Lékaři bez hranic··6 min

Lékaři bez hranic vyhlašují krizovou sbírku na pomoc po cyklonu Idai

Přes milion obyvatel Mosambiku se jen obtížně vzpamatovává z úderu cyklonu Idai. Mnoho z nich urgentně potřebuje pomoc. Následky přírodní katastrofy jsou devastující. V zemi se už objevily případy cholery. Cyklon a záplavy zasáhly kromě Mosambiku rovněž Zimbabwe a Malawi. Lékaři bez hranic v ČR proto vyhlašují krizovou sbírku. První zdravotnické týmy už zasahují na místě.

Březnové řádění přírodních živlů na jihovýchodě Afriky nepřežily stovky lidí a jejich počet ještě může růst. Cyklon Idai a záplavy za sebou zanechaly poničená města a vesnice.

Jedním z nejvíce postižených míst je město Beira v Mosambiku. Naprostá většina budov tam byla poškozena nebo zničena. Mnoho rodin zůstalo bez střechy nad hlavou a velká část komunity nemá přístup k pitné vodě nebo elektřině. Místní obyvatelé pracují na obnově města - čistí ulice, odklízejí vyvrácené stromy, opravují své zničené domy. Na místě je však zapotřebí pomoc. Poničená byla i zdravotnická střediska v oblasti a v době nejvyšší nouze nejsou plně funkční.

„Cyklon za sebou zanechal pás devastace. Tisíce domů jsou zničeny, lidé jsou kvůli tomu zranitelní a vystaveni přírodním živlům. Zásobovací cesty byly přerušeny, výsledkem je nedostatek jídla, čisté vody a zdravotní péče. Tyto extrémní škody pravděpodobně povedou v příštích dnech a týdnech k dramatickému nárůstu chorob přenášených vodou, kožních infekcí, nemocí dýchacího ústrojí a malárie. Navíc byl narušen místní zdravotnický systém s pravidelnými službami, jako je léčba HIV či péče o matku a dítě,“ přibližuje Gert Verdonck, krizový koordinátor Lékařů bez hranic situaci v Beiře.

Lékaři bez hranic v ČR proto vyhlašují krizovou sbírku na pomoc lidem zasaženým cyklonem Idai – její číslo účtu je: 222 666 / 2700. Přispět můžete také pomocí online formuláře.

„Jelikož přístup do řady oblastí zůstává mimořádně obtížný, neznáme ještě plný rozsah katastrofy, která tyto tři země postihla. Naše týmy, které jsou již na místě a organizují první pomoc, hovoří o tom, že se musíme připravit na skutečně mimořádně velký zásah,“ dodává ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber s tím, že absolutní prioritou je v tuto chvíli přístup k pitné vodě.

Cyklon značně poškodil městský vodovodní systém, mnoho lidí často nemá jinou možnost, než pít z kontaminovaných studní nebo dokonce ze stojatých vod podél silnic. Řada lidí kvůli tomu trpí akutními vodnatými průjmy. Právě znečištěnou vodou se šíří nemoci jako je cholera nebo břišní tyfus.

V oblasti přistála už čtyři letadla s humanitární pomocí, další vyrazí v příštích dnech

Včera mosambická vláda potvrdila první případy cholery. „Lékaři bez hranic podporují ve třech zdravotnických střediscích v Beiře ministerstvo zdravotnictví v péči o pacienty, kteří mají podezření na choleru. Denně ošetří více než dvě stě pacientů,“ upřesnil Verdonck s tím, že v následujících dnech se Lékaři bez hranic budou snažit spolu s místním ministerstvem zdravotnictví podpořit další centra pro léčbu cholery. Uvažuje se také o větší očkovací kampani proti této nemoci.

„Věřím, že si lidé v Čechách, na Moravě i ve Slezsku pamatují, jaké škody dokáží rozsáhlé záplavy napáchat. A v případě jihovýchodu Afriky postihly záplavy státy, které mají výrazně horší dopravní infrastrukturu nebo dostupnost zdravotnické péče než tomu bylo v Česku. Je nutné reagovat okamžitě, proto jsme už na místě a zároveň vyhlašujeme krizovou sbírku,“ podotkl Gruber.

Ve městě Beira Lékaři bez hranic pracují společně s místním ministerstvem zdravotnictví v už zmíněných třech opravených zdravotnických centrech a provozují mobilní kliniky. Lékaři, zdravotní sestry nebo osvětoví pracovníci s mobilními klinikami navštěvují hlavně chudší oblasti a tranzitní centra pro obyvatele, kteří přišli kvůli cyklonu o domovy. Poskytují jim základní zdravotní péči.

Organizace do Mosambiku dosud vypravila čtyři letadla s humanitární pomocí, v nichž byly například sety na zajištění čisté vody, zdravotnický materiál, stany pro stavbu polní nemocnice, nebo vybavení pro zajištění chladového řetězce nutného pro udržení vakcín ve správné teplotě. Další letouny vyrazí do oblasti v nejbližších dnech. Zasahuje tam přes šedesát mezinárodních spolupracovníků, kteří doplnili stávající personál Lékařů bez hranic, jenž byl na místě už před přírodní katastrofou a poskytoval zdravotní péči lidem s HIV. Zároveň co nejrychleji nabírají místní spolupracovníky, aby rozšířili řady krizových týmů.

V Zimbabwe poskytují Lékaři bez hranic zdravotní péči a dodávky zdravotnického materiálu ve stabilizačním centru na okraji města Chimanimani. V Malawi tým Lékařů bez hranic podporuje ministerstvo zdravotnictví v Makhanze dodávkami zdravotnického a sanitačního materiálu a nepotravinovou pomocí.

