Městská policie používá mírnější opatření, v minulém roce strážníci střílet nemuseli

|

Příslušníci Městské policie hl. m. Prahy v loňském roce nemuseli ani jednou vystřelit ze služební zbraně proti osobě, pouze jedinkrát zazněl varovný výstřel do vzduchu. Hrozit namířenou zbraní museli celkem osmkrát, třikrát použili obušek a sedmnáctkrát slzný plyn či elektrický obušek. Vyplývá to ze zprávy Inspekce Městské policie hl. m. Prahy za rok 2023.

Podle Inspekce Městské policie hl. m. Prahy strážníci při výkonu své činnosti využívají mírnějších oprávnění a k užití síly přistupují pouze v nezbytných, zákonem dovolených případech. „Strážníci se významnou měrou podílejí na tom, že v Praze je bezpečno. Navíc, jak vyplývá z nové zprávy Inspekce Městské policie, děje se tak přiměřeným způsobem a v souladu se zákonem. Obojí vnímám jako dobrou zprávu,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Zpráva Inspekce Městské policie hl. m. Prahy za rok 2023 uvádí, že donucovací prostředky užili strážníci celkem ve 410 případech, a to nejvíce v Praze 1. Ani v jednom případě nebylo užití donucovacích prostředků vyhodnoceno jako neoprávněné.

Při zákrocích bylo využito více druhů donucovacích prostředků. Mezi nejčastěji používané patří hmaty, chvaty, údery a kopy, které strážníci použili 356krát, následované pouty, ty museli nasadit celkem 306 lidem. Užití donucovacích prostředků v roce 2023 se nijak výrazně nelišilo od předcházejících let 2021 a 2022. Rok 2020 byl výjimečný s ohledem na nedodržování vládních opatření v souvislosti s onemocněním covid-19, kdy platil nouzový stav.

Inspekce se zaměřila také na kontroly evidence a uložení zbraní, orientační zkoušky na alkohol a jiné návykové látky. Prověřovala také stížnosti ze strany občanů, přičemž každý případ byl posouzen individuálně. Mezi nejnáročnější činnosti Inspekce patří zpracování stížnostních spisů, které svým obsahem mnohdy zasahují mimo vnitřní předpisy Městské policie a vyžadují odbornou erudici zpracovatelů i jejich vedoucích zaměstnanců.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Hlavní město pracuje na zvýšení bezpečnosti v pražských školách

Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, radní pro školství Antonín Klecanda a další odborníci zahájili jednání ohledně posílení bezpečnosti v pražských školách. V souvislosti s tragickými událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy chce hlavní město udělat vše pro to, aby byli nejen studenti, ale i všichni obyvatelé Prahy v bezpečí.

Praha

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole

Registrace do již 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu, jehož cílem je nakopnout inovační kulturu v Praze, jsou ode dneška otevřeny. Letošní ročník pro hlavní město kompletně organizuje jeho městská společnost Operátor ICT (OICT). Cílem této akce je podporovat především mladé inovátory, studenty středních a vysokých škol i další kreativce a uvést v život projekty, které pomohou inovovat Prahu. Hlásit se mohou dvou až čtyřčlenné týmy.

Praha

Praha od zítra odvolá protipovodňová opatření

Hladiny Berounky a Vltavy, které jsou pro Prahu rozhodující, se snižují, a i přes setrvalý zvýšený odtok z Vltavské kaskády se obecně zlepšuje i povodňová situace v metropoli. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes večer ukončí výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost. Hlavní město proto jakožto povodňový orgán od zítra od 8.00 hodin odvolává veškerá doposud přijatá protipovodňová opatření. Časové výjimky tvoří pouze otevírání protipovodňových vrat na Čertovce, se kterým se začne od zítřejších 9.00 hodin, a provoz přívozů, který s ohledem na nutnou úpravu stavu nástupišť a jejich okolí bude možný až od pondělí.