Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

Křest publikace „Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb“, přinesl inspirativní diskusi o budoucnosti staveb z dřeva

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Ve čtvrtek 31. října 2024 proběhl v Centru architektury a městského plánování (CAMP) slavnostní křest nové publikace Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb, kterou vydala platforma perspektiv research. Akce přilákala širokou škálu odborníků z oblasti architektury, stavebnictví, developmentu, výroby a udržitelného rozvoje. Slavnostní večer byl věnován nejen představení nové publikace týkající se dřevostaveb, ale také příležitostí k odborným prezentacím a diskusi o budoucnosti dřevostaveb v České republice.

Křest knihy a odborné přednášky

Na začátku setkání Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu, společně se zakladateli perspektiv research Jánem Antalem a Martinem Stárou, pokřtili novou publikaci. V úvodní řeči zdůraznili význam dřeva jako stavebního materiálu pro udržitelnou budoucnost.

„Dřevo jako stavební materiál představuje klíčový prvek v naší cestě k udržitelnému stavebnictví. Vždy mě proto štvalo, když jsem viděl, kolik produkce z našich lesů končí za hranicemi, aby se následně hotové výrobky s přidanou hodnotou dovezly zpět do Česka. Nevyužíváme naplno ekonomický potenciál jedné z mála přírodních surovin, kterou v naší zemi produkujeme. Věřím, že i to se díky naší společné práci brzy změní,” uvedl Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu, a pokračoval, „Podnikli jsme důležité kroky k zajištění požární bezpečnosti dřevostaveb a potvrdili jsme možnost navrhovat vícepodlažní dřevostavby pomocí požárně inženýrského přístupu, a připravujeme návrhy na úpravu stavebních norem. Díky těmto opatřením odstraňujeme technické bariéry pro výstavbu vícepodlažních dřevostaveb a jsem přesvědčený, že nás díky tomu čeká nárůst počtu těchto krásných, komfortních a efektivních staveb.”

Ján Antal, spoluzakladatel perspektiv research, pak během křtu uvedl: „Publikace přináší ucelený pohled na problematiku dřevostaveb. Naším cílem je, aby se dřevo stalo běžným stavebním materiálem v Česku a počítalo se s ním již v fázi prvotních debat s investory o vícepodlažních stavbách. V publikaci přinášíme řešení v rámci existujícího legislativního prostředí a ukazujeme na konkrétních příkladech z praxe, kam dál se můžeme v oblasti dřevostaveb ubírat v evropském kontextu. Jsem rád, že jsme se osvětě v oblasti dřevostaveb věnovali intenzivně poslední rok a půl a každý nově dokončený projekt v České republice nám v tomto rozhodnutí dává za pravdu.” Z poslední doby můžeme jmenovat například bytový projekt Dřevák od Skanska (návrh JCA), Timber Praha od UMB Development (návrh Casua), nebo vícepodlažní kancelářskou budovu Budex pro klienta GoPay (návrh perspektiv).

Následně proběhly tři odborné přednášky zaměřené na vícepodlažní dřevostavby a jejich význam v moderní architektuře. Eva Neudertová z České spořitelny představila výhody dřeva jako obnovitelného zdroje v kontextu ESG, taxonomie EU a certifikace udržitelných budov. Lesník Aleš Erber poskytl přehled o aktuálním stavu lesnicko-dřevařského komplexu v Česku a představil vizi lesa budoucnosti, která je završena víceopodlažními dřevostavabmi. Radek Oslizlo z NOVATOPu přiblížil konstrukční praxi a zdůraznil význam individuálního přístupu k návrhu dřevostaveb: „Architekti a projektanti by měli vybírat konstrukční systémy s ohledem na specifické potřeby každého projektu a tím dosahovat nejen technické a ekonomické efektivity, ale také dlouhodobé udržitelnosti a vysoké estetické kvality staveb.“

Diskusní panel: Budoucnost staveb z dřeva

V závěru večera proběhl diskusní panel, ve kterém se sešli čtyři přední odborníci na dřevostavby, aby debatovali o výzvách a příležitostech, které tento stavební materiál přináší. Diskutovalo se o inovacích v oblasti dřevostaveb, především s důrazem na vícepodlažní konstrukce.