Lékaři bez hranic jsou nezávislá, neutrální a nestranná mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace. Z 96 procent je financována soukromými dárci, česká kancelář organizace je financována dokonce ze sta procent příspěvky ze soukromých zdrojů. To znamená, že nevyužívá žádné vládní granty. Soukromí dárci Lékařům bez hranic umožňují rychle reagovat na krizové události, zmírňovat utrpení a zachraňovat životy při přírodních a humanitárních katastrofách.

Zdroj: www.lekari-bez-hranic.cz

Zadavatel
Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Přes 50 let poskytujeme zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa.

Další články od Lékaři bez hranic

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize
Lékaři bez hranic

Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize

Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí
Lékaři bez hranic

Súdán: Válka způsobila jednu z největších migračních krizí. Vysídlila už 10 milionů lidí

Válka v Súdánu zapříčinila jednu z největších světových migračních krizí. Více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Jen do Jižního Súdánu za tu dobu přišlo více než 680 000 lidí, a to v době, kdy tamní zdravotnický systém a stávající humanitární pomoc sotva pokryje potřeby svých obyvatel. Předpokládá se, že do července 2024 bude bez přístupu k dostatečnému množství potravin sedm milionů lidí.
Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání
Lékaři bez hranic

Do Spojených států míří přes Mexiko stále více lidí. Roste sexuální násilí a počet dětí bez přístupu ke vzdělání

Počet lidí na útěku v Mexiku a Střední Americe roste. Stoupá i míra násilí, kterému po cestě čelí. V roce 2023 poskytli Lékaři bez hranic zdravotnické a psychologické konzultace v Hondurasu, Guatemale a Mexiku více než 67 000 osob. Počet dětí mladších pěti let, které vyžadují péči, se oproti roku 2022 zvýšil o více než třetinu. Šokující je také nárůst případů sexuálního násilí v regionu.
Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu
Lékaři bez hranic

Pásmo Gazy: Statisíce civilistů čelí brutální a neúprosné ukázce kolektivního trestu

Za poslední dny došlo k izraelským útokům na tábory pro vysídlené osoby v Rafáhu a Mawasi, oblastech, které by měly být považovány za bezpečné humanitární zóny. Následkem bylo více než 300 zraněných a desítky mrtvých.
Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených
Lékaři bez hranic

Súdán: Boje se stupňují, v táboře Zamzam stále kriticky přibývá podvyživených

Míra podvýživy je v uprchlickém táboře Zamzam katastrofální. Potvrdil to plošný screening více než 63 tisíc dětí do 5 let a těhotných či kojících žen, který probíhal v březnu a dubnu 2024. Lékaři bez hranic do svého výživového programu zařadili už více než 11 000 dětí, otevřeli polní nemocnici s 35 lůžky a také druhou kliniku.
Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují
Lékaři bez hranic

Pásmo Gazy: Ofenziva na Rafáh začala, humanitární pomoc neproudí a nemocnice se evakuují

„Vzbudila nás hlasitá střelba a bombardování. Náš tým navíc zasáhly hrozné zprávy – jeden z našich kolegů ztratil při včerejším útoku na Rafáh blízkého člena rodiny. Lidé jsou vyčerpaní, unavení a zoufalí. Poskytovat jakoukoli intervenci za neustálého zvuku výbuchů je téměř nemožné. Právě ten totiž vyvolává vzpomínky na traumatizující události, kterými si prošli,“ popisuje aktuální situaci psycholog Lékařů bez hranic, Davide Musardo.
V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči
Lékaři bez hranic

V Gaze nezabíjejí jen bomby. Lidé umírají i kvůli chybějící lékařské péči

„Kolik dětí již zemřelo na zápal plic v přeplněných nemocnicích?“ ptá se Mari-Carmen Viñoles, vedoucí krizových programů Lékařů bez hranic. „Kolik dětí už zemřelo kvůli nemocem, kterým se dalo předejít? Kolik pacientů s cukrovkou zůstává bez léčby? A kolik oddělení poskytujících dialýzu ledvin muselo v napadených nemocnicích zavřít? To všechno jsou další zabijáci,
Haiti: Hlavním městem zmítá chaos. Lékaři bez hranic otevírají novou nemocnici
Lékaři bez hranic

Haiti: Hlavním městem zmítá chaos. Lékaři bez hranic otevírají novou nemocnici

Od 28. února 2024, kdy vláda oznámila, že parlamentní volby mohou být oddáleny až na srpen 2025, začaly hlavním městem zmítat chaos a boje. Od uplynulého víkendu došlo k prudkému nárůstu počtu raněných. Mnoho z nich jsou ženy, děti i starší lidé. Tisíce lidí musely opustit své domovy, když se boje v jejich čtvrtích rozhořely. Násilnosti dohnaly tamní vládu k vyhlášení výjimečného stavu.
Evropská migrační politika je více o násilí než hledání řešení
Lékaři bez hranic

Evropská migrační politika je více o násilí než hledání řešení

Lékaři bez hranic už od migrační krize v roce 2015 neúnavně volají po tom, aby EU i její členské státy převzaly odpovědnost za řešení naléhavé potřeby pomoci a ochrany přicházejících žadatelů o azyl a uprchlíků.
Pomohli jste s námi víc než 3 milionům Ukrajinců a Ukrajinek, vzkazují české organizace.
Lékaři bez hranic

Pomohli jste s námi víc než 3 milionům Ukrajinců a Ukrajinek, vzkazují české organizace.

Ve čtvrtek 22. února 2024 si 66 českých nevládních organizací připomíná druhé výročí od začátku války na Ukrajině, která se brání za cenu vysokých ztrát na životech i majetku. Naši pomoc v celkové hodnotě cca 7 miliard korun za uplynulé dva roky získaly víc než tři miliony Ukrajinců a Ukrajinek.