(Praha, 8. 12. 2022) Nejvyšší správní soud tento týden rozhodl, že Ministerstvo školství v roce 2017 postupovalo nezákonně, když zamítlo vznik ScioŠkoly jen na základě toho, že v místě už byly dostatečné kapacity v ostatních školách.
Nejvyšší správní soud (NSS) dal za pravdu společnosti Scio v letitém sporu s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o zápis ScioŠkoly ve Frýdku-Místku do školského rejstříku. MŠMT opakovaně odmítalo školu zapsat s argumentem, že v okolních základních školách je míst dostatek, a tedy není třeba otevírat školu další. Nyní NSS rozhodnutí ministerstva z roku 2017 zrušil a jednoznačně se vyslovil, že dostatečná kapacita jiných škol nemůže být jediným důvodem pro zamítnutí žádosti o novou školu, a že je třeba posuzovat i další aspekty věci – např. to, zda nová škola chce vzdělávat podle odlišné koncepce, než školy dosavadní, nebo to, zda je o ni mezi rodiči ve městě zájem. Právě na základě iniciativy místních rodičů a dalších příznivců, kteří o ScioŠkolu ve městě velmi stáli, začala škola ve Frýdku-Místku před pěti lety vznikat a následně v letech 2017 a 2018 usilovat o zápis do školského rejstříku. NSS nyní navázal na dva roky starý rozsudek Městského soudu v Praze, který potvrdil, že ani v roce 2018 nemělo MŠMT pro zamítnutí školy dost důvodů.
„I přes odmítavý postoj MŠMT jsme školu ve městě tehdy otevřeli, a to v režimu "neškoly", tedy školy nezapsané do rejstříku škol. Jelikož jsme na ni nedostávali dotace, dotovali jsme ji ze svého, jakož i z příspěvku místních sponzorů. Vzniklou škodu budeme určitě od státu vymáhat. V roce 2017, za ministrů Valachové a Štecha, takto MŠMT zamítlo celkem 15 škol, ne každá ale má prostředky na to, se soudit. Jsme rádi, že jsme za všechny mohli tento spor dotáhnout do konce,“ popisuje někdejší situaci Jan Kaczor, právník společnosti Scio a dodává, že školu se nakonec podařilo zapsat až v roce 2019.
Sám NSS ve své aktuálním rozsudku mj. konstatuje, že „upínají-li se správní orgány čistě na kvantitativní kritérium a odmítají-li vzít vůbec v úvahu tvrzenou odlišnou vzdělávací koncepci, popírají tím nejen právo na alternativu ve vzdělávání v mezích zákonné úpravy, ale popírají, že vůbec nějaká alternativa může existovat. Výslovně říkají, že „všechny školy jsou do značné míry stejné“, neboť musejí dodržovat tentýž rámcový vzdělávací program“. NSS také poukazuje na to, „že zjednodušeně řečeno, děti by měly mít ze zákona zajištěno místo ve spádové státní škole. Jestliže by tedy mělo zřízení nové nestátní školy záležet jen na kapacitách stávajících škol v blízkém okolí, v důsledku by to mohlo vést k tomu, že správní orgány nepovolí zřídit novou nestátní školu nikdy, neboť kapacity těch státních musejí být vždy dostatečné.“
(Celý rozsudek NSS je možné zaslat na vyžádání.)
Zdroj: www.scio.cz