„Dřevostavby nabízejí ideální řešení pro udržitelné stavebnictví. Jejich nízká uhlíková stopa a možnost rychlé prefabrikace jsou klíčovými faktory pro investory, kteří se zaměřují nejen na ekologické projekty,“ říká Pavel Horák, jednatel architektonického studia prodesi/domesi, které se již více než 20 let věnuje realizaci dřevostaveb. Výhodu dřeva v projektech zdůraznil i Radek Ondruch generální ředitel a zakladatel firmy Taros Nova s 25letými zkušenostmi v oblasti konstrukce, projekce a realizace dřevostaveb: „Kombinace dřeva a betonu nám umožňuje využívat výhody obou materiálů a vytvářet hybridní konstrukce, které jsou stabilní, flexibilní a vhodné pro moderní architekturu.“

„Dřevo má v českém stavebnictví stále větší potenciál, a to i ve veřejných zakázkách díky nové surovinové politice. Dřevo je mimořádný materiál, a hraje tak nezastupitelnou roli nejen v české architektuře,“ zmínil architekt Matyáš Cigler z JCA, který je i autorem knihy „Dřevo!“.

Řada projektů pak často naráží na obavy investorů ohledně požární bezpečnosti. Tyto výtky pak za liché označil Petr Kuklík z ČVUT, který je zpracovatelem norem pro navrhování dřevěných konstrukcí: „Požární bezpečnost je často zmiňovaná jako překážka pro dřevostavby, ale nové materiály na bázi dřeva a technické normy nám umožňují jejich konstrukce navrhovat na požární odolnosti až 120 minut, což je pro budovy klíčové.”

Publikace je nyní k dispozici i online

Zájemci o více informací si mohou publikaci prohlédnout v online verzi na webu www.perspektiv.cz, nebo si její tištěnou verzi vyzvednout zdarma přímo v sídle studia perspektiv. A to na Rohanském nábřeží 717/4 v nábytkovém showroomu arkhe. Kniha nabízí ucelený pohled na výhody dřevostaveb, jejich konstrukční možnosti a potenciál pro budoucí architektonické projekty.

Partneři publikace Dřevostavby:

Křest publikace „Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb“, přinesl inspirativní diskusi o budoucnosti staveb z dřeva - ilustrační obrázek

Kontakt pro média

Jakub Salát, Marketing & PR Manager

[email protected]

724 012 685

Fotogalerie

Zdroj: www.mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Smart City Expo World Congress v Barceloně: Česko jako premiant inovací

Česká republika má za sebou premiérovou oficiální účast na Smart City Expo World Congress v Barceloně. S neotřelým výstavnickým přístupem a řadou inovativních řešení získala nejen pozornost návštěvníků, ale i cenu za nejudržitelnější expozici v konkurenci 1100+ vystavovatelů ze 130 zemí světa. Účast otevřela bránu do světa padesátce českých subjektů, mezi nimiž nechyběly perspektivních start-upy, inovativní firmy, univerzity, rezorty, města a instituce z lokálních a krajských inovačních ekosystémů. V expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a agenturou CzechTrade se celkem sešlo na 200 účastníků z České republiky.
SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

SIRS a Cheb jednají o uzavření společného podniku. Městu přinese výhody a dohled nad přípravou Strategického podnikatelského parku

Zástupci Státní investiční společnosti, agentury CzechInvest a pracovní skupiny Cheb spolu s vedením města jednali o uzavření společného podniku, který se týká přípravy Strategického podnikatelského parku v Chebu. Město díky tomu získá garantované zdroje pro financování navazujících projektů i větší dohled nad přípravou Parku včetně ovlivnění typologie koncového investora. Jednání pracovní skupiny navštívil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, kterému byly představeny základní parametry projektu.
Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Česko získá z Evropské unie dalších 41 miliard korun na modernizaci země

Evropská komise (EK) projednala další žádost České republiky o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění celkem 63 dílčích milníků a cílů, u dvou milníků uvedla neúplné splnění. Po schválení členskými státy Česká republika obdrží dalších více než 37 miliardy korun ve formě grantů a více než 4 miliardy korun prostřednictvím půjčky.
V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

