FN Brno··4 min

Lékaři KPPCH FN Brno pracují společně s organizací Popálky na rozvoji rehabilitační a rekonstrukční péče o popáleného

FN Brno

FN Brno

Fakultní nemocnice Brno je druhé největší zdravotnické zařízení v České republice a přední evropská nemocnice. Komplex FN Brno tvoří areál Bohunice, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu 11.

Tisková zpráva

– Klinika popálenin a plastické chirurgie (KPPCH) Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) již třicet let úzce spolupracuje s pacientskou organizací, která se věnuje podpoře lidí po úrazech popálením i jejich rodinným příslušníkům. Tato organizace vznikla v roce 1994 jako Sdružení na pomoc popáleným dětem a dnes, pod názvem Popálky, funguje jako obecně prospěšná společnost. Za tři dekády se z ní stal významný partner FN Brno v oblasti péče o popáleninové pacienty, poskytující široké spektrum služeb od psychosociální podpory až po osvětu a rehabilitace.

„Rozsáhlé popáleniny mají závažné fyzické i psychické následky. Z fyzického hlediska mohou způsobit trvalé poškození pokožky a podkožních tkání, což vede nezřídka k plošným jizvám, omezené pohyblivosti a chronické bolesti. Často je nutná dlouhodobá lékařská péče, včetně intenzivní rehabilitace, výjimkou nejsou ani následné rekonstrukční operace. Tuto péči poskytujeme popáleninovým pacientům na naší klinice,“ uvedl přednosta KPPCH FN Brno, doc. MUDr. Libor Streit, Ph.D. „Psychické následky pak mohou zahrnovat trauma z prožitého úrazu, lidé s popáleninami se často potýkají s nízkým sebevědomím a sociální izolací. V této oblasti u nás hrají důležitou roli nejen kolegové z řad psychologů, ale také pacientská organizace Popálky,“ dodal.

Přestože Popálky letos slaví 10 let, historie této pacientské organizace sahá hlouběji. Konkrétně do poloviny devadesátých let, kdy pod záštitou KPPCH FN Brno vzniklo Sdružení na pomoc popáleným dětem. Za jeho vznikem stál emeritní primář někdejšího popáleninového centra FN Brno, MUDr. Ivan Suchánek. „Původním smyslem zformování organizace bylo umožnit setkávání rodičů popálených dětí na různých akcích a prázdninových pobytech, aby se mohli vzájemně poznat a vyměňovat si zkušenosti. Na této platformě fungují i dnešní Popálky, jen jsme penzum podpory, kterou pacientům poskytujeme, postupně rozšířili,“ vysvětlila zakladatelka a ředitelka organizace Popálky, Jana Lacinová.

„Lidem po úrazech popálením se snažíme pomáhat už v nemocnici. S pacienty mluvíme o následné péči, která je čeká, i psychických, sociálních a finančních důsledcích jejich úrazů. V kontaktu s nimi ale zůstáváme i po propuštění do domácího ošetřování. Člověku se uleví, když si může popovídat s někým, kdo si prošel podobnou cestou, kdo mu poradí, jak třeba pečovat o jizvy nebo doporučí vhodné prostředky, které používat,“ popsala Jana Lacinová, která sama byla ve 13 letech popálená od železniční troleje na 60 procentech těla. Kromě toho organizace realizuje i řadu preventivních programů ve školkách, školách i pro seniory, organizuje rehabilitační programy a poskytuje finanční pomoc na léčbu a rehabilitaci.

„Počty popálených pacientů i rozsahy jejich úrazů se postupně mění, již nebývají tak kritické jako dříve,“ uvedl MUDr. Radomír Mager, Ph.D., vedoucí lékař Popáleninového centra KPPCH FN Brno. Klíčovými faktory jsou při tom preventivní programy pro děti a dospívající, velký tlak různých průmyslových společností na bezpečnost při práci a v neposlední řadě i změna životního stylu, zejména u dětí. „Ty už dnes nedělají tak nebezpečné aktivity jako dříve, tráví více času u počítačů a telefonů, chovají se jinak,“ doplnil.

KPPCH má v plánu se společně s organizací Popálky zaměřit na rozvoj rehabilitační a rekonstrukční fáze péče o popáleného. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom v blízké budoucnosti mohli popáleným pacientům usnadnit náročnou rehabilitaci pomocí pokročilých rehabilitačních technologií včetně např. metod časné mobilizace a virtuální reality, nabízet účinnou léčbu problematických jizev pomocí nejmodernějších ablativních laserů. V neposlední řadě provádíme složité mikrochirurgické rekonstrukční operace v případech, kdy rozsáhlé mutilující jizvy nelze řešit efektivně jiným způsobem,“ uzavřel docent Streit.

