Praha··5 min

Memorandum projektu Staroměstská brána je příležitostí k dokončení Pařížské ulice a náměstí Miloše Formana

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva

Rada hlavního města Prahy schválila Memorandum o rozvoji území v projektu Staroměstská brána. Memorandum zakládá dlouhodobé partnerství mezi pražským magistrátem, Městskou částí Praha 1 a soukromým investorem. Cílem je zajistit, aby dosud zanedbaná zóna na konci Pařížské třídy mohla fungovat jako plnohodnotný veřejný prostor. Schválené memorandum stanovuje limity pro stavební úpravy a pravidla pro budoucí fungování veřejného prostoru na soukromém pozemku investora. Projekt bude předmětem standardního povolovacího procesu dotčenými orgány.

Trojstranná dohoda zajistí zohlednění veřejného zájmu v rámci soukromé investice na revitalizaci části konce Pařížské třídy a náměstí Miloše Formana, jehož značná část dnes slouží jako nepřístupná střecha podzemních garáží. Dohoda upravuje výslednou podobu prostoru, garantuje městotvorné prvky i přítomnost udržitelných technologií. Zohledňuje požadavky ze strany městských orgánů a upravuje budoucí správu celého prostoru v dlouhodobém horizontu a v zájmu obyvatel Prahy.

„Je v zájmu hlavního města, aby kultivovalo vztahy s investory, kteří přistupují k rozvoji města jako veřejnému zájmu. Memorandum se zapojením městské části je nástrojem, jak obdobný dialog strukturovat a nastavit v něm klíčové parametry pro rozvoj města, ať jde o velkorysý veřejný prostor, dostatek zeleně, parkovací místa či bezbariérový přístup,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje

Podpisem Memoranda nevzniká pro představitele hl. m. Prahy žádný věcný ani investiční závazek, hlavní město jím především deklaruje politický souhlas se záměrem investora. Investor díky Memorandu dostává jasný rámec a výhled součinnosti. Vyjadřuje jím zároveň zájem o dlouhodobou spolupráci s městem a městskou částí od přípravné fáze přes realizaci stavebních úprav až po dlouhodobý provoz lokality a péči o zachování její kvality.

„Území v samém centru města přináší celou řadu příležitostí, ale také výzev. Z postupu investorů je ale jasně patrný důsledný a citlivý přístup k významné brutalistní architektuře hotelu i revitalizaci přilehlého náměstí,“ dodává Hlaváček.

Veškeré investiční a v budoucnu také provozní náklady ponese investor, kterým je společnost WIC Prague, a.s., za kterou stojí rodinná investiční kancelář R2G investující prostředky rodin českých podnikatelů Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery.

Investor díky Memorandu dostává jasný rámec a výhled součinnosti s městem. Memorandum je vyjádřením zájmu investora na dlouhodobé spolupráci s městem a Městskou částí Praha 1 od přípravné fáze přes realizaci stavebních úprav až po dlouhodobý provoz lokality a péči o zachování její kvality.

Plocha na konci Pařížské ulice kolem bývalého hotelu Intercontinental byla celkově dosud neudržovaná, z větší části nepřístupná a odtržená od zbytku centra. Projekt ji otevírá veřejnosti, která se dostane i do míst dříve výhradně užívaných bývalým hotelem Intercontinental, dnes Fairmont Golden Prague. Nabídne parkové úpravy, nové aleje i komunikace, vodní prvky či městský mobiliář. Součástí jsou i udržitelné technologie v podobě modro-zelené infrastruktury, kdy systém zeleně a zadržování vody přispěje k lepšímu mikroklimatu v lokalitě.

Díky přesunu vjezdu a výjezdu z podzemních garáží navíc dojde výraznému snížení intenzity dopravy na náměstí Miloše Formana. Z plochy náměstí budou odstraněny i výduchy vzduchotechniky, které budou přesunuty do nové budovy pavilonu, kde budou umístěny také bezbariérové pěší vstupy s výtahem.

Požadavky na úpravy dalších praktických záležitostí v souvislosti s budoucím provozem náměstí v sousedství zrekonstruovaného hotelu vznikají v rámci pracovní skupiny, kde se pravidelně setkávají zástupci sousedů, města, městské části a investora a zapojen bude také provozovatel hotelu. Výsledkem těchto diskusí je například vymezení pěti krátkodobých parkovacích míst pro využití výhradně místními obyvateli.

Memorandum upravuje mimo jiné i budoucí správu náměstí Miloše Formana, kdy bude nově vytvořený veřejný prostor k dispozici pro kulturní, vzdělávací a společenské akce v režii připravované dramaturgické rady. Tento orgán, jehož členy budou zástupci města, místních obyvatel, investora i provozovatele hotelu, zajistí, že veřejná prostranství budou využívána s respektem k lokalitě a místním obyvatelům. V plánu jsou například výstavy, koncerty, divadelní představení či autorská čtení.

Konečná podoba fasády nového pavilonu na náměstí Miloše Forman bude předmětem designérské soutěže, která bude otevřena českým designérským profesím. Zorganizuje ji specializovaná společnost a v porotě zasednou mimo jiné renomovaní odborníci na design, zástupci investora, magistrátu a městské části. Ambicí investora je v pavilonu propojit nutnou technickou infrastrukturu podzemních garáží, které se pod plochou celého náměstí Miloše Formana nacházejí, s uměleckou, designérskou a architektonickou hodnotou. Věříme, že tak v centru Prahy vznikne velkorysý nový veřejný prostor v kombinaci s budovou reprezentující špičkovou soudobou českou architekturu a design.