V období předvánočních nákupů stát zaměří kontroly na obchody a výrobu potravin, cílem je ochránit spotřebitele a dohlédnout na férové tržní prostředí

Státní dozorové orgány zesílí v předvánoční době kontroly v obchodech s potravinami a zaměří se na produkty, které se nyní nejvíce nakupují, aby se předešlo klamání spotřebitele. Dohodli se na tom dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) a zástupci České obchodní inspekce (ČOI), Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS). Vlastní šetření již spustil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pod vedením Petra Mlsny. Skupina dnes na Úřadu vlády jednala o aktuální situaci na trhu s potravinami.
Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Future of Export Summit 2024 nastínil budoucí směry pro český export

Agentura CzechTrade uspořádala již třetí ročník konference Future of Export Summit 2024 strategicky orientované na výzvy současného globálního trhu. O témata budoucnosti českého exportu projevilo zájem na 460 zástupců českých firem. Ti se účastnili zajímavých přednášek a diskuzí s odborníky z předních českých exportně orientovaných společností, jako jsou například Tawesco, EMCO, IGLUU, Livesport nebo Direct. Hlavními tématy summitu byly české investice v zahraničí, potenciál evropského trhu či startupová témata. Konferenci zahájil generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal na téma Nové exportní trhy v reakci na geopolitické výzvy a v průběhu akce vystoupil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na téma významu českého exportu a důležitosti zajištění jeho podpory.
Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Podnikatelský projekt roku 2024: MPO a API ocenily 12 úspěšných projektů

Na slavnostním večeru 7. listopadu 2024 v historické kapli Sacre Coeur v Praze ocenily Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Agenturou pro podnikání a inovace v prestižní soutěži Podnikatelský projekt roku úspěšné podnikatele z celé České republiky. Celkem se jednalo o dvanáct projektů realizovaných v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). V letošním ročníku soutěže bylo také poprvé uděleno zvláštní ocenění za významný přínos ve vědě a mezinárodní spolupráci.
Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí

Nižší náklady a rychlejší výstavba. Vláda dnes schválila návrh zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí. Cílem tohoto zákona je vytvořit jednotné standardy a postupy pro správu a sdílení informací o stavbách a jejich vztazích v rámci vystavěného prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zákon připravilo ve spolupráci s dalšími vládními institucemi, Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, Českou agenturou pro standardizaci a řadou odborných organizací a komor.
Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku. Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Společnost NET4GAS ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku v Česku. Cílem je vytvořit evropské vodíkové koridory pro jeho dovoz a vybudovat kapacity pro výrobu cenově dostupného obnovitelného a nízkoemisního vodíku. Klíčovou roli v tom hrají strategické projekty, o kterých diskutovali provozovatelé evropských plynárenských přepravních soustav a další představitelé energetiky a průmyslu na Czech Hydrogen Backbone Dialogue. Konference, organizovaná společností NET4GAS a konaná pod záštitou MPO, přinesla konkrétní plány a dohodu o společném postupu při realizaci souvisejících projektů.
Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Posílení ekonomické spolupráce a podpora evropské integrace. Ministr Vlček jednal s ministry ze Severní Makedonie

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal s delegací ze Severní Makedonie o posílení ekonomické spolupráce a podpoře evropské integrace tohoto regionu. S ministrem zahraničí a zahraničního obchodu Timčem Mucunskim a ministryní energetiky, těžby a nerostných surovin Sanjou Božinovskou diskutovali o řadě strategických témat, včetně průmyslových, energetických, dopravních a digitálních technologií, které by mohly přispět k dalšímu rozvoji spolupráce mezi oběma zeměmi. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se konalo i Česko-makedonské business fórum.
Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Největší oficiální účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení

Ve dnech 5. – 7. listopadu 2024 proběhne ve španělské Barceloně třináctý ročník Smart City Expo World Congress. Celosvětově nejvýznamnější akce pro téma chytrých měst letos nabídne i rekordní českou účast. V unikátní národní expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu a jeho agenturou CzechTrade se za podpory dalších tří rezortů představí třicítka vystavovatelů z řad start-upů, inovativních firem a univerzit a tři klíčová česká města – Praha, Brno a Plzeň.