na mobilní požární techniku a další vybavení

Rada hl. m. Prahyodsouhlasila poskytnutí individuální účelové investiční dotace v celkové výši 200 milionů Kč Hasičskému záchrannému sboru hl. m. Prahy za účelem pořízení mobilní požární techniky a vybavení v období let 2024 až 2028. Pořízeny tak budou například cisternové automobilové stříkačky, výšková technika a plynové hasící automobily nebo hydraulické vyprošťovací nářadí. Toto rozhodnutí musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Praha

Tržní místa v Praze zpřehlední praktická aplikace

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost, v níž budou zakreslena všechna tržní místa spolu s informacemi o jejich podmínkách. To umožní efektivnější kontrolu ze strany úřadů i veřejnosti, že nedochází k porušování tržního řádu.