Zdroj: www.praha.eu

Další články

Další články od Praha

Letečtí záchranáři mají v Praze po desítkách let novou moderní základnu

Letečtí záchranáři mají v Praze po desítkách let novou moderní základnu

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři, kteří k pacientům vyrážejí z areálu Letiště Praha, získávají novou základnu. Vyhovující zázemí posádkám poskytne moderní modulární řešení, které splňuje zvýšené bezpečnostní nároky vzhledem k umístění ve střežené SRA zóně mezinárodního letiště.
| Praha
Praha prostřednictvím programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče, zdravotní služby pro znevýhodněné skupiny obyvatel a nově také například vybavení ordinací pediatrů

Praha prostřednictvím programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče, zdravotní služby pro znevýhodněné skupiny obyvatel a nově také například vybavení ordinací pediatrů

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2025. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 68,9 milionu korun. Smyslem záměru je prostřednictvím dotací podpořit osoby dlouhodobě nemocné nebo s postižením, další rozvoj paliativní péče, ale také zajistit zdravotní péči pro znevýhodněné skupiny obyvatel nebo například podpořit vzdělávací a osvětové akce v oblasti zdravotnictví.
| Praha
Na Průmyslový palác se v rámci pokračující celkové rekonstrukce vrací obnovená hodinová věž

Na Průmyslový palác se v rámci pokračující celkové rekonstrukce vrací obnovená hodinová věž

Rekonstrukce Průmyslového paláce na Výstavišti dospěla do zlomové fáze, kdy se v úterý 15. října 2024 na své původní místo přesunula hodinová věž, která je nejvýraznějším prvkem historického objektu. Postupně se navrací do původní podoby i zdobné prvky, jako vitráže nebo malovaný strop v hlavní lodi. Celá rekonstrukce by měla být dokončena v červnu 2026.
| Praha
Praha pronajme komunitní zahradě MetroFarm další pozemek, kde kolektiv plánuje rozšířit aktivity pro školy a rodiny s dětmi

Praha pronajme komunitní zahradě MetroFarm další pozemek, kde kolektiv plánuje rozšířit aktivity pro školy a rodiny s dětmi

Praha propachtuje spolku provozujícímu komunitní zahradu další pozemek na Císařském ostrově. Spolek již od roku 2020 hospodaří na parcele o velikosti 9 260 m². Zahrada s políčka je otevřena zahradníkům z řad veřejnosti, spolek zde také chová slepice, kozy a včely. Nyní spolek požádal o další pozemek o výměře 3 788 m².
| Praha
Hlavní město a zdravotnická záchranná služba pomáhají i v zahraničí, do Bosny a Hercegoviny vyšlou humanitární pomoc

Hlavní město a zdravotnická záchranná služba pomáhají i v zahraničí, do Bosny a Hercegoviny vyšlou humanitární pomoc

Radní hlavního města Prahy na svém pondělním zasedání schválila humanitární pomoc pro města Jablanica a Konjic v Bosně a Hercegovině. Na místa, která fatálně zasáhly povodně a sesuvy půdy, poputují dva starší záchranářské SUV vozy a defibrilátory. Vozidla používali pražští záchranáři od roku 2008 a v zasažených oblastech mohou ještě vykonat spoustu práce.
| Praha
Praha zakáže noční turistické tahy po hospodách

Praha zakáže noční turistické tahy po hospodách

Pražští radní v pondělí schválili novelu tržního řádu, která omezí takzvané pub crawls, tedy organizované tahy turistů od hospody k hospodě rušící noční klid zejména v centru Prahy. Podle navrhované úpravy bude na území hlavního města Prahy v době nočního klidu od 22:00 do 6:00 hodin zakázáno pochůzkové poskytování služeb.
| Praha
Praha upraví vyhlášku o buskingu. Zakáže účast zvířat při provozování pouliční umělecké veřejné produkce

Praha upraví vyhlášku o buskingu. Zakáže účast zvířat při provozování pouliční umělecké veřejné produkce

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh novely obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy upravující provozování pouliční umělecké veřejné produkce, tzv. buskingu (č. 1/2016 Sb. hl. m. Prahy, o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 13/2019 Sb. hl. m. Prahy). Návrh obsahuje čtyři úpravy ve vyhlášce, z nichž tou nejzásadnější je zákaz účasti zvířat při pouličních uměleckých produkcích pro veřejnost.
| Praha
Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Hlavním koncepčním pracovištěm města Prahy v oblasti architektury a urbanismu je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Do rozhodování kudy povedou koleje a potrubí, nebo kde vznikne park, se vždy snaží zapojit veřejnost, protože ta do projektů vnáší autentickou znalost prostředí a jeho problémů. Tímto způsobem vznikl i projekt Soutok, který získal 3. října 2024 v britském Birminghamu významné mezinárodní ocenění WMNP Awards. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm.
| Praha
V Praze otevírá unikátní Centrum perinatální duševní péče. V Česku dosud podobné zařízení chybělo

V Praze otevírá unikátní Centrum perinatální duševní péče. V Česku dosud podobné zařízení chybělo

Specializované zařízení, které by nabízelo komplexní podporu v oblasti duševního zdraví v období těhotenství a po porodu, až doposud v celé České republice chybělo. To se nyní mění: ve středu 9. října hlavní město slavnostně zahajuje provoz unikátního Centra perinatální duševní péče v Poliklinice na Zeleném pruhu v Praze 4.
| Praha
Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

V rámci Týdne sociálních služeb ČR spouští hlavní město Praha společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS) novou kampaň „Srdce na pravém místě“. Kampaň, která je postavena na tvářích a citacích reálných zaměstnanců v sociálních službách, si klade za cíl upozornit na důležitost těchto profesí, poděkovat zaměstnancům za jejich službu. Nabídne ale také volné pracovní pozice v příspěvkových organizacích hl. m. Prahy, které sociální služby poskytují.
| Praha