Evropa musí snižovat oběti dopravních nehod společně, je to sdílená odpovědnost všech. Na začátku mezinárodní konference v maltské Vallettě to řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulc. O dosažení historického minima v počtu usmrcených lidí v Česku v roce 2016 mluvil ve svém projevu ministr dopravy Dan Ťok.
Foto: Evropská komise
„V roce 2016 zemřelo při dopravních nehodách 111 chodců. To je o 20 obětí z jejich řad méně než v roce 2015. Také rok 2017 začal pozitivně, když během dopravních nehod, ke kterým došlo v lednu, zemřelo 7 chodců, oproti 11 v letech 2015 a 2016. Tento pokles se týká pouze tragických nehod, ke kterým došlo mimo obec, v obcích byl počet obětí stejný jako v roce 2015,“ řekl na konferenci ministr Ťok.
Podle ministra se v České republice také osvědčila nová legislativa upravující nošení reflexních prvků za snížené viditelnosti a zároveň probíhající mediální informační kampaně s názvem Vidíme se?, čímž bylo dosaženo snížení počtu usmrcených o 20 chodců za snížené viditelnosti.
Dalším zásadním krokem v roce 2016 bylo zavedení nového systému zkoušek motocyklistů v rámci autoškoly a meziročně bylo dosaženo snížení počtu usmrcených o 32 %. V neposlední řadě zmiňoval aktivity k podpoře bezpečné jízdy cyklistů a práci nad výukovými a preventivními materiály v rámci dopravní výchovy dětí, kterou v ČR považujeme za jeden ze základních pilířů pro výchovu bezpečných účastníků silničního provozu.
V roce 2016 bylo na evropských silnicích usmrceno 25.500 lidí. Zvláštní zmocněnec OSN pro bezpečnost silničního provozu Jean Todt upozornil, že Evropa v loňském roce snížila počet usmrcených o pouhá dvě procenta. Účastníci konference se shodli na prioritách, které je nutné řešit k dosažení plánovaného počtu usmrcených v EU o 50 % do roku 2020. „Nutné je investovat peníze do výstavby bezpečné dopravní infrastruktury, financování preventivních aktivit a spolupráci mezi členskými státy nad tématem vymahatelnosti,“ řekl ministr dopravy.
Zdroj: www.mdcr.cz