Zdroj: www.fnbrno.cz

Další články

Další články od FN Brno

Daruj krev se Zbrojovkou

Daruj krev se Zbrojovkou

Akce Daruj krev se Zbrojovkou je výsledkem jedenáct let dlouhé spolupráce s Fakultní nemocnicí Brno. Významnými partnery jsou v tomto případě i společnosti TRIPOLI a AZ SERVIS.
| FN Brno
450ml NADĚJE. FN Brno zve opět prvodárce

450ml NADĚJE. FN Brno zve opět prvodárce

Tito, tzv. prvodárci, mají jedinečnou šanci přijít ve středu 20. listopadu 2024 do Fakultní nemocnice Brno, areál Bohunice, kde mohou svým darem pomoci lidem, kteří leží na lůžkových odděleních nemocnice.
| FN Brno
Základní kámen z roku 1969 byl nedávno nalezen

Základní kámen z roku 1969 byl nedávno nalezen

Novodobá historie Fakultní nemocnice Brno sahá do roku 1969, kdy byla zahájena výstavba nemocnice v Brně-Bohunicích. Při té příležitosti byl symbolicky poklepán základní kámen. Jednalo se o projekt architektů Miroslava Spurného a Jiřího Kučery. A protože šlo o složitou a finančně náročnou stavbu, byla nemocnice nakonec dostavěna až v roce 1989. Nicméně ne v plném rozsahu, jak předpokládal Spurného projekt.
| FN Brno
FN Brno podporuje akci Týdne rizik malnutrice

FN Brno podporuje akci Týdne rizik malnutrice

Fakultní nemocnice Brno podporuje akci s názvem Týden rizik malnutrice, který proběhne v letošním roce od 11. do 15. listopadu 2024. Malnutrice je špatný stav výživy, nazývaný také podvýživa, který je důsledkem nemoci anebo nevhodné stravy.Cílem je upozornit širokou laickou i odbornou veřejnost na to, že malnutrice je vážným problémem, který negativně ovlivňuje přežívání pacientů, významně zvyšuje náklady na zdravotní péči, a že tento problém lze efektivně řešit. Kampaň probíhá pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR.
| FN Brno
Studie BabyFox ověří, jak ultrarychlé celogenomové sekvenování ovlivňuje péči o novorozence a děti hospitalizované na JIP

Studie BabyFox ověří, jak ultrarychlé celogenomové sekvenování ovlivňuje péči o novorozence a děti hospitalizované na JIP

Prověřit nové přístupy ke zlepšení prognózy těchto pacientů se snaží profesor Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a vedoucí výzkumné skupiny CEITEC MU s řešitelským týmem projektu BabyFox, který byl zahájen v září letošního roku. Jedná se o další významný projekt v rámci Centra precizní medicíny.
| FN Brno
Zvýšení kvality a dostupnosti léčebně rehabilitační péče o pacienty s popáleninami ve FN Brno

Zvýšení kvality a dostupnosti léčebně rehabilitační péče o pacienty s popáleninami ve FN Brno

Konkrétně v rámci projektu bude pořízeno přístrojového vybavení a zdravotnická technologie pro časnou mobilizaci a vertikalizaci pacientů v rámci akutní fáze popáleninového traumatu, dále frakční ablační a cévní laser pro rehabilitaci jizevnatých následků, vybavení pro poskytování moderní rehabilitace a ergoterapie rukou, set pro cílenou rehabilitaci ve virtuální realitě a další související vybavení.
| FN Brno
Provozní týmy FN Brno hledají neustále nové zaměstnance

Provozní týmy FN Brno hledají neustále nové zaměstnance

Jedná se o stravovací provoz, kde pracuje cca 100 zaměstnanců, správu budov ve všech třech areálech nemocnice, která zaměstnává až 120 osob, dále prádelnu s cca 60 zaměstnanci, materiálně-technické zásobování nemocnice (MTZ), dále dopravu, energetiku, centrální velín a odbor bezpečnostních a požárních techniků (OBPT). Každý z těchto provozních středisek se podílí na celkovém chodu nemocnice. Na celém provozním odboru pracuje téměř 500 zaměstnanců a vzhledem k náročnosti mnoha profesí a krizi na pracovním trhu, zejména v oborech řemesel a běžných dělnických profesí, je zde neustálá poptávka po nových zaměstnancích. Celý Odbor vede provozní náměstek ředitele Ing. Michal Doležal.
| FN Brno
MUDr. Roman Kraus, MBA byl velkou osobností českého zdravotnictví

MUDr. Roman Kraus, MBA byl velkou osobností českého zdravotnictví

Fakultní nemocnice Brno vyjadřuje hluboký zármutek nad úmrtím bývalého ředitele a senátora MUDr. Romana Krause, MBA, který nás náhle a nečekaně opustil. Byl výraznou osobností a ve spoustě z nás zanechal nesmazatelnou stopu díky svému mimořádně lidskému osobnímu i profesionálnímu přístupu, obrovské šíři vědomostí a znalostí nejen z oblasti milované medicíny, ale i díky schopnosti lidi spojovat a sjednocovat.
| FN Brno
Vědci objevili nový mechanismus, kterým se chronická lymfocytární leukémie brání léčbě

Vědci objevili nový mechanismus, kterým se chronická lymfocytární leukémie brání léčbě

Podstatou tohoto negenetického mechanismu je aktivace komplexu proteinů, který umožní leukemickým buňkám přežít zablokování důležité BCR signalizační dráhy, která hraje roli pro přežití leukemických buněk.
| FN Brno
Lékaři FN Brno formulovali evropská doporučení pro paliativní péči

Lékaři FN Brno formulovali evropská doporučení pro paliativní péči

Paliativní péče v České republice zažívá výrazný rozvoj a její úroveň se rychle přibližuje světovým standardům. Dokazuje to i nedávný Evropský kongres intenzivní medicíny v Barceloně, kde mj. zástupci Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace FN Brno a LF MU, kterou vede prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC, prezentovali evropská doporučení pro paliativní péči a péči o pacienta v závěru života na jednotkách intenzivní péče.
| FN